Connect with us

Hi, what are you looking for?

Ekonomi

Turizmciden kur çıkışı: Sabit kurla rekabetçiliğimizi kaybediyoruz

Turizm dalı temsilcileri kurda yaşanan yatay seyir nedeniyle artan maliyetlerin neredeyse satış fiyatlarına yaklaştığını ve bu durumun rakip ülkelerle olan rekabetçiliği düşürdüğünü söyledi. Kesim temsilcileri, enflasyon oranında bir kur…

CEMRE PARILTI KARACA

Kurdaki istikrar ihracat üzere Döviz kazandırıcı bir başka bölüm olan turizmde de tesir yaratmaya başladı.

Yükselen maliyetlerle satış fiyatlarının ortasındaki makasın çok fazla daraldığını söyleyen turizm bölümü, rekabette fiyat indirimi yapamadıkları için yüzde 5-10 ortasında bir turist kaybının da yaşanabileceğinin altını çizdi.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un açıklamalarına nazaran bu yıl turizm dalında 60 milyon turist ve 56 milyar dolar gelir hedefleniyor.

Yüksek enflasyon nedeniyle maliyetlerinin satış fiyatına yaklaştığını söyleyen Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Lider Yardımcısı Bülent Bülbüloğlu, “Kurda enflasyona yakın artış oranı bizler için çok daha düzgün olacaktır” dedi.

Bülbüloğlu, paket cinslerde Türkiye’nin çok büyük bir hacme sahip olduğunu, bu mevzuda İspanya ile birebir pozisyonda olduğunu belirtti.

Dünyada ‘her şey dahil’ sisteminde en ucuz ülkenin Türkiye olduğunu söz eden Bülbüloğlu ortadaki fiyat makasının daralmasının rekabeti zorlaştırdığını söyledi.

Bülbüloğlu, “Dolar ve sterline bakıldığında yıllık artışı yüzde 30 civarında. Fakat yıllık konaklama maliyeti yüzde 300’ü buldu. Güç maliyetleri, minimum fiyat artışı derken maliyetlerimiz neredeyse satış fiyatına geldi” dedi.

Paket tıpta İspanya Türkiye’den daha ucuz hale geldi

Advertisement. Scroll to continue reading.

Türk turizminin en büyük rakibi olan İspanya, paket cinslerde Türkiye’den daha ucuz hale geldi.
İngiltere Tüketiciler Derneği, Travel- Supermarket.com’da en çok tercih edilen birinci yedi destinasyonun bir haftalık paket çeşit fiyatlarını karşılaştırdı.

Araştırmaya nazaran İngiltere için yaz döneminde en ucuz bir haftalık paket çeşit İspanya’da. Araştırmaya nazaran İngilizler için Türkiye İspanya’dan daha kıymetli, Yunanistan ise daha ucuz bir pozisyonda bulunuyor.

“Turist sayısında yüzde 5-10 kayıp olabilir”

Pronto Tour İdare Konseyi Lideri Ali Onaran, İspanya’ya giden turistin Türkiye’den daha fazla fiyat ödemek zorunda kaldığını lakin ortadaki makasın azalması nedeniyle de rekabetçiliğin düştüğünü söyledi.

Onaran, “Tek rakibimiz İspanya değil Yunanistan, İtalya, Fransa üzere kıymetli rakiplerimiz var. Maliyetler nedeniyle acenteler ve oteller indirim yapamıyor. Dolayısı ile ortadaki fiyat makası daraldığından rekabetçilik oranı da düşüyor” dedi.

Türkiye turizm kesiminin hizmet konusunda bu ülkelerle rekabet edebileceğini söyleyen Onaran artan enflasyon ve sabit kalan kurun turizm bölümünü etkilediğini söz etti.

“Turist sayısına değil turizm gelirlerine odaklanmak lazım”

Bodrum Profesyonel Otelciler Derneği Onursal Lideri Serdar Karcılıoğlu, Türkiye’deki ‘ultra her şey dahil’ fiyatla İspanya’daki yarım pansiyon fiyatının kıyaslandığını fakat İspanyol otelin kâr marjıyla Türkiye’deki otelin kar marjına bakmak gerektiğini söyledi. Karcılıoğlu, “Türkiye’nin turizm kesimi gelen turist sayısı ile ölçülüyor. Meğer gelirlere ve gecelik konaklamaya odaklansak ve bu hususta iyileştirmeler yapsak bölümün hiçbir sorunu kalmayacak. Ülkeye gelen turist sayısını baz alıyor ve muvaffakiyet sayıyoruz. Bu çok yanlış bir durum” değerlendirmelerinde bulundu.

Turizm geliri 2022’nin 3. çeyreğinde yüzde 27,1 arttı

Advertisement. Scroll to continue reading.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) bilgilerine nazaran turizm geliri 2022’nin 3. çeyreğinde bir evvelki yılın birebir çeyreğine nazaran yüzde 27,1 artarak 17 milyar 952 milyon 361 bin dolar oldu. Turizm gelirinin yüzde 14,3’ü Türkiye’yi ziyaret eden yurt dışı ikametli vatandaşlardan elde edildi.

Aynı bilgilere nazaran ziyaretçiler, seyahatlerini ferdi olarak yahut paket tıp aracılığıyla organize etti.

