Connect with us

Hi, what are you looking for?

Siyaset

Meral Danış Beştaş: Seçimleri kaybedeceğinizi bildiğiniz için HDP’nin oylarının bir halde sonuçta tesirli olmaması için bir kumpas içindesiniz

HDP Küme Başkanvekili Meral Danış Beştaş, “Siz demokrasiye kumpas kuruyorsunuz. Temsiliyete kumpas kuruyorsunuz. Kürt halkının Türkiye halkıyla birlikte iradesine kumpas kuruyorsunuz. Siz seçimleri kaybedeceğinizi bildiğiniz için HDP’nin oylarının bir halde sonuçta tesirli olmaması için bir kumpas içindesiniz” dedi. Partilerine yönelik kapatma davasının iktidar tarafından düzenlenen bir ‘kumpas’ olduğunu belirten Beştaş, “Cevabını 14 Mayıs’ta en güçlü formda vereceğiz” dedi.

HDP Küme Başkanvekili Meral Danış Beştaş, bugün TBMM’de basın toplantısı düzenleyerek gündeme ait değerlendirmelerde bulundu.

Beştaş, “Siz demokrasiye kumpas kuruyorsunuz. Temsiliyete kumpas kuruyorsunuz. Kürt halkının Türkiye halkıyla bir arada iradesine kumpas kuruyorsunuz. Siz seçimleri kaybedeceğinizi bildiğiniz için HDP’nin oylarının bir formda sonuçta tesirli olmaması için bir kumpas içindesiniz” tabirlerine yer verdi.

Partilerine yönelik kapatma davasının iktidar tarafından düzenlenen bir ‘kumpas’ olduğunu belirten Danış Beştaş, “Cevabını 14 Mayıs’ta en güçlü formda vereceğiz” dedi.

Beştaş şu tabirleri kullandı:

 • Gizli şahitler hukukta olağanda kanıt değildir. Kanıt niteliğine haiz değildir. Yan kanıt gerekir. AİHM ve AYM kararları bunu defaten söyler. Zımnî şahit beyanıyla hesaplarımıza bloke konulması kabul edilemez. Bu kıssa AKP’nin partimizi kapattırma, etkisiz kılma, tasfiye etme öyküsüdür. Yalnızca bize yönelik değildir. Bütün muhaliflerin öyküsüdür. Ekrem İmamoğlu’nun davasında ‘ahmak’ kavramında verilen davanın öyküsüdür. İBB’ye el koyma öyküsüdür. Muhalefeti etkisiz kılma öyküsüdür. AKP aslında hukukla bütün bağını koparmış artık de bize yönelik bu kumpaslarla öykülerinin bittiğini her gün tekrar tekrar ilan ediyorlar. O kıssaları de palavra, hile ve kumpastır. Biz onlara bunun yanıtını 14 Mayıs’ta en güçlü formda vereceğiz. Halkımız bu karşılığı verecek, az kaldı.

Beştaş, şunları söyledi:

 • Türkiye’nin kırdığı rekorlarla başlamak isterim. 2022 yılına dair AİHM, istatistiklerini ve tahlilini açıkladı. Ve maalesef en çok müracaat Türkiye’den geldi. Bir rekor daha kırıldı. Şu an itibariyle AİHM’de bekleyen 20 bin 100 dava var. Ülke aleyhine açılan dava. Türkiye ihracatta rekor kıramıyor, kalkınmada rekor kıramıyor, büyümede rekor kıramıyor lakin adaletsizlikte ve hukuksuzlukta üst üste rekor kırmakta. Milletlerarası istatistiklerde daima aksilikte birinci sıraya yükselmeyi başarıyor. Türkiye’deki adaletsizlikten medet ummayanlar AİHM’e başvuruyor ve üstelik son devirlerde AİHM kararlarını da tanımayan, hukuksuzlukta tepe yapan bir ülke gerçekliğini yaşıyoruz. Buna ait örnekler sıkça kamuoyunda tartışılıyor. Yüksekdağ, Demirtaş ve Kavala kararları, İmralı Adası’nda Sayın Öcalan’ın ‘umut hakkına’ ait verilen ihlal kararı ve daha birçok karar da Türkiye tarafından kabul edilmedi ve uygulanmadı.

