Connect with us

Hi, what are you looking for?

Ekonomi

Vergi ve prim affıyla ilgili bilmeniz gerekenler

Düzenlemeyle Hazine ve Maliye Bakanlığı’na bağlı dairelerce takip edilen alacaklardan, vadesi 31 Aralık 2022’den evvel olduğu halde 1 Ocak 2023 prestijiyle ödenmemiş asli anapara borcu 2 bin lira ve altında bulunanların tahsilinden vazgeçilecek. Vergi…

 • 01

  Düzenlemeyle Hazine ve Maliye Bakanlığı’na bağlı dairelerce takip edilen alacaklardan, vadesi 31 Aralık 2022’den evvel olduğu halde 1 Ocak 2023 prestijiyle ödenmemiş asli anapara borcu 2 bin lira ve altında bulunanların tahsilinden vazgeçilecek.

  Vergi borçları için:

  Hazine ve maliye bakanlığınca (vergi dairelerince) 6183 sayılı kanuna nazaran takip edilen alacaklardan, kişi bazında ülke genelinde tüm vergi dairelerine vadesi 31/12/2022 tarihi öncesi olan ve toplam meblağı 2.000 TL’yi geçmeyen borçlar terkin edilecek.

  Prim borçları için:

  Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından takip edilen 500 TL’yi aşmayan asli alacaklar ile fiyatına bakılmaksızın bu alacaklara bağlı gecikme cezası ve gecikme artırımı üzere fer’ilerinin ve aslı ödenmiş olan fer’i alacaklardan meblağı 10.000 TL’yi aşmayanlar terkin edilecektir.

 • 02

  Yeniden yapılandırma kanunu kapsamında neler var?

  Kamuya olan borçların yine yapılandırılmasına ait 24 unsurluk kanun teklifi kabul edildi.

  Teklif ile Hazine ve Maliye Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı, SGK, vilayet özel yönetimleri, belediyeler, Yatırım İzleme ve Uyum Başkanlığı ile ilgili alacaklar yapılandırılıyor.

  Alacaklar için 31 Aralık 2022 tarihi temel alınırken, vergiler, vergi cezaları, idari ve isimli para cezaları, gümrük vergileri ve idari para cezaları, sigorta primleri, topluluk sigortası primleri, işsizlik sigortası primi, toplumsal güvenlik takviye primi ile bu alacaklara ait her türlü faiz, gecikme artırımı, gecikme faizi üzere alacaklar kapsamda bulunuyor.

  Advertisement. Scroll to continue reading.

 • 03

  Teklifte matrah ve vergi artırımı da düzenleniyor

  Mükelleflerce çeşitli sebeplerle noksan beyan edilmiş yahut beyan dışı bırakılmış geçmiş yıl gelirlerinin muhakkak oran ve meblağlar dahilinde beyan edilmesi sağlanıyor.

 • 04

  Hangi tarihe kadar müracaat yapılması gerekiyor?

  Kanun teklifine nazaran düzenlemeden yararlanmak isteyenler, 30 Nisan 2023’e kadar ilgili yönetime başvuracak.

  İlk taksit, 31 Mayıs 2023’e kadar, başka taksitlerini ise bu tarihi takip eden aylık periyotlar halinde azami 48 eşit taksitte ödeyebilme kuralı aranacak.

 • 05

  Borçların ne kadarlık kısmından vazgeçilecek?

  Hesaplanan meblağların tamamının birinci taksit ödeme mühleti içinde peşin ödenmesi halinde katsayı uygulanmayacak.

  Feri alacaklar yerine Yİ-ÜFE aylık değişim oranlan temel alınarak hesaplanacak meblağların yüzde 90’ının tahsilinden vazgeçilecek. bu durumda idari para cezalarından yüzde 25 indirim yapılacak.

  ilgili unsurlarda yer alan azami mühletler aşılmamak kaydıyla bu düzenlemeye nazaran yapılandırılan borçlar 12, 18, 24, 36 yahut 48 eşit taksitte ödenebilecek.

  Advertisement. Scroll to continue reading.

 • 06

  Kredi kartıyla ödeme yapılabilecek

  Hazine ve Maliye Bakanlığı ile SGK’ya bağlı tahsil dairelerinin düzenleme kapsamındaki alacakları, kredi kartıyla da ödenebilecek.

  Yüksek Tahsil Kredi ve Yurt Hizmetleri Kanunu’nda yapılan değişikliğe nazaran tahsil ve katkı kredilerinden vadesi geldiği halde ödenmemiş borçların asıllarına vade tarihleriyle 9 Kasım 2022 tarihleri ortasında gecikme artırımı, Yİ-ÜFE meblağı, katsayı fiyatı üzere alacaklar hesaplanmayacak.

  Spor kulüpleri ile düzenleme kapsamında belediyeler ve bunlara bağlı kamu hukuksal kişiliğini haiz kuruluşlarca ödenmesi gereken fiyatlar, azami 120 eşit taksitte ödenebilecek.

 • 07

  Kaç mükellefin ne kadarlık vergi borcu kapsamda?

  Yeniden yapılandırma kanununun tesir tahliline nazaran kapsama vergi dairelerine ödenmesi gereken toplam 521 milyar liralık alacak giriyor.

  Vergi dairelerine borçlu kişi sayısı ise 14 milyon 156 bin 341 olarak açıklandı. Devlete olan 2000 liranın altındaki borçlar silineceği için 7 milyon 691 bin 666 kişinin borcu sona ermiş olacak.

  Vergi dairelerine borcu bulunan geri kalan 6 milyon 465 bin şahıstan, son yapılandırma kanunundaki performans dikkate alınınca 43.5 milyar liralık tahsilat yapılması öngörülüyor.

