Connect with us

Hi, what are you looking for?

Gündem

Şişli Belediyesi: Bu sofrada herkese yer var

Program, CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, CHP İstanbul Vilayet Lideri Canan Kaftancıoğlu, İBB Lideri Ekrem İmamoğlu, siyasi partilerin temsilcileri ve halkın ağır iştirakiyle 4 Şubat Cumartesi günü Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda …

Program, CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, CHP İstanbul Vilayet Lideri Canan Kaftancıoğlu, İBB Lideri Ekrem İmamoğlu, siyasi partilerin temsilcileri ve halkın ağır iştirakiyle 4 Şubat Cumartesi günü Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda gerçekleştirilen toplantıyla kamuoyuna tanıtıldı.

En temel insan hakkı olan beslenme hakkını öne koyan Şişli Belediyesi, bu hedefle; çocuklar, yaşlılar, gençler, bayanlar ve engelliler için birçok farklı besin dayanak hizmetini bir ortada sunan, bunu insan onuruna yakışır biçimde yapan ve toplumun tüm kısımlarını kapsayan bütüncül bir dayanışma programı olan “Şişli Sofrası”nı hayata geçirdi.

Programın tanıtımı, Şişli Belediye Lideri Muammer Keskin’in konut sahipliğinde 4 Şubat Cumartesi günü Cemil Reşit Rey Konser Salonu’nda gerçekleştirildi. Tanıtım toplantısına; Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Lideri Ekrem İmamoğlu, CHP Küme Başkanvekili Engin Altay, CHP İstanbul Vilayet Lideri Canan Kaftancıoğlu’nun yanı sıra, CHP Parti Meclis Üyeleri, CHP Milletvekilleri, İstanbul İlçe Belediye Liderleri, siyasi partilerin temsilcileri, CHP İstanbul İlçe Liderleri, muhtarlar ve Şişlililer ağır iştirak gösterdi.

Toplantısının açılış konuşmasını yapan Şişli Belediye Lideri Muammer Keskin, kelamlarına şöyle başladı: “Bir ülke demokrasiden uzaklaşırsa, bir ülkede adaletin terazisi bozulursa, sonuç ortada: Artan ve derinleşen yoksulluk. Kaynamayan tencereler, boş tabaklar, ete, süte hasret sofralar… Yetersiz beslendiği için büyüyemeyen çocuklarımızı, parasızlıktan öğün atlayan gençlerimizi, emekli maaşıyla açlığa mahkum edilen büyüklerimizi bir düşünün. Lakin hiç kimse en küçük kuşku duymasın ki, bu nizam kesinlikle değişecek. Hak temelli hizmet diyenler, ‘hak, hukuk, adalet’ diyenler değiştirecek.”

“HİÇBİR ÇOCUK YATAĞA AÇ GİRMEYECEK”

CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun “Hiçbir çocuk yatağa aç girmeyecek” kelamını prensip edinerek projeler ürettiklerini belirten Muammer Keskin, halkın belediyeleri olarak durumdan görev çıkardıklarının altını çizdi. “Çünkü biz haktan yanayız. Hak temelli hizmet için varız. Zira biz, millet için buradayız. Bilhassa toplumsal dayanaklarda Şişli’de, İstanbul’da, Türkiye’nin her yerinde destan yazıyoruz” biçiminde konuşmasını sürdürün Lider Keskin, Şişli Sofrası’nı şu sözlerle anlattı: “Şişli Sofrası; çocuklar, yaşlılar, gençler, bayanlar, engelliler, mahrumlar için, birçok farklı besin dayanak hizmetini sunan, bunu insan onuruna yakışır bir biçimde yapan ve toplumun tüm kısımlarını kapsayan bütüncül bir takviye programıdır. Şişli Sofrası’nda herkesin yeri, herkesin beslenme hakkı var. Bu sofrada paylaşmanın tadı var. Hiçbir ayrım gözetmeden, yüreğimiz de, soframız da herkese açık.”

Advertisement. Scroll to continue reading.