“ONLAR KISKANA DURSUNLAR, YURTTAŞLARIMIZ ALMANYA’YA GİTMEK İÇİN YOLLARI AŞINDIRIYOR”

 • Diğer bir rekor ne? Türkiye; Suriye, Afganistan, Irak ve Pakistan’dan sonra AB ülkelerine en çok iltica talebinde bulunan ülke. Yurttaş Türkiye’den kaçıyor, kaçmak istiyor ve iltica talebinde bulunuyor. Neden bunu yapıyor? Demokrasi yok, adalet yok, liyakat yok. Hayat hakkı yok, azap görmeme hakkı yok, en değerlisi de niyet ve söz özgürlüğü yok. Bunun sebebi de adaletten, demokrasiden ve liyakatten büsbütün kopan bir iktidar gerçekliği olmasıdır. Lakin alışılmış ki Almanya bizi kıskanıyormuş. Nasıl bir kıskanmaysa, bunu acı acı gülerek söz edebiliriz. Onlar kıskanadursunlar, yurttaşlarımız Almanya’ya gitmek için yolları aşındırıyor. Kanada’ya gidenler, milletlerarası göç etmek zorunda kalanlar ve mülteci gerçekliği de önümüzde duruyor. İki tane realite var.
 • Bir yandan AKP o denli pembe tablolar çiziyor ki bazen ‘Bu ülkede yaşıyor muyum’ diye ben de kendime soruyorum. Lakin öteki yandan gerçekler, yaşadığımız gerçekler. Hiç kimse yaşadıkları ortadayken söylenenleri dikkate almaz, inanmaz. AKP-MHP siyaseti büsbütün palavra üzerine kurulmuş. Günün bütün konuşmalarında palavra üzerine palavra atıyorlar. Lakin bu palavraları o denli sirkülasyonda kalıyor sanmayın. En fazla bir saat, bilemediniz iki saat palavraları dolanımda kalıyor. İkinci saat yeni bir palavrayla evvelki palavranın tesirini yitiriyorlar ve inandırıcılıklarını yitiyorlar. Bu palavra üzerine konseyi iktidarı göndereceğiz. Az kaldı demek istiyorum. Hiçbir iktidarın vatandaşı mecbur kılma müddeti bundan daha uzun olamaz. Bu palavra siyaseti milletlerarası dolanıma da girdi. Artık AB ülkelerindekiler de Türkiye’de AKP iktidarının nasıl büyük palavralar attığını biliyor. İçerideki nefret ve kutuplaştırma siyasetini, ırkçılık siyasetini memleketler arası alana da ihraç ediyorlar. İhracat bu türlü artacak sanıyorlar. İhracatı artıramıyorlar fakat kendi palavralarını ihraç ederek bu yanılgıyı yaşıyorlar.

“AB ÜLKELERİ AKP’LİLERİN KIŞKIRTICI TELAFFUZLARINI GÜVENLİK TEHDİDİ OLARAK KABUL ETMEYE BAŞLADI”

 • Şu anda Almanya ve Hollanda hükümetleri, Türkiyeli göçmenler ortasında nefret söylemi, hakaret, kışkırtma ve ırkçılık suçlaması doğuran aksiyonlarda Türkiye’den giden AKP’li siyasetçilerin odak olması nedeniyle Almanya ve Hollanda hükümetleri tedbir alma yoluna gitti. Almanya’da AKP’li siyasetçilerin Kürtlere ve muhaliflere yönelik ırkçılık aşılayan, şiddete ve suça teşvik eden telaffuzları Anayasayı Muhafaza Örgütü tarafından bir güvenlik tehdidi olarak kabul edilmeye başlandı. Önemli bir problem, aslında bunun üzerinde herkesin düşünmesi gerekiyor. Ne yazık ki AKP-MHP koalisyonun sistematik yürüttüğü kutuplaştırıcı, ötekileştirici, kriminalize edici lisanı ve nefret telaffuzuna karşı Türkiye’de biliyorsunuz yargının hiçbir rolü yok. Yargı teşvik ediyor, yasallaştırıyor. Bunların öznelerini aklayarak devamına sebebiyet veriyor. Nefrete karşı duran bizler, kutuplaştırmaya karşı duran bizler ve öbür muhalefet güçleri de keyfi bir terör suçlamasıyla her gün her saat karşı karşıya kalıyoruz. Bu nefret siyaseti, bu kutuplaştırıcı siyaset AKP’lilerin artık iliklerine kadar işlemiş durumda.

