Connect with us

Hi, what are you looking for?

Gündem

Kahramanmaraş’ta 7.4 şiddetinde deprem. Can kaybı artıyor

Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesinde 7.4 büyüklüğünde sarsıntı meydana geldi. Sarsıntıda 284 kişi hayatını yitirdi, 2 bin 323 kişi yaralandı. Yıkılan bina sayısı ise son belirlemelere nazaran bin 710. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay zelzeleyle ilgili son …

Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesinde 7.4 büyüklüğünde zelzele meydana geldi. Sarsıntıda 284 kişi ömrünü yitirdi, 2 bin 323 kişi yaralandı. Yıkılan bina sayısı ise son belirlemelere nazaran bin 710.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay zelzeleyle ilgili son bilgileri verdi.

Oktay “Ağır hava koşullarıyla gayret ediyoruz. Bu hava koşulları çerçevesinde olabildiğince bölgeye intikale başlandı. Bakanlarımız takımlarımız alanda. Birinci etapta vefat, yaralı ve yıkılan binaya ait bilgi vermek istiyorum.

Maraş’ta 70 vatandaşımızı kaybetmiş bulunuyoruz. Bu sayıların artacağını varsayım ediyoruz. Tekrar Maraş’ta an prestijiyle 200 yaralı, yıkılan 300 bina var.

Hatay’da 4 vefatımız, 7 yaralımız, 200 yıkılan binamız var. Osmaniye’de 20 kaybımız, 200 yaralımız, 83 yıkılan binamız var.

Adıyaman’da 13 kaybımız, 22 yaralımız 100 yıkılan binamız var.

Diyarbakır’da 14 kaybımız 226 yaralımız, 20 yıkılan binamız var.

Urfa 18 kaybımız, 200 yaralımız yeniden 60 yıkılan binamız var.

Antep’te 80 kaybımız var. 600 yaralımız, 580 yıkılan binamız var.

Advertisement. Scroll to continue reading.

Kilis’te 8 kaybımız, 200 yaralımız mevcut. Adana’da 10 kaybımız 118 yaralımız, 16 yıkılan binamız var.

Malatya’da 47 kaybımız, 550 yaralımız, 300 yıkılan binamız var.

Toplam olarak ise 284 hayatını yitiren, 2323 yaralımız ve 1710 yıkılan binamız var” dedi.

Türkiye’nin pek çok bölgesinden arama kurtarma grupları sarsıntı bölgesine gönderiliyor.

Bazı yerlerde önemli trafik sıkışıklıkları yaşanıyor. Ambulanslara ve arama kurtarma takımlarına yol açabilmek için sarsıntı bölgesindeki vatandaşlarımıza araçları ile yola çıkmamaları öneriliyor. Önceliğin enkaz altındakilere ulaşabilmek için yolların açık tutulması gerektiği belirtiliyor. Tekrar zelzele bölgesindeki vatandaşların cep telefonlarını mümkün olduğu kadar kullanmaması bunun yerine irtibatlarını internet üzerinden sürdürmeleri öneriliyor.

Öte yandan sarsıntı bölgesinde ağır kar yağışı olduğu bilgisi geliyor.

Kahramanmaraş’ta meydana gelen sarsıntının akabinde Diyarbakır’ın Yenişehir ilçesinde 8 katlı bina yıkıldı. Olay yerinde arama kurtarma çalışmaları sürüyor. Kahramanmaraş Valisi Ömer Faruk Coşkun, “Şu an yıkılan bina ile meyyit ve yaralı sayısı vermemiz mümkün değil. Hasar ciddi” dedi.

Adana Büyükşehir Belediye Lideri Zeydan Karalar kentte 13 ve 17 katlı iki binanın yıkıldığını açıkladı.

Depremin akabinde artçı sarsıntılar sürüyor. Adıyaman ve Malatya’da da yıkılan binalar var.

Advertisement. Scroll to continue reading.

Deprem sonrası açıklamalarda bulunan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Şu an son gelen artçı 6.4 olduğunu arkadaşlar tabir etti. Geçmiş olsun dileklerimi bütün milletimize, ülkemize iletiyorum. En yüksek düzeyde alarmı verdik” sözlerini kullandı.

Kızılay’dan kan bağışı çağrısı

Kızılay’dan yapılan son açıklamada, “Deprem bölgesine kan sevkiyatı yapıyoruz. Ulusal kan stoklarımız mevcut, ek muhtaçlıklar için Tüm Türkiye’de vatandaşları kan bağışına davet ediyoruz” denildi.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve TSK komuta kademesi sarsıntı bölgesine gidiyor. MSB’den yapılan açıklamada, sarsıntı bölgesindeki kimi birliklerin de hasar gördüğü belirtildi. Açıklamada, TSK İnsani Yardım Tugayı ögeleri ile nakliye uçaklarının misyona hazır olduğu kaydedildi.

Uluslararası yardım davetinde bulunuldu

Afet ve Acil Durum İdaresi Başkanlığı (AFAD) tarafından, Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesinde meydana gelen 7,4 büyüklüğündeki zelzeleye ait, “Dışişleri Bakanlığı ile yapılan görüşmelerde ERCC (Acil Müdahale Uyum Merkezi) üzerinden kentsel arama ve kurtarma alanında milletlerarası yardım davetinde bulunulmuştur.” bilgisi verildi.