“ENFLASYON DOYMAZ BİR CANAVARA DÖNÜŞTÜ”

Törende konuşma yapan İBB Lideri Ekrem İmamoğlu ise İstanbul Planlama Ajansı (İPA) bilgilerini paylaşarak kelamlarına başladı. İmamoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Megakentte hayat maliyeti 2021 Aralık – 2022 Aralık ayına kadar olan süreçte yüzde 112’yi aştı. Israrla sürdürülen yanlış iktisat siyasetleri halkı kuvvetli kaidelerin içine soktu. Enflasyon canavarı eskisinden çok daha büyük bir sorun ve tabiri caizse doymaz bir canavar olarak geriye döndü. İstanbul’da 2022 Aralık’ta dört kişilik ailenin hayat maliyeti 27 bin 596 TL. Yani neredeyse dört kişinin yaşadığı ailede dördü de en az minimum fiyatla çalışabilsin ki, bunun üzerine çıksın.”

“VATANDAŞ AYAKTA KALMA SAVAŞI VERİYOR”

Törende büyük bir coşkuyla karşılanan CHP başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ise herkesi bu bozuk sistemi değiştirmek için çalışmaya davet ederek konuşmasına başladı. Kılıçdaroğlu, konuşmasında Türkiye’nin içinde bulunduğu ekonomik krize yönelik reaksiyonunu de lisana getirdi. “İktidarımızda hiçbir çocuk yatağa aç girmeyecek” diyen Kılıçdaroğlu, milyonlarca vatandaşın derinleşen ekonomik kriz karşısında ayakta kalma savaşını sürdürdüğünü tabir etti. “CHP’li belediyeler toplumsal belediyecilik örneklerini tüm engellemelere karşın sergiliyorlar” diyen Kemal Kılıçdaroğlu, İBB’nin ve Lider Ekrem İmamoğlu’nun önüne çıkarılan pürüzleri hatırlattı.

“ŞİŞLİ SOFRASI TÜM TÜRKİYE’YE ÖRNEK OLACAK”

Kılıçdaroğlu kelamlarına şöyle devam etti: “Bu hoş buluşmada birlikte olduğumuz için mutluyum. Yüzyıllar boyunca bu bereketli topraklar üretimin beşiği oldu. Yalnızca karnımızı doyurmadı, paylaşma kültürümüzü büyütmüş olduk. Saray tertibi tarafından ekonomik çöküşe sürüklenen ülkemizde insanlarımız karnını doyurmakta zorlanıyor. Milyonlarca insanımız ayakta kalma savaşı sürdürüyor. Halkımız kuru ayazda ekmek kuyruklarında bekliyor. Cumhuriyet Halk Partisi, zorluklarla baş etmenin ne olduğunu çok güzel bilen yüzyıllık çınardır. Belediye liderlerimiz bu trajediyi elbette izlemiyor, açlık çeken çocukları asla ve asla yalnız bırakmıyor. Belediyemiz özkaynaklarını halk için sonuna kadar kullanıyor. Muhtaçlığı olan her bir yurttaşımızın yanında oluyor. Bugün burada Şişli’nin sofrasında buluştuk. Belediyemizin hayata geçirdiği model ile herkese dokunduğunu hem dinledik hem gördük.”

Şişli Sofrası’nın rahmetini hakkaniyetini ülkenin dört bir yanına yayma vakti olduğunu belirten CHP önderi Kılıçdaroğlu, “Gün birlikte olma vaktidir. Güç ve servet içinde yüzen Babil Krallığı’nın haramzade sofralarına karşı Hz. İbrahim’in herkese açık, kalabalıklaştıkça rahmeti artan Halil İbrahim sofrasını kuruyoruz. Bu sofrada para şan yok, bu sofrada adalet dayanışma var. Babil Krallığı’nı yıkacağız. Önümüzdeki seçimlerde milletimiz bunun ne demek olduğunu gösterecek” dedi.

Advertisement. Scroll to continue reading.

“ŞİŞLİ SOFRASI”NI OLUŞTURAN BİLEŞEN VE HİZMETLER ORTASINDA ŞUNLAR YER ALIYOR:

  • Aşevi-Sosyal Mutfak: Toplumsal Mutfakta tencerenin ateşi hiç sönmedi. Meskende yemek yapmaya maddi gücü ya da fizikî gücü olmayan komşulara ulaştırılan günlük bin öğün sıcak yemek sayısı 5 bin öğüne çıkarıldı. Bugüne kadar ise, yaklaşık 2.5 milyon öğün sıcak yemek dağıtımı gerçekleştirildi.
  • Aş Ortağım Projesi: Şişli’deki 18 adet restoran, kafe, pastanelerle iş birliği yapılarak gün içinde satışı gerçekleşmeyen eserler, günün sonunda bu işletmeden alınarak besin mühendislerinin kontrolünden sonra, komşulara ulaştırılıyor. Proje sayesinde bugüne kadar; 12.666 bireyin inançlı besine ulaşımı sağlandı. Bu sayede israf olmaktan kurtarılan besin eseri sayısı 95 binin üstüne çıktı.
  • Gıda Bankası: Yalnızca gereksinim sahibi komşuların özel bir dayanışma marketi olan Besin Bankası’ndan Şişlili komşular, Şişli Komşu Kartları’na tanımlanan puanlarla gereksinimlerini karşılıyor. 247.476 adet eser bağışı gerçekleştirilen, 576 hanede yaşayan 2.459 komşunun tertipli olarak yararlandığı Besin Bankası’ndan, bugüne kadar 250 bine yakın eser verildi.
  • Ayni ve Nakdi Dayanaklar: Gereksinim sahibi komşulara, gereksinimlerine doğrultusunda besin takviye paketleri hazırlandı. Bu maksatla bugüne kadar 54 bin haneye, yaklaşık 1 milyon adet besin gereci dağıtımı yapıldı. 38 Çölyak hastasına 12 ay boyunca nizamlı besin dayanak paketi ulaştırıldı. Ayrıyeten yapılan nakdi takviye; bir ilçe be[L1] lediyesi için rekor düzeylere çıkarak 20 milyon TL’yi aştı.
  • Mahalle Mutfağı: Bayan kooperatiflerinin ve mahalledeki bayanların, besin üretim merkezi olarak faaliyet gösteren Mahalle Mutfağı’nda; üretim, eğitim ve besin alanında meslek ve iş edinme imkanlarıyla bayanın emeğine paha katılıyor. Mahalle Mutfağı’nda İlçe Halk Eğitim Müdürlüğü, Altınbaş Üniversitesi, İstanbul Kent Üniversitesi, Nişantaşı Üniversitesi ve İstanbul Topkapı Üniversitesi iş birliği ile düzenlenen 6 eğitim ve 4 atölyeden 149 vatandaş yararlandı. Mahalle Mutfağı’nda bu güne kadar, 7 Bin 136 kilogram besin üretimi gerçekleştirildi.
  • Mobil İkram Araçları: Bu araçlarda, başta üniversite öğrencileri olmak üzere, yolu Şişli’ye düşen herkese sımsıcak çorba ikram ediliyor. Belirlenen noktalarda, günde bin öğün sıcak çorba dağıtımı gerçekleştiriliyor.
  • Beslenme Çantam Projesi: İlköğretim öğrencilerinin konutlarına, okulda beslenmeleri için hazırlanan besin paketleri sistemli olarak bırakılıyor. 1.300 çocukla başlanan bu proje, yakın vakitte 3 bin öğrenciyi kapsayacak. Ayrıyeten, Şişli Aşevi’nden çocuklar için bugüne kadar 186.302 öğün sıcak yemek dağıtımının yanı sıra, günde ise 617 çocuğa sistemli günlük sıcak yemek ulaştırılıyor.
  • Yine Aş Ortağım ile 381, Besin Bankası ile 587, Komşu Kart ile 2.332 çocuğa ve ebeveynlerine takviyede bulunuldu. Kısaca 2022’de, 2.045 hanede 3.822 çocuğumuza dokunuldu.
  • Can Dostlarımız: Hayvan dostu bir belediye olarak, can dostlarımızın beslenme hakkına sahip çıkıldı. Can dostlarımız için bugüne kadar 131 ton mama dağıtımının dışında, Şişli Belediyesi’ne ilişkin parklarda otomatik beslenme üniteleri ve suluklar yerleştirildi.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir

İş Dünyası

Geçen sene 164 milyar dolarlık rekor ziyan ettiğini ilan eden Norveç Varlık Fonu, Türkiye’de birçok şirkete yatırım yapıyor. İşte o şirketler....

Siyaset

CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, iktidara, ağır kış şartlarını hatırlatarak hanelerde kullanılan doğalgaz ünite fiyatını indirme davetinde bulundu.

Magazin

Popun kraliçesi Demet Akalın, Takipçisine Verdiği Karşılık İle Ağızları Açık Bıraktı. Ünlü müzikçi, sahnesine ünlü bir markanın çıkardığı siyah, uzun ve epey bol bir...

