Connect with us

Hi, what are you looking for?

İş Dünyası

Tartışmalı halka arzlar: Tamamını 180 milyona aldı, yüzde 20’sini 580 Milyona halka arz etti

SPK’nin küçük yatırımcının taleplerinin karşılanmasına yönelik aldığı karar yetmedi.

Bankacılık manipülasyonunda büyük para kaybeden Saray’a yakın Ahlatçı Menkul Değerler’e ilişkin Ahlatçı Doğalgaz’ın halka arzı da sorgulanıyor.

Cumhuriyet’ten Miyase İlknur’un haberine nazaran son bir yılda borsaya 1.5 milyon yeni yatırımcı geldi. Bu yatırımcıları borsaya çeken en değerli etkenlerden biri halka arzlar ve halka arzlardaki yüksek getiriler. Lakin yapılan büyük halka arzlara talep açılması tıpkı vakitte borsada likidite sıkışıklığına neden oluyor.

Geçtiğimiz hafta Sermaye Piyasası Heyeti (SPK) halka arzlarda ferdi ve kurumsal yatırımcıların tespitine yönelik bir prensip kararı açıkladı.

Halka arzlarda küçük yatırımcının taleplerinin karşılanmasını öngören bu karar olumlu fakat yetersiz bulundu.

YETMEZ LAKİN EVET

Bireysel yatırımcılar açısından dağıtıma bakıldığında, dağıtım eşit olduğunda, kişisel büyük yatırımcılar mağdur olurken dağıtım yalnızca oransal olduğunda da ferdi küçük yatırımcılar mağduriyet yaşamaktaydı.

Oysa halka arzda hem oransal hem de eşit dağıtımın karma biçimde uygulanması halinde ferdî dağıtıma bir istikrar getirilmiş olacak. Ayrıyeten küçük ve büyük ferdî yatırımcılar ortasında adil bir dağıtım kelam konusu olacaktı.

Küçük yatırımcının mağduriyeti bununla hudutlu değil. Kişisel yatırımcıların halka arz müracaatlarında talep fiyatları bloke altına alınırken kurumsal yatırımcılara bu türlü bir blokaj olmadığı için bırakın sahip olduğu parayı halka arz büyüklüğünden bile fazla talep göndermesine müsaade veriliyor.

Halka arzlardaki fiyat yükselişine bakıldığında tavan giden fiyatlar ile inisiyatif kullanan kurumsal yatırımcılar çok yüksek çıkar elde ediyor.

Advertisement. Scroll to continue reading.

Bu durum bir küme kurumsal yatırımcının sebepsiz zenginleşmesine neden olurken aracı kurumların bu keyfi hisse dağıtımının karşılığında ayrıyeten bir yarar sağlayıp sağlamadıkları sorgulanıyor.

AHLATÇI’YA CAN SUYU

Eylül ayında bankacılık paylarında manipülasyon sonrası Ahlatçı Menkul Değerler’in büyük ziyana uğradığı piyasalarda konuşulmuştu. Saray’a yakın olan Ahlatçı Menkul’ün ziyanlarını karşılamak için olsa gerek Ahlatçı Doğalgaz şirketinin halka arzı jet süratiyle onaylandı.

Ahlatçı Doğalgaz’ın halka arz fiyatı piyasada kıymetli bulununca yatırımcı ilgi göstermedi. Fakat gariplik burada değil. Halka arzdan 10 gün sonra Ahlatçı Doğalgaz’da bu kere de piyasanın çok sevdiği bedelsiz sermaye artırımı SPK tarafından onaylandı.

Böylece payın fiyatı 100 liraya yükselmiş oldu. Bu bedelsiz pay onayı ile yatırımcılar Ahlatçı Doğalgaz paylarını yüzde 40 daha değerliye satarak talep görmeyen halka arzı kârlı bir formda tamamlamış oldu.

Bedelsiz açıklamasından sonra yüksek fiyattan satış yapan kişi ve kurumları SPK inceler mi bilinmez fakat bu işten büyük çıkar elde edildiği konuşuluyor. Ahlatçı tertibin gerisinde geçtiğimiz aylarda tutuklanan damat ile Maslak merkezli şirketin gayrı resmi sahibi olan ve mahkeme tutanaklarına geçen matruşka şirketlerin mucidi kişinin olduğu söyleniyor.

MERAK UYANDIRAN ARTIŞ

Yakın vakitte halka arzı gerçekleşen Söke Un’un halka arzında da birtakım tuhaflıklar yaşandı. 2022 yılı başında tamamı 180 milyon TL’ye Ulusoy Un tarafından alınan Söke Un’un yüzde 20’si 581 milyon TL üzere bir değerleme ile halka arz edildi. Borsa etrafları Söke Un’da bir yılda gerçekleşen paha artışını merak ediyor. Bir yılda Söke Un’da ne oldu da tamamı 180 milyon üzere bir pahadan yalnızca yüzde 20’si 581 milyon TL üzere bir kıymete ulaştı?

Halka arz değerlemesindeki arz öncesi bu tuhaf yükseliş halka arz sonrasında da devam etti. Şirket kıymeti halka arz sonrasında 7.5 milyar TL’ye yükseldi. Bir yıl evvel tamamı 180 milyon TL’ye alınabilen Söke Un şu an 7.5 milyar TL paha üzerinden alınabilecek.

Advertisement. Scroll to continue reading.

DAĞITIMDA ADALETSİZLİK

Dağıtımdaki adaletsiz sistem yüzünden arz-talep istikrarı bozuluyor.