“GÖRÜNEN O Kİ ERDOĞAN YALNIZCA TÜRKİYE’DE DEĞİL AVRUPA’DA DA YALNIZLAŞIYOR”

 • Geçen haftalarda AKP’li bir milletvekilinin Almanya’da davacılara ilişkin bir dernek ziyaretinde kullandığı nefret ve tehdit lisanının sesi Türkiye’ye kadar geldi. Büyük bir infial yarattı ve Almanya hükümetini tedbir almaya zorladı. Bu ayıp ve utanç Türkiye’nin değil AKP’nindir. Onlara ‘Yeter’ demek istiyorum. Türkiye’de büsbütün toksik hale gelmiş bir lisan kullanılıyor. Avrupa kamuoyunun da buna tanıklık ettiğini biliyoruz. Umarız bu, bizim muhalefetimizin buna karşı ne kadar büyük bir direniş içinde olduğunu görmelerine vesile olur. Öbür yandan Avrupalı başkanlar Erdoğan’ın seçim propagandasının aracı olmak istemiyorlar. Avrupa ülkeleri bu propagandanın tabanı olmak istemiyorlar. Birinci kez miting ve aktiflik üzere tertiplere müsaade alınması zaruriliği getirildi. Görünen o ki Erdoğan yalnızca Türkiye’de değil Avrupa’da da yalnızlaşıyor, tolere edilmiyor, edilmeyecek. 85 milyonluk bir ülkeden kelam ediyoruz ve Türkiye dış siyasetinin AKP çıkarlarına büsbütün endekslemek istenmesi, bu sonuçlardan birini ortaya koyuyor.

“AKP TÜRKİYE DEĞİLDİR, ERDOĞAN TÜRKİYE DEĞİLDİR”

 • AKP Genel Lideri Recep Tayyip Erdoğan, cumhurbaşkanı sıfatıyla Almanya, Hollanda yahut başka ülkelere gitmiyor. Bu müsaade alma mecburiliği ve Almanya’da müsaade verilmemesi AKP siyasetinedir, iktidarınadır, bu dilinedir. Ve Erdoğan bunu asla yasal gördüğüm için söylemiyorum; bu yasakların liderliğini yapan biri olarak, sanki ne düşünüyor diye sormaktan kendimi alıkoyamayacağım. Van’da 7 yıldır partimizin propaganda ya da bir çalışma yapması aralıksız yasaklanıyor. Partimizin her yerde karşısına keyfi münasebetlerle yasaklar konuluyor. Ancak AKP Türkiye değildir, Erdoğan Türkiye değildir. Bu ırkçı, kutuplaştırıcı telaffuzlara karşı gayret büyüyecek ve bunların üstesinden geleceğiz.

“KOBANİ VE HDP KAPATMA DAVASI BİR HUKUKSUZLUK VE SKANDALLAR YUMAĞI HALİNE GELMİŞTİR”

 • Biliyorsunuz partimiz hakkında bir kapatma davası var. Kampanyayla açılan bir kapatma davası. Bunun öncülüğünü de Bahçeli yapıyor ve peşi sıra Erdoğan ve başka sözcüleri gidiyor. Kapatma davası sürecinin yalnızca MHP’nin talebi olduğu düşünülmesin. Sık sık görüşen, doğum günleri kutlayan iki kişinin birbirine değerli bir husustan kelam etmemiş, anlaşmamış olması mümkün değildir. AKP biraz geride durmaya çalışıyor tahminen ya da o denli gösteriyor lakin ortak bir karar olduğunu söylemek istiyorum. Kobani ve HDP Kapatma Davası bir hukuksuzluk ve skandallar yumağı haline gelmiştir. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı hani o Bahçeli’den daha tesirli konuşan başsavcı var ya, hukukçu olduğunu unutuyor ve gidip AYM’nin önünde İçişleri Bakanı üzere konuşuyor. Tek bir türel terim duyamazsınız, tek bir yöntem kararı, Anayasa kararı duyamazsınız. Büsbütün siyasi değerlendirmelerle, üstelik kendisinden evvel tekraren söylenmiş siyasi telaffuzlarla hesabımıza bloke konulmasının nasıl kıymetli olduğunu talep eden bir başsavcı. Burada ne yapıyorlar? Kobani Kumpas Davası’nın, Kapatma Davası’nın yetmeyeceğini anladılar. Tezgâh o kadar büyük ki yeni bir tezgâh kurmaya karar verdiler.