Bu çeyrekte yapılan harcamaların 12 milyar 562 milyon 557 bin dolarını ferdî harcamalar, 5 milyar 389 milyon 804 bin dolarını ise paket çeşit harcamaları oluşturdu.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir

Siyaset

CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, iktidara, ağır kış şartlarını hatırlatarak hanelerde kullanılan doğalgaz ünite fiyatını indirme davetinde bulundu.

İş Dünyası

Geçen sene 164 milyar dolarlık rekor ziyan ettiğini ilan eden Norveç Varlık Fonu, Türkiye’de birçok şirkete yatırım yapıyor. İşte o şirketler....

Magazin

Popun kraliçesi Demet Akalın, Takipçisine Verdiği Karşılık İle Ağızları Açık Bıraktı. Ünlü müzikçi, sahnesine ünlü bir markanın çıkardığı siyah, uzun ve epey bol bir...

Gündem

İçişleri Bakanlığı, güvenlik uyarısı kapsamında devir periyot Türkiye'ye iletilen istihbari bilgilerin titizlikle incelendiğini bildirerek, "Dost bir ülkeden de daha evvel gelen ve bu ülkenin...

Gündem

Türkiye'de kurulan ve dünyaya da satış yapan baharat markası Arifoğlu'nun üç eseri geçtiğimiz yılın kasım ayında Singapur'da toplatıldı, Singapur Besin Ajansı (SFA), Türkiye'den ithal...

Son Dakika

ERZURUM'da bir iş yerinde yanan kömür sobası bomba üzere patladı.

Gündem

Yargılandığı davada ceza alan İBB Lideri Ekrem İmamoğlu’na Saraçhane’de ziyaret etmeye hazırlanan muhtarlara kaymakamlıklardan resmi yazı gönderildi.2022’İN DEĞERLENDİRMESİ 2023’ÜN İKİNCİ AYINDA2023’ün birinci ayının son...

Gündem

Ankara Üniversitesi Su İdaresi Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Gökşen Çapar, iklim krizinin su döngüsünü etkilediğini söyledi. İklim krizinin su kaynaklarına tesirinin su döngüsü üzerinde...

Ekonomi

FC Barcelona'nın stadı Spotify Nou Camp’ın yenileme çalışmaları liglerin bitmesinin akabinde Haziran ayında başlayarak 3 yıl içinde tamamlanacak. Stadyumun yenilenmesi ile birlikte seyirci kapasitesi...

Haberler

Amerika Birleşik Devletleri merkezli memleketler arası askeri güç datalarını toplayan Küresel Firepower, 2023 yılında askeri gücü en yüksek olan ülkeleri derledi. 2022 yılına nazaran...

Siyaset

İktidara yakınlığıyla bilinen Rasim Ozan Kütahyalı, CHP'nin Ankara Büyükşehir Belediyesi ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin kazanmasının gerisinde kendisinin bulunduğunu ileri sürdü.

Siyaset

ÂLÂ Parti Sözcüsü Kürşad Kuvvetli, AKP'li Cumhurbaşkan Erdoğan’ın üçüncü defa Cumhurbaşkanı adaylığına ait soruya karşılık vererek "Tarih resmen açıklandığında, Sayın Erdoğan da resmen başvurduğunda,...

Gündem

Olay, Beşevler Mahallesi 1306’ncı Sokak’ta bulunan bir kömürlükte meydana geldi. Teyzesine ilişkin kömürlükte 7 yaşındaki A.A.’nın cansız vücudunun bulunduğu ihbarı üzerine olay yerine sıhhat...

Siyaset

Son dakika gelişmesi... Kontratlı akademik işçiye takım getiren teklif, TBMM Genel Şurası'nda kabul edilerek maddeleşti.

Gündem

2023 seçimleri yaklaşmasıyla birlikte ülke genelindeki heyecan da artmaya başladı.Özellikle Cumhur İttifakı’nın Cumhurbaşkanı Adayı Erdoğan karşısında Millet İttifakı’nın kimi Cumhurbaşkanı adayı çıkaracağı büyük bir...

Haberler

Pakistan'ın Peşaver kentinde bir mescide düzenlenen akında çok sayıda kişi yaralandı.

Spor

Beşiktaş Spor Toto Üstün Lig in 23 haftasında Demir Küme Sivasspor la deplasmanda karşılaşacak

Dünya

4 erkek çocuğu ve 10 torunu olan Belçikalı çift, 80'inci evlilik yıl dönümünü kutladı. Yaşlı çiftin, meşe yılına ulaştığı öğrenildi.

Ekonomi

Merkezi Frankfurt'ta bulunan Almanya'nın en büyük bankalarından Deutsche Bank, geçen yıl 5,02 milyar euro ile 2007'den bu yana en yüksek net kâra ulaştı.

Ekonomi

OLCAY BÜYÜKTAŞ 1. Düzenleme ne vakit ve neden gündeme geldi? Emeklikte yaşa takılanlar (EYT) konusu 1999'da DSP, ANAP ve MHP koalisyon hükümeti tarafından kabul...

Ekonomi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) enflasyonun 2022'de maksat aralığının üzerinde gerçekleşmesi münasebetiyle hükümete açıklamalarda bulunan bir mektup gönderdi.