Connect with us

Hi, what are you looking for?

Ekonomi

Sigorta 2022’de yüzde 36 gerçek büyüme gösterdi

Bloomberg HT’de yayınlanan Türkiye Sigorta Birliği (TSB) bilgilerine nazaran, sigorta bölümünün prim üretimi 2022 yılında bir evvelki yıla nazaran yüzde 123,2’lik büyüme ile 235 milyar lira oldu. Bölümün enflasyondan arındırıldıktan sonra 12 ay sonunda…

Türkiye Sigorta Birliği (TSB) 2022 yılı 12 aylık prim üretimi sonuçlarını yayınladı.

Bloomberg HT’de yayınlanan TSB’nin üye şirketlerinden derlediği datalara nazaran, sigorta dalının Aralık sonu prim üretimi geçen yılın tıpkı devrine nazaran yüzde 123,2’lik büyümeyle 235 milyar TL oldu. Kesimin enflasyondan arındırıldıktan sonra 12 ay sonunda gerçek büyümesi ise yüzde 36 olarak gerçekleşti.

Verilere bakıldığında sıhhat sigortası, kasko, zarurî trafik sigortası, yangın ve doğal afetler ile genel ziyanlar branşları 12 ay sonunda üretimleriyle dikkat çeken branşlar oldu.

Yıl içinde en çok konuşulan zarurî trafik sigortasında 12 ay sonunda 2021 yılına nazaran yüzde 147,1 oranında artışla 50.6 milyar TL prim üretimi oldu. Kelam konusu branş gerçek olarak yüzde 50,4 oranında bir büyüme yaşadı.

Kaskoda da büyüme dikkat çekti. 12 ay sonunda bu branşta 2021 yılına nazaran üretim artışı yüzde 211.5 oranında yaşandı. Reelde de yüzde 90 üzere bir büyüme ile 44.5 milyar TL prim üretimi oldu.
Bu ortada TSB iştirak sigortacılığında 12 ay sonundaki bilgilerini de paylaştı. Üye şirketlerden derlenen bilgilere nazaran 2022 yılı Aralık sonu prestiji ile iştirak sigortacılığında toplam prim üretimi 2021 yılına nazaran yüzde 120,4 artış ile 12 milyar TL’yi aştı.

Hayat dışı şirketlere bakıldığında Türkiye Sigorta 25 milyar lirayı aşan üretimle liderliğini 2022’de de korudu. Anadolu Sigorta 23,7 milyar liralık üretimle ikincilikte yer alırken, Allianz 22,3 milyar lirayla üçüncü oldu. Hayatta Türkiye Hayat ve Emeklilik 6,8 milyar lira ile liderliğini sürdürdü. Agesa 3,6 milyar lirayla ikinci, Anadolu Hayat Emeklilik 3,5 milyar lirayla üçüncü oldu.
TSB bilgilerine nazaran üretimin 204.1 milyar TL’lik kısmı hayat dışından gelirken, kelam konusu tarafın büyümesi geçen yılın tıpkı ayına nazaran yüzde 133,1 oldu. Enflasyondan arındırıldıktan sonra gerçek büyüme yüzde 42’ye yaklaştı. Hayat tarafında ise 12 ayda 30.9 milyar TL prim üretimi gerçekleşirken, geçen yılın tıpkı devrine nazaran buradaki büyüme yüzde 74,1 olarak kaydedildi. Reelde ise yüzde 6’lık büyüme gözlendi.

Pandemiyle birlikte ilginin ağır olduğu sıhhat sigortasında 12 ay sonunda yüzde 130 oranında bir artışla 30.1 milyar TL’lik prim üretimi oldu. Tamamlayıcı sıhhatte ise yüzde 199 oranında bir artışla 7 milyar 810 milyon TL prim üretimi gerçekleştirildi. Tamamlayıcı sıhhatte gerçek büyüme geçen yılın tıpkı devrine nazaran yüzde 81,7 olarak kayıtlara geçti.

Benli: Sıhhat sigortalarına teveccüh arttı

Advertisement. Scroll to continue reading.