“TEMSİLİYETE KUMPAS KURUYORSUNUZ”

 • Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı daha evvel iki kere reddedilen Hazine yardımına bloke koyma talebini 3’üncü defa 13 Aralık 2022’de bir daha sundu. Bunun üzerine nedense AYM bekledi ve 29 Aralık’ta yani 16 gün sonra Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığına ‘sen bloke istiyorsun lakin senin elinde ne var, bana 5 gün içinde kanıtları gönder’ dedi. Aslında bu yazıyı yazması bile ellerinde bloke koymak için hiçbir münasebet olmadığını ortaya koyuyor. AYM somut münasebet istedi. Pekala, ne yaptı Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı o ana kadar elinde olmayan zati mevcutta da bulunmayan kanıt arayışına girdi. 31 Aralık 2022 günü, yani 29 Aralık’tan 2 gün sonra hepimiz yeni yıla girmeye hazırlanıyoruz, her taraf kapalı lakin nedense bir bilinmeyen şahit gidiyor adliyeye. Niye gidiyor? Bilinmeyen şahit gazetecilerle ilgili beyanda bulunmak için davet ediliyor.
 • Ama nasıl oluyorsa o bilinmeyen şahit HDP Kapatma Davasıyla ilgili bir beyanda bulunuyor. Sinema senaryosu olacak kadar garip. Bir tabir vermiş kelamda, 2 Ocak 2023 günü yani yeni yılın ikinci gününde Başsavcılık çabucak bu ifadeyi göndermiş. Emniyete demiş ki; bu türlü bir söz var, bana evrak gönderin. Nasıl olmuşsa 100 sayfalık hazır evrak Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderilmiş. Bunlar da 3 Ocak’ta bunu AYM’ye göndermiş. Sonra 5 Ocak’ta da AYM bloke kararı koymuş. Bunun neresinde hukuk var, kanıt olma özelliği var? Bunun neresinde adalet var? Hiçbir yerinde. Açıkça oyun oynuyorlar, kumpas kuruyorlar. Bu kumpası saklı kurmaya bile muhtaçlık duymuyorlar. Yani şunu bilmiyorlar mı? Bizler o evrakları alacağız, tarihlerine bakacağız. Bu kapalı şahit yerin tabanından mi çıktı? İki yıldır kapatma davası var bu bilinmeyen şahit şimdiye kadar neden konuşmadı? Bloke kararından sonra iki gün içinde tatil gününde bu kapalı şahit nasıl ortaya çıktı? Kim emretti? Bunların hepsi palavra diyoruz.
 • HDP’yi kapatmak istiyorsunuz, bunu anladık. Paramızı kesmek istiyorsunuz, halkımızın vergileriyle anamızın ak sütü kadar helal o dayanağı kesmek istiyorsunuz, bunu anladık. Şimdilik kestiniz. Pekala, bu bu türlü mi devam edecek? Hayır. Kurduğunuz kumpas, bu davaya değildir. Siz demokrasiye kumpas kuruyorsunuz. Temsiliyete kumpas kuruyorsunuz. Kürt halkının Türkiye halkıyla birlikte iradesine kumpas kuruyorsunuz. Siz seçimleri kaybedeceğinizi bildiğiniz için HDP’nin oylarının bir formda sonuçta tesirli olmaması için bir kumpas içindesiniz. Ve hele hele Anayasa Mahkemesi’nin ‘Seçim takviminde karar verebilirim’ karşılığı göz nazaran göre bu kumpasın ne kadar büyük olduğunu da ortaya koyuyor.

“GİZLİ ŞAHİTLER HUKUKTA OLAĞANDA KANIT DEĞİLDİR”

 • Gizli şahitler hukukta olağanda kanıt değildir. Kanıt niteliğine haiz değildir. Yan kanıt gerekir. AİHM ve AYM kararları bunu defaten söyler. Kapalı şahit beyanıyla hesaplarımıza bloke konulması kabul edilemez. Bu kıssa AKP’nin partimizi kapattırma, etkisiz kılma, tasfiye etme kıssasıdır. Yalnızca bize yönelik değildir. Bütün muhaliflerin kıssasıdır. Ekrem İmamoğlu’nun davasında ‘ahmak’ kavramında verilen davanın öyküsüdür. İBB’ye el koyma öyküsüdür. Muhalefeti etkisiz kılma öyküsüdür. AKP zati hukukla bütün bağını koparmış artık de bize yönelik bu kumpaslarla kıssalarının bittiğini her gün tekrar tekrar ilan ediyorlar. O öyküleri de palavra, hile ve kumpastır. Biz onlara bunun yanıtını 14 Mayıs’ta en güçlü biçimde vereceğiz. Halkımız bu karşılığı verecek, az kaldı.