Gündem

İçişleri Bakanlığı, güvenlik uyarısı kapsamında devir periyot Türkiye'ye iletilen istihbari bilgilerin titizlikle incelendiğini bildirerek, "Dost bir ülkeden de daha evvel gelen ve bu ülkenin...

Gündem

Türkiye'de kurulan ve dünyaya da satış yapan baharat markası Arifoğlu'nun üç eseri geçtiğimiz yılın kasım ayında Singapur'da toplatıldı, Singapur Besin Ajansı (SFA), Türkiye'den ithal...

Son Dakika

ERZURUM'da bir iş yerinde yanan kömür sobası bomba üzere patladı.

Gündem

Yargılandığı davada ceza alan İBB Lideri Ekrem İmamoğlu’na Saraçhane’de ziyaret etmeye hazırlanan muhtarlara kaymakamlıklardan resmi yazı gönderildi.2022’İN DEĞERLENDİRMESİ 2023’ÜN İKİNCİ AYINDA2023’ün birinci ayının son...

Gündem

Ankara Üniversitesi Su İdaresi Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Gökşen Çapar, iklim krizinin su döngüsünü etkilediğini söyledi. İklim krizinin su kaynaklarına tesirinin su döngüsü üzerinde...

Ekonomi

FC Barcelona'nın stadı Spotify Nou Camp’ın yenileme çalışmaları liglerin bitmesinin akabinde Haziran ayında başlayarak 3 yıl içinde tamamlanacak. Stadyumun yenilenmesi ile birlikte seyirci kapasitesi...

Haberler

Amerika Birleşik Devletleri merkezli memleketler arası askeri güç datalarını toplayan Küresel Firepower, 2023 yılında askeri gücü en yüksek olan ülkeleri derledi. 2022 yılına nazaran...

Siyaset

ÂLÂ Parti Sözcüsü Kürşad Kuvvetli, AKP'li Cumhurbaşkan Erdoğan’ın üçüncü defa Cumhurbaşkanı adaylığına ait soruya karşılık vererek "Tarih resmen açıklandığında, Sayın Erdoğan da resmen başvurduğunda,...

Siyaset

Son dakika gelişmesi... Kontratlı akademik işçiye takım getiren teklif, TBMM Genel Şurası'nda kabul edilerek maddeleşti.

Gündem

Olay, Beşevler Mahallesi 1306’ncı Sokak’ta bulunan bir kömürlükte meydana geldi. Teyzesine ilişkin kömürlükte 7 yaşındaki A.A.’nın cansız vücudunun bulunduğu ihbarı üzerine olay yerine sıhhat...

Haberler

Pakistan'ın Peşaver kentinde bir mescide düzenlenen akında çok sayıda kişi yaralandı.

Siyaset

İktidara yakınlığıyla bilinen Rasim Ozan Kütahyalı, CHP'nin Ankara Büyükşehir Belediyesi ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin kazanmasının gerisinde kendisinin bulunduğunu ileri sürdü.

Gündem

2023 seçimleri yaklaşmasıyla birlikte ülke genelindeki heyecan da artmaya başladı.Özellikle Cumhur İttifakı’nın Cumhurbaşkanı Adayı Erdoğan karşısında Millet İttifakı’nın kimi Cumhurbaşkanı adayı çıkaracağı büyük bir...

Dünya

4 erkek çocuğu ve 10 torunu olan Belçikalı çift, 80'inci evlilik yıl dönümünü kutladı. Yaşlı çiftin, meşe yılına ulaştığı öğrenildi.

Ekonomi

OLCAY BÜYÜKTAŞ 1. Düzenleme ne vakit ve neden gündeme geldi? Emeklikte yaşa takılanlar (EYT) konusu 1999'da DSP, ANAP ve MHP koalisyon hükümeti tarafından kabul...

Ekonomi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) enflasyonun 2022'de maksat aralığının üzerinde gerçekleşmesi münasebetiyle hükümete açıklamalarda bulunan bir mektup gönderdi.

Ekonomi

Merkezi Frankfurt'ta bulunan Almanya'nın en büyük bankalarından Deutsche Bank, geçen yıl 5,02 milyar euro ile 2007'den bu yana en yüksek net kâra ulaştı.

Dünya

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin, Batılı ülkelerin Ukrayna'ya verdiği silah dayanağına ait, “Rusya'ya karşı ilan edilmemiş bir savaş yürüten güçler, sert bir karşılık alacak”...