Programda, sigorta gündeminde öne çıkan başlıkları şöyle sıralandı:

Türkiye Sigorta Birliği Lideri Atilla Benli, sigorta dalının çalışmalarının ve fedakârlıklarının büyük bir teveccühle karşılandığını belirterek, bu tarafta sıhhat sigortası eserlerinin de sağladığı muhafaza ve garanti konusunda farkındalığın her geçen gün arttığının altını çizdi. Benli, “Vatandaşlarımızın bölümümüze, eserlerimize duyduğu inanç ve belirsizliklere karşı kendisi, sevdikleri için oluşturduğu muhafaza kalkanını güçlendirme eğilimi sayesinde değerli sonuçlara ulaşıldı” dedi.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, “Eşdeğer yedek modül ve yine kullanılabilir modüllerin sigorta bölümünde kullanılabilmesinin de yolunu açıyoruz” dedi. Böylece, hasar tamirinde muadil yedek modül ve tekrar kullanılabilir yedek modüller sigorta bölümünde kullanılabilecek.

SEDDK, trafik sigortasında poliçe düzenlemekten kaçınma hallerini düzenleyen Genelge yayımladı. Genelgeyle, hangi durumların trafik sigortası satmaktan kaçınma olacağına açıklık getirildi. SEDDK, genelgedeki kurallara uymayan şirketlere; trafik sigortasında yahut tüm sigorta branşlarında poliçe düzenleme ve yenileme yetkisi 3 günden az, 30 günden fazla olmamak üzere süreksiz olarak durdurulabilecek.

AXA Türkiye CEO’su Yavuz Ölken, “Groupama’nın Türkiye operasyonlarını satın almamız sonrasında doğal olarak müşteri ve poliçe adetlerimizde gelişim bekliyor olacağız; lakin bu maksadı tüm çalışanlarımız ve acentelerimiz ile birlikte gerçekleştirebileceğimizi biliyoruz. Bu bahiste yaratacağımız sinerjiden eminiz” dedi.

Sigorta kesiminin önde gelen şirketlerinden Anadolu Sigorta kayıtlı sermaye tavanını 700 milyon TL’den 3.5 milyar TL’ye çıkarıyor.

Allianz en bedelli marka

Sigorta brokeri Aon’un raporuna nazaran, doğal afetlerin neden olduğu global sigortalı kayıpların 2022’de 130 milyar doları aştığı kestirim ediliyor, bunun en önemli nedeni ise sigorta açısından kaydedilen en maliyetli ikinci olay olan Ian Kasırgası. Toplam ekonomik kayıp ise 313 milyar dolar olarak kayıtlara geçti.

Allianz, dünyanın en bedelli markalarını belirleyen Brand Finance Küresel 500 listesinde en bedelli 24’üncü marka seçildi. Marka pahasını yüzde 20 artırarak 46,7 milyar euroya çıkaran Allianz, tıpkı vakitte dünyanın bir numaralı küresel sigorta ve varlık idaresi markası oldu.

Advertisement. Scroll to continue reading.
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir

Siyaset

CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, iktidara, ağır kış şartlarını hatırlatarak hanelerde kullanılan doğalgaz ünite fiyatını indirme davetinde bulundu.

İş Dünyası

Geçen sene 164 milyar dolarlık rekor ziyan ettiğini ilan eden Norveç Varlık Fonu, Türkiye’de birçok şirkete yatırım yapıyor. İşte o şirketler....

Magazin

Popun kraliçesi Demet Akalın, Takipçisine Verdiği Karşılık İle Ağızları Açık Bıraktı. Ünlü müzikçi, sahnesine ünlü bir markanın çıkardığı siyah, uzun ve epey bol bir...

Gündem

İçişleri Bakanlığı, güvenlik uyarısı kapsamında devir periyot Türkiye'ye iletilen istihbari bilgilerin titizlikle incelendiğini bildirerek, "Dost bir ülkeden de daha evvel gelen ve bu ülkenin...