“ÖĞRENCİLERDEN ALDIĞIMIZ GERİ DÖNÜŞLERE NAZARAN KYK BORÇLARI DURUYOR”

 • Bu ortada çokça paketler açıklanıyor. Seçim iktisadı. Cumhuriyet tarihinin en uzun maratonunu yaşıyoruz gerçekte. Yıllardır seçim devam ediyor. Basında yayın organlarında devam ediyor. Ve bu seçimde AKP minnet dağıtmaya yönelmiş durumda. Her gün yeni bir şey açıklıyor ve daima bir algı idaresi kederinde. Negatif gündemleri gizlemek sıkıntısında. Daima kendince yoksulluğu, enflasyonu ve krizi örtmeye çalışıyor. Her gün yeni paketler açıklıyor. Garip bir şey. Bu kadar ay biz Genel Kuruldayız, bu türlü garip garip şeyler yapıyoruz. Önergeler, memleketler arası kontratlar. Bazen zati kendi vekilleri çalışmıyor, kapatılıyor Meclis. Yetişmiyor son gün geliyor komiteye. Ancak demek ki hepsini bugüne hazırlamışlar. Paketi ne kadar geç açıklarsa, yarar sağlayacak ya kendine, o kadar tesirli olacak seçimde. Kendince olumlu gündemler yaratıyor. AKP’nin 2023 Merkezi İdare Bütçesinde öngördüğü 660 milyar TL’lik bir bütçe açığı var. Bir de bütçenin çabucak akabinde bir torba yasa daha aldılar.
 • 200 milyar TL’lik, toplamda 860 milyar TL’ye mal olabileceği düşünülüyor. Seçim yatırımlarına ve gerçek tabloya baktığımızda şöyle bir şey ortaya çıkıyor. Ek gösterge yasallaştığı üzere artırım furyası da çabucak akabinde başladı. Konuta ait üç başka düzenleme yapıldı. Kiralar uçtu. Şu anda barınma sorunu var. Türkiye tarihinde birinci kere artık barınamayanlar var. Barınamayanlar Hareketi var. Üniversite öğrencisi Beyazıt’ta gidip evsiz bir formda orada oturma aksiyonu yapıyor. Sonrasında tutukladılar o öğrenciyi. 2000 TL altındaki icra borçları silindi. İcra torbası sayısı 23 milyondu 25 milyona yanlışsız ilerliyor. KYK borçlarını siliyoruz dediler. Bir palavra attılar. Öğrencilerden aldığımız geri dönüşlere nazaran KYK borçları duruyor. Faizler silinmedi diyor öğrenciler. En son şöyle bir karşılık aldık. CİMER’den gelmiş. Endeks faizi silinmiş diyorlar. Bu ise çok küçük bir ölçü. Faizler olduğu üzere duruyor. Doğalgaz takviyesi diyorlar, her gün tekrar artırım geliyor.

“BİRÇOK PERSONEL, PATRONUN AY BAŞINDA ARTIRIMLI MAAŞ VEREMEYECEĞİNİ SÖYLÜYOR”

 • Ben kendimden örnek verecektim vermeyeyim. Bir arkadaşımdan vereyim. Geçen yıl 500 lira veriyormuş, bu yıl 3 bin 500 lira veriyor. Odaların hepsini de açamıyormuş. Doğalgaz yakılamıyor ki beşerler soğukta yaşamaya devam ediyor. Minimum fiyata artırım yapıldı fakat çalışanlar artırımla maaş alamıyorlar. Birçok emekçi, patronun ay başında artırımlı maaş veremeyeceğini söylüyor. İşten çıkarmalar arttı, zira patron onu karşılamıyor.