AFAD’dan yapılan açıklamada, Kahramanmaraş’taki 7,4 büyüklüğündeki sarsıntı sonrasında en büyüğü 6,6 olmak üzere 32 artçı sarsıntının meydana geldiği belirtildi.

Depremin Kahramanmaraş, Hatay, Osmaniye, Gaziantep, Şanlıurfa, Diyarbakır, Malatya ve Adana başta olmak üzere etraf vilayetlerde ağır biçimde hissedildiği aktarılan açıklamada, Türkiye Afet Müdahale Planı kapsamında sarsıntının “4. seviye” olarak ilan edildiği bildirildi.

AFAD merkezinde tüm afet kümelerinin toplandığı bilgisine yer verilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

Advertisement. Scroll to continue reading.

“Dışişleri Bakanlığı ile yapılan görüşmelerde ERCC üzerinden kentsel arama ve kurtarma alanında memleketler arası yardım davetinde bulunulmuştur. Bölgede uyuma takviye sağlamak üzere Kahramanmaraş’a Kayseri Valisi, Hatay’a Mersin Valisi, Gaziantep’e Mardin Valisi, Adıyaman’a Tunceli Valisi, Osmaniye’ye Bingöl Valisi ve Malatya’ya Sivas Valisi görevlendirilmiştir.

Genelkurmay Başkanlığı tarafından bölgeye yönlendirilen grupları taşımak üzere 2 uçak görevlendirilmiştir. Tüm vilayet AFAD Müdürlükleri teyakkuza geçirilmiş olup arama ve kurtarma başta olmak üzere tüm gruplar bölgeye sevk edilmiştir. Gelişmeleri takip ediyoruz. Kamuoyuna hürmetle duyurulur.”

Deprem birçok Orta Doğu ülkesinde hissedildi

Birçok Orta Doğu ülkesinde Maraş ve Antep merkezli sarsıntı ağır formda hissedilirken, artçı sarsıntılar Suriye, Filistin, İsrail, Lübnan, Kıbrıs ve Ürdün’ü de salladı.

Bölgedeki ülkelerde rastgele bir hasar ya da can kaybı olup olmadığına ait bir bilgi şimdi mevcut değil.

Suriye Sıhhat Bakanlığı, Türkiye’de yaşanan sarsıntının etkilediği Halep, Hama ve Lazkiye’de 42 kişinin öldüğünü ve 200 yaralı olduğunu açıkladı. Suriye devlet medyasının daha sonra aktardığı bilgilere nazaran, Halep, Hama ve Lazkiye’de sarsıntı nedeniyle en az 100 kişinin hayatını kaybettiği, yüzlerce kişinin de yaralandığı açıklandı.

Türk Silahlı Kuvvetleri ve Jandarma Genel Komutanlığı bölgede acil durum ilan etti

Yaşanan büyük zelzele sonrası Türk Silahlı Kuvvetleri ve Jandarma Genel Komutanlığı bölgede acil durum ilan etti.

Afad’dan birinci açıklama geldi

Advertisement. Scroll to continue reading.

AFAD’dan gelen birinci datalara nazaran sarsıntının şiddeti 7,4 olarak ölçüldü! Sarsıntının merkez üssü ise Kahramanmaraş ilçesinin Pazarcık ilçesi.

Peş peşe artçı sarsıntılar

İlk zelzelenin akabinde birebir bölgede yaklaşık 9 dakika sonra 6,4 büyüklüğünde ikinci bir sarsıntı daha Gaziantep merkezli meydana geldi. Bölgede artçı sarsıntılar yaşanmaya devam ediyor.

Gaziantep Islahiye’de ise saat 04.58’de 5,2 büyüklüğünde bir artçı daha gerçekleşti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan kahramanmaraş valisini aradı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Pazarcık’ta yaşanan 7,4 büyüklüğündeki sarsıntının akabinde Kahramanmaraş Valisi Ömer Faruk Coşkun’u arayarak bilgi aldı.

İçişleri Bakanı Soylu’dan açıklama

Deprem sonrası açıklamalarda bulunan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Şu an son gelen artçı 6.4 olduğunu arkadaşlar tabir etti. Geçmiş olsun dileklerimi bütün milletimize, ülkemize iletiyorum. En yüksek düzeyde alarmı verdik.” sözlerini kullandı.

Prof. Dr. Şükrü Ersoy:

Advertisement. Scroll to continue reading.

Deprem uzmanı Prof. Şükrü Ersoy, ”7.4 büyüklüğünde zelzele sahiden büyük bir sarsıntı. Burası kritik yerlerden bir tanesi. Hatay’dan geçen Ölüdeniz fayı var ve Doğu Anadolu fayının birleştiği yerde. Değerli bir yıkım olabilir.” tabirlerini kullandı.

Deprem sonrası yangın çıktı

7.4 büyüklüğünde zelzele sonrası Kahramanmaraş’ta bir bölgede büyük bir yangın çıktı.

Bakan Koca: Göçük ihbarları aldık

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Kahramanmaraş