Küçük ve kurumsal yatırımcıdan almak isteyene dağıtımda pay verilmeyerek piyasadan alıma yönlendiriliyor.

Böylece piyasada alım tarafında yüklü talep oluşturalarak fiyat yükseltiliyor.

Şirketi portföyünde isteyen yatırımcı hisseyi halk arz fiyatından değil en az yüzde 100 üstteki fiyattan almak zorunda kalıyor.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir

Siyaset

CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, iktidara, ağır kış şartlarını hatırlatarak hanelerde kullanılan doğalgaz ünite fiyatını indirme davetinde bulundu.

İş Dünyası

Geçen sene 164 milyar dolarlık rekor ziyan ettiğini ilan eden Norveç Varlık Fonu, Türkiye’de birçok şirkete yatırım yapıyor. İşte o şirketler....

Magazin

Popun kraliçesi Demet Akalın, Takipçisine Verdiği Karşılık İle Ağızları Açık Bıraktı. Ünlü müzikçi, sahnesine ünlü bir markanın çıkardığı siyah, uzun ve epey bol bir...

Gündem

İçişleri Bakanlığı, güvenlik uyarısı kapsamında devir periyot Türkiye'ye iletilen istihbari bilgilerin titizlikle incelendiğini bildirerek, "Dost bir ülkeden de daha evvel gelen ve bu ülkenin...

Gündem

Türkiye'de kurulan ve dünyaya da satış yapan baharat markası Arifoğlu'nun üç eseri geçtiğimiz yılın kasım ayında Singapur'da toplatıldı, Singapur Besin Ajansı (SFA), Türkiye'den ithal...

Son Dakika

ERZURUM'da bir iş yerinde yanan kömür sobası bomba üzere patladı.

Gündem

Yargılandığı davada ceza alan İBB Lideri Ekrem İmamoğlu’na Saraçhane’de ziyaret etmeye hazırlanan muhtarlara kaymakamlıklardan resmi yazı gönderildi.2022’İN DEĞERLENDİRMESİ 2023’ÜN İKİNCİ AYINDA2023’ün birinci ayının son...

Gündem

Ankara Üniversitesi Su İdaresi Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Gökşen Çapar, iklim krizinin su döngüsünü etkilediğini söyledi. İklim krizinin su kaynaklarına tesirinin su döngüsü üzerinde...

Ekonomi

FC Barcelona'nın stadı Spotify Nou Camp’ın yenileme çalışmaları liglerin bitmesinin akabinde Haziran ayında başlayarak 3 yıl içinde tamamlanacak. Stadyumun yenilenmesi ile birlikte seyirci kapasitesi...

Haberler

Amerika Birleşik Devletleri merkezli memleketler arası askeri güç datalarını toplayan Küresel Firepower, 2023 yılında askeri gücü en yüksek olan ülkeleri derledi. 2022 yılına nazaran...

Siyaset

İktidara yakınlığıyla bilinen Rasim Ozan Kütahyalı, CHP'nin Ankara Büyükşehir Belediyesi ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin kazanmasının gerisinde kendisinin bulunduğunu ileri sürdü.

Siyaset

Son dakika gelişmesi... Kontratlı akademik işçiye takım getiren teklif, TBMM Genel Şurası'nda kabul edilerek maddeleşti.

Siyaset

ÂLÂ Parti Sözcüsü Kürşad Kuvvetli, AKP'li Cumhurbaşkan Erdoğan’ın üçüncü defa Cumhurbaşkanı adaylığına ait soruya karşılık vererek "Tarih resmen açıklandığında, Sayın Erdoğan da resmen başvurduğunda,...

Gündem

Olay, Beşevler Mahallesi 1306’ncı Sokak’ta bulunan bir kömürlükte meydana geldi. Teyzesine ilişkin kömürlükte 7 yaşındaki A.A.’nın cansız vücudunun bulunduğu ihbarı üzerine olay yerine sıhhat...

Gündem

2023 seçimleri yaklaşmasıyla birlikte ülke genelindeki heyecan da artmaya başladı.Özellikle Cumhur İttifakı’nın Cumhurbaşkanı Adayı Erdoğan karşısında Millet İttifakı’nın kimi Cumhurbaşkanı adayı çıkaracağı büyük bir...

Haberler

Pakistan'ın Peşaver kentinde bir mescide düzenlenen akında çok sayıda kişi yaralandı.

Dünya

4 erkek çocuğu ve 10 torunu olan Belçikalı çift, 80'inci evlilik yıl dönümünü kutladı. Yaşlı çiftin, meşe yılına ulaştığı öğrenildi.

Spor

Beşiktaş Spor Toto Üstün Lig in 23 haftasında Demir Küme Sivasspor la deplasmanda karşılaşacak

Ekonomi

OLCAY BÜYÜKTAŞ 1. Düzenleme ne vakit ve neden gündeme geldi? Emeklikte yaşa takılanlar (EYT) konusu 1999'da DSP, ANAP ve MHP koalisyon hükümeti tarafından kabul...

Ekonomi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) enflasyonun 2022'de maksat aralığının üzerinde gerçekleşmesi münasebetiyle hükümete açıklamalarda bulunan bir mektup gönderdi.

Ekonomi

Merkezi Frankfurt'ta bulunan Almanya'nın en büyük bankalarından Deutsche Bank, geçen yıl 5,02 milyar euro ile 2007'den bu yana en yüksek net kâra ulaştı.