“HDP OLARAK EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞININ EN AZ 8 BİN 500 TL OLARAK DÜZENLENMESİNİ İSTİYORUZ”

 • Memura yapılan artırımı biliyoruz, besine yapılan artırımla çoktan eridi. Esnafa takviye diyorlar, esnaf her gün bağırıyor. Geldik EYT’ye. Bugün Akbaşoğlu açıkladı, nihayet bir seçim yatırımı olarak getirdiler. EYT’nin Meclis’e getirilmesinin öncelikle büyük bir gayret ve direniş sonucu olduğunu not etmek istiyorum. Partimiz de bu hususta büyük bir gayret yürüttü. Sayısız kere bu hususta önergeler verdi, kanun teklifi verdi. EYT’lilerle birlikte sokakta çaba etti. Fakat mevcut teklifi incelediğim kadarıyla kâfi değil. Bunu destekleyeceğiz lakin bunun daha da genişletilmesi için gayretimize devam edeceğiz. Bir kez stajyer ve çıraklar uygulama dışında. Niçin? 8 Eylül 1999 tarihinde çırak olanların sigorta girişi yapılamıyor. Bu kabul edilemez bir şey.
 • Onların da kapsama alınması gerekiyor. Bu biçimde milyonlarca işçi var. Tekrar 2 milyon 250 bin totalde emekli olacak, 5.550 TL alacaklar. Açlık sonunun altında, yani emekli olmaları yetmeyecek. Biz HDP olarak en düşük emekli maaşının en az 8 bin 500 TL olarak düzenlenmesini istiyoruz. Alışılmış ki yılda da iki kere bunun güncellenmesi gerektiğini düşünüyoruz. İntibak Yasasının kesinlikle çıkarılması gerekiyor. Emeklilerin en değerli taleplerinden biri bu. Bir başka haksızlık Bağ-Kur’lular EYT kapsamına alınmaması. Bağ-Kur’lular 9 bin gün prim ödüyorlar. SSK’liler 5 bin gün prim ile emekli oluyorlar, Bağ-Kur’lular olamıyorlar. Bunun da kapsama alınması için Genel Kurul’da da kurulda da sonuna kadar direneceğiz, tekliflerimizi sunacağız.

“HDP OLARAK HAK TEMELLİ EKONOMİYİ HAYATA GEÇİRECEĞİZ”

 • Diğer bir büyük haksızlık çok sayıda talep ve müracaat var. 1999 zelzelesini, o büyük felaketi hepimiz hatırlıyoruz. 8 Eylül konulmuş, tam zelzele devri ve beşerler sigorta girişini yapamamışlar. Biz bunun 31 Aralık 1999 olması için önerge vereceğiz, düzenleme isteyeceğiz. Minnet iktisadı, muhtaç iktisadı bu krizi daha da derinleştiriyor. AKP-MHP iktidarına da bu yoksulluğa da son vereceğiz. HDP olarak hak temelli ekonomiyi hayata geçireceğiz.

“HALK SİZE ÇOK HOŞ BİR PAKET HAZIRLIYOR”

 • İstediğiniz kadar paket yapın, bu paketleri süsleyin, bu halk size karşılık olarak sandıklarda güçlü bir cevap verecek. Halk size çok hoş bir paket hazırlıyor, sizi onun içine koyacak ve 14 Mayıs’ta gönderecek. En hoş paket siz olacaksınız.

“HALK KENDİLERİNİ SIFIRLAYACAK. ONLAR İSTEDİKLERİ KADAR KRONOMETREYİ SIFIRLASINLAR”

 • Halk kendilerini sıfırlayacak. Onlar istedikleri kadar kronometreyi sıfırlasınlar. Sözlerim anayasadır diyor. Bu türlü bir tabloyla karşı karşıyayız. Haftalardır tartışılıyor bu sorun. Yıllardır hukuk topluluğunda tartışılıyor. Anayasa çok açık; bir kimse en fazla iki sefer cumhurbaşkanı adayı olabilir. Nokta. Burada hukuk lisanında, anayasa lisanında bir kimse demekle önüne gerisine bir cümle yahut ek bir unsur koymamakla, rastgele bir kimsenin, ki bu yalnızca Erdoğan değil, iki seferden fazla cumhurbaşkanı adayı olmayacağını söylüyor. Şöyle bir şey yapsaydılar, ben Anayasa Komisyonu’ndaydım bu teklif yasalaşırken. Hiçbiri şunu düşünmedi, süreksiz bir husus koymaları gerekirdi. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine geçtikten sonra bir mühlet kaidesi verilseydi anlaşılırdı. Lakin önüne ardına bir şey koymamış. Bu nedenle aday olamaz. Kronometre örneği de kendilerini her şeyin üstünde gördüklerini gösteriyor. Onlar kendilerince bir kronometre koydular Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemiyle birlikte ancak bu kronometreyi halk kurdu. 14 Mayıs’ı bekliyor. Az kaldı. Bizce olmaz, aday olamaz. Aday olmasının tek yolu Meclis’in seçim kararı vermesidir. Bu ülkede hala bir anayasa varsa, hala hepimiz o anayasaya uymak zorundaysak tablo çok açık.”