 • 08

  SGK’ya kaç kişinin ne kadarlık borcu var?

  Advertisement. Scroll to continue reading.

  Sosyal Güvenlik Kurumu’na 3 milyon 277 bin işyeri ve 14 milyon 613 bin sigortalının 196 milyar lira borcu bulunduğu belirtildi.

  Son yapılandırma kanunundaki müracaat ve tahsilat fiyatı dikkate alınarak sgk alacaklarından da 47.8 milyar lira tahsilat yapılması bekleniyor.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir

Siyaset

CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, iktidara, ağır kış şartlarını hatırlatarak hanelerde kullanılan doğalgaz ünite fiyatını indirme davetinde bulundu.

İş Dünyası

Geçen sene 164 milyar dolarlık rekor ziyan ettiğini ilan eden Norveç Varlık Fonu, Türkiye’de birçok şirkete yatırım yapıyor. İşte o şirketler....

Magazin

Popun kraliçesi Demet Akalın, Takipçisine Verdiği Karşılık İle Ağızları Açık Bıraktı. Ünlü müzikçi, sahnesine ünlü bir markanın çıkardığı siyah, uzun ve epey bol bir...

Gündem

İçişleri Bakanlığı, güvenlik uyarısı kapsamında devir periyot Türkiye'ye iletilen istihbari bilgilerin titizlikle incelendiğini bildirerek, "Dost bir ülkeden de daha evvel gelen ve bu ülkenin...

Gündem

Türkiye'de kurulan ve dünyaya da satış yapan baharat markası Arifoğlu'nun üç eseri geçtiğimiz yılın kasım ayında Singapur'da toplatıldı, Singapur Besin Ajansı (SFA), Türkiye'den ithal...

Son Dakika

ERZURUM'da bir iş yerinde yanan kömür sobası bomba üzere patladı.

Gündem

Yargılandığı davada ceza alan İBB Lideri Ekrem İmamoğlu’na Saraçhane’de ziyaret etmeye hazırlanan muhtarlara kaymakamlıklardan resmi yazı gönderildi.2022’İN DEĞERLENDİRMESİ 2023’ÜN İKİNCİ AYINDA2023’ün birinci ayının son...

Gündem

Ankara Üniversitesi Su İdaresi Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Gökşen Çapar, iklim krizinin su döngüsünü etkilediğini söyledi. İklim krizinin su kaynaklarına tesirinin su döngüsü üzerinde...

Ekonomi

FC Barcelona'nın stadı Spotify Nou Camp’ın yenileme çalışmaları liglerin bitmesinin akabinde Haziran ayında başlayarak 3 yıl içinde tamamlanacak. Stadyumun yenilenmesi ile birlikte seyirci kapasitesi...

Haberler

Amerika Birleşik Devletleri merkezli memleketler arası askeri güç datalarını toplayan Küresel Firepower, 2023 yılında askeri gücü en yüksek olan ülkeleri derledi. 2022 yılına nazaran...

Siyaset

İktidara yakınlığıyla bilinen Rasim Ozan Kütahyalı, CHP'nin Ankara Büyükşehir Belediyesi ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin kazanmasının gerisinde kendisinin bulunduğunu ileri sürdü.

Siyaset

Son dakika gelişmesi... Kontratlı akademik işçiye takım getiren teklif, TBMM Genel Şurası'nda kabul edilerek maddeleşti.

Siyaset

ÂLÂ Parti Sözcüsü Kürşad Kuvvetli, AKP'li Cumhurbaşkan Erdoğan’ın üçüncü defa Cumhurbaşkanı adaylığına ait soruya karşılık vererek "Tarih resmen açıklandığında, Sayın Erdoğan da resmen başvurduğunda,...

Gündem

Olay, Beşevler Mahallesi 1306’ncı Sokak’ta bulunan bir kömürlükte meydana geldi. Teyzesine ilişkin kömürlükte 7 yaşındaki A.A.’nın cansız vücudunun bulunduğu ihbarı üzerine olay yerine sıhhat...

Gündem

2023 seçimleri yaklaşmasıyla birlikte ülke genelindeki heyecan da artmaya başladı.Özellikle Cumhur İttifakı’nın Cumhurbaşkanı Adayı Erdoğan karşısında Millet İttifakı’nın kimi Cumhurbaşkanı adayı çıkaracağı büyük bir...

Haberler

Pakistan'ın Peşaver kentinde bir mescide düzenlenen akında çok sayıda kişi yaralandı.

Dünya

4 erkek çocuğu ve 10 torunu olan Belçikalı çift, 80'inci evlilik yıl dönümünü kutladı. Yaşlı çiftin, meşe yılına ulaştığı öğrenildi.

Ekonomi

OLCAY BÜYÜKTAŞ 1. Düzenleme ne vakit ve neden gündeme geldi? Emeklikte yaşa takılanlar (EYT) konusu 1999'da DSP, ANAP ve MHP koalisyon hükümeti tarafından kabul...

Ekonomi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) enflasyonun 2022'de maksat aralığının üzerinde gerçekleşmesi münasebetiyle hükümete açıklamalarda bulunan bir mektup gönderdi.

Ekonomi

Merkezi Frankfurt'ta bulunan Almanya'nın en büyük bankalarından Deutsche Bank, geçen yıl 5,02 milyar euro ile 2007'den bu yana en yüksek net kâra ulaştı.

Dünya

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin, Batılı ülkelerin Ukrayna'ya verdiği silah dayanağına ait, “Rusya'ya karşı ilan edilmemiş bir savaş yürüten güçler, sert bir karşılık alacak”...