Gündem

Türkiye'de kurulan ve dünyaya da satış yapan baharat markası Arifoğlu'nun üç eseri geçtiğimiz yılın kasım ayında Singapur'da toplatıldı, Singapur Besin Ajansı (SFA), Türkiye'den ithal...

Son Dakika

ERZURUM'da bir iş yerinde yanan kömür sobası bomba üzere patladı.

Gündem

Yargılandığı davada ceza alan İBB Lideri Ekrem İmamoğlu’na Saraçhane’de ziyaret etmeye hazırlanan muhtarlara kaymakamlıklardan resmi yazı gönderildi.2022’İN DEĞERLENDİRMESİ 2023’ÜN İKİNCİ AYINDA2023’ün birinci ayının son...

Gündem

Ankara Üniversitesi Su İdaresi Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Gökşen Çapar, iklim krizinin su döngüsünü etkilediğini söyledi. İklim krizinin su kaynaklarına tesirinin su döngüsü üzerinde...

Ekonomi

FC Barcelona'nın stadı Spotify Nou Camp’ın yenileme çalışmaları liglerin bitmesinin akabinde Haziran ayında başlayarak 3 yıl içinde tamamlanacak. Stadyumun yenilenmesi ile birlikte seyirci kapasitesi...

Haberler

Amerika Birleşik Devletleri merkezli memleketler arası askeri güç datalarını toplayan Küresel Firepower, 2023 yılında askeri gücü en yüksek olan ülkeleri derledi. 2022 yılına nazaran...

Siyaset

İktidara yakınlığıyla bilinen Rasim Ozan Kütahyalı, CHP'nin Ankara Büyükşehir Belediyesi ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin kazanmasının gerisinde kendisinin bulunduğunu ileri sürdü.

Siyaset

Son dakika gelişmesi... Kontratlı akademik işçiye takım getiren teklif, TBMM Genel Şurası'nda kabul edilerek maddeleşti.

Gündem

Olay, Beşevler Mahallesi 1306’ncı Sokak’ta bulunan bir kömürlükte meydana geldi. Teyzesine ilişkin kömürlükte 7 yaşındaki A.A.’nın cansız vücudunun bulunduğu ihbarı üzerine olay yerine sıhhat...

Siyaset

ÂLÂ Parti Sözcüsü Kürşad Kuvvetli, AKP'li Cumhurbaşkan Erdoğan’ın üçüncü defa Cumhurbaşkanı adaylığına ait soruya karşılık vererek "Tarih resmen açıklandığında, Sayın Erdoğan da resmen başvurduğunda,...

Gündem

2023 seçimleri yaklaşmasıyla birlikte ülke genelindeki heyecan da artmaya başladı.Özellikle Cumhur İttifakı’nın Cumhurbaşkanı Adayı Erdoğan karşısında Millet İttifakı’nın kimi Cumhurbaşkanı adayı çıkaracağı büyük bir...

Haberler

Pakistan'ın Peşaver kentinde bir mescide düzenlenen akında çok sayıda kişi yaralandı.

Dünya

4 erkek çocuğu ve 10 torunu olan Belçikalı çift, 80'inci evlilik yıl dönümünü kutladı. Yaşlı çiftin, meşe yılına ulaştığı öğrenildi.

Ekonomi

OLCAY BÜYÜKTAŞ 1. Düzenleme ne vakit ve neden gündeme geldi? Emeklikte yaşa takılanlar (EYT) konusu 1999'da DSP, ANAP ve MHP koalisyon hükümeti tarafından kabul...

Spor

Beşiktaş Spor Toto Üstün Lig in 23 haftasında Demir Küme Sivasspor la deplasmanda karşılaşacak

Ekonomi

Merkezi Frankfurt'ta bulunan Almanya'nın en büyük bankalarından Deutsche Bank, geçen yıl 5,02 milyar euro ile 2007'den bu yana en yüksek net kâra ulaştı.

Ekonomi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) enflasyonun 2022'de maksat aralığının üzerinde gerçekleşmesi münasebetiyle hükümete açıklamalarda bulunan bir mektup gönderdi.