“MİLLET İTTİFAKININ TEKLİFLERİ ESASLI DEĞİŞİMDEN ÇOK ONARIM İÇERİYOR”

Millet İttifakı’nın Mutabakat Metni ’ne ait; Beştaş, şöyle konuştu:

 • Şöyle söyleyeyim şimdi açıklama devam ediyor. Birinci notlara bakabildim. Bir onarım projesi olduğu görülüyor. Daha evvel de kamuoyuna yansıyanlardan bunu biliyoruz. Onarım yapıyorlar. Şunu düzelteceğiz, bunu düzelteceğiz. Esaslı yapısal radikal bir tahlilden fazla, AKP’nin yarattığı adaletsizliği, hukuksuzluğu, demokrasisizliği, anayasasızlığı bir nebze olsun tamir etmeye çalışıyorlar. Fakat AKP’den evvel, AKP birinci geldiğinde bu ülkede her şey güllük gülistanlık değildi. Biz mevcut ziyanımızı giderelim ancak üstüne yeni bir şey koymalıyım yaklaşımında değiliz. Olumsuz diyemem. Önümde birkaç not var. Kayyım mesela. Doğal ki kayyım demokrasiye önemli bir darbe. Ancak mesela adalete ait çok önemli bir şey görmedim.
 • İlk yansıyanlardan söylüyorum. Seçim barajı yüzde 3 demişler. Biz kuruluşumuzdan beri sıfır baraj diyoruz. Yüzde 3 makûs değil ancak daha fazlası olabilir manasında. Siyasi partilere kapatma davası için Meclis’te karar alınmasını istiyorlarmış. Tamam amenna. Pekala, Meclis her vakit adaletten yana mı tavır alıyor? Sahiden daha geçen haftalarda Meclis, milletvekilinin dokunulmazlığını kaldırdı ve şu anda Adalet Komisyonu’nda iki vekil bekliyor, Meclis kaldıracak değil mi? Semra Güzel’in milletvekilliği düşürüldü. Leyla İtimat ve Musa Farisoğulları’na Anayasa Mahkemesi ihlal kararı verdi fakat Meclis vekilliklerini düşürdü. Bu kâfi değil. Buna ait daha önemli bir çalışma yapmak lazım. Bir parti neden kapatılsın? Varsa sözcüsü, ferdî olarak kabahat işleyeni zati gerekli yargılama yapılır. Parti kapatmak idamdır. İdam cezası üzeredir. Biz hukukta bu türlü öğrendik.
 • Gerçek kişi hakkında idam neyse, bir hukuksal kişilik hakkında kapatma kararı vermek de idam etmek demektir. Biz idama karşıyız. Örneğin Türkiye’nin dış siyasetine dair çok güçlü bilgiler görmedim. Savaş siyasetine bir şey demiyor. Türkiye iç siyasette her kullanmak istediğinde, Kürt sıkıntısını kutuplaştırmak istediğinde, ben Kobanî’ye gidiyorum, şuraya asker gönderiyorum, ben hudut ötesi operasyon yapıyorum diyor. Aslında toplumun gündemi değil. Bu savaş siyasetiyle kendisini konsolide ediyor. Asıllı sorunlara, Kürt sıkıntısına dair de daha önemli çalışma yapılması gerektiği görüşündeyiz. Restore ediyor lakin yapısal tahlil noktasında çok eksik diye düşünüyorum.
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir

İş Dünyası

Geçen sene 164 milyar dolarlık rekor ziyan ettiğini ilan eden Norveç Varlık Fonu, Türkiye’de birçok şirkete yatırım yapıyor. İşte o şirketler....

Siyaset

CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, iktidara, ağır kış şartlarını hatırlatarak hanelerde kullanılan doğalgaz ünite fiyatını indirme davetinde bulundu.

Magazin

Popun kraliçesi Demet Akalın, Takipçisine Verdiği Karşılık İle Ağızları Açık Bıraktı. Ünlü müzikçi, sahnesine ünlü bir markanın çıkardığı siyah, uzun ve epey bol bir...

Gündem

İçişleri Bakanlığı, güvenlik uyarısı kapsamında devir periyot Türkiye'ye iletilen istihbari bilgilerin titizlikle incelendiğini bildirerek, "Dost bir ülkeden de daha evvel gelen ve bu ülkenin...

Gündem

Türkiye'de kurulan ve dünyaya da satış yapan baharat markası Arifoğlu'nun üç eseri geçtiğimiz yılın kasım ayında Singapur'da toplatıldı, Singapur Besin Ajansı (SFA), Türkiye'den ithal...

Son Dakika

ERZURUM'da bir iş yerinde yanan kömür sobası bomba üzere patladı.

Gündem

Yargılandığı davada ceza alan İBB Lideri Ekrem İmamoğlu’na Saraçhane’de ziyaret etmeye hazırlanan muhtarlara kaymakamlıklardan resmi yazı gönderildi.2022’İN DEĞERLENDİRMESİ 2023’ÜN İKİNCİ AYINDA2023’ün birinci ayının son...

Gündem

Ankara Üniversitesi Su İdaresi Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Gökşen Çapar, iklim krizinin su döngüsünü etkilediğini söyledi. İklim krizinin su kaynaklarına tesirinin su döngüsü üzerinde...

Ekonomi

FC Barcelona'nın stadı Spotify Nou Camp’ın yenileme çalışmaları liglerin bitmesinin akabinde Haziran ayında başlayarak 3 yıl içinde tamamlanacak. Stadyumun yenilenmesi ile birlikte seyirci kapasitesi...

Haberler

Amerika Birleşik Devletleri merkezli memleketler arası askeri güç datalarını toplayan Küresel Firepower, 2023 yılında askeri gücü en yüksek olan ülkeleri derledi. 2022 yılına nazaran...

Siyaset

Son dakika gelişmesi... Kontratlı akademik işçiye takım getiren teklif, TBMM Genel Şurası'nda kabul edilerek maddeleşti.

Siyaset

ÂLÂ Parti Sözcüsü Kürşad Kuvvetli, AKP'li Cumhurbaşkan Erdoğan’ın üçüncü defa Cumhurbaşkanı adaylığına ait soruya karşılık vererek "Tarih resmen açıklandığında, Sayın Erdoğan da resmen başvurduğunda,...

Gündem

Olay, Beşevler Mahallesi 1306’ncı Sokak’ta bulunan bir kömürlükte meydana geldi. Teyzesine ilişkin kömürlükte 7 yaşındaki A.A.’nın cansız vücudunun bulunduğu ihbarı üzerine olay yerine sıhhat...

Haberler

Pakistan'ın Peşaver kentinde bir mescide düzenlenen akında çok sayıda kişi yaralandı.

Siyaset

İktidara yakınlığıyla bilinen Rasim Ozan Kütahyalı, CHP'nin Ankara Büyükşehir Belediyesi ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin kazanmasının gerisinde kendisinin bulunduğunu ileri sürdü.

Gündem

2023 seçimleri yaklaşmasıyla birlikte ülke genelindeki heyecan da artmaya başladı.Özellikle Cumhur İttifakı’nın Cumhurbaşkanı Adayı Erdoğan karşısında Millet İttifakı’nın kimi Cumhurbaşkanı adayı çıkaracağı büyük bir...

Dünya

4 erkek çocuğu ve 10 torunu olan Belçikalı çift, 80'inci evlilik yıl dönümünü kutladı. Yaşlı çiftin, meşe yılına ulaştığı öğrenildi.

Ekonomi

OLCAY BÜYÜKTAŞ 1. Düzenleme ne vakit ve neden gündeme geldi? Emeklikte yaşa takılanlar (EYT) konusu 1999'da DSP, ANAP ve MHP koalisyon hükümeti tarafından kabul...

Ekonomi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) enflasyonun 2022'de maksat aralığının üzerinde gerçekleşmesi münasebetiyle hükümete açıklamalarda bulunan bir mektup gönderdi.

Ekonomi

Merkezi Frankfurt'ta bulunan Almanya'nın en büyük bankalarından Deutsche Bank, geçen yıl 5,02 milyar euro ile 2007'den bu yana en yüksek net kâra ulaştı.

Dünya

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin, Batılı ülkelerin Ukrayna'ya verdiği silah dayanağına ait, “Rusya'ya karşı ilan edilmemiş bir savaş yürüten güçler, sert bir karşılık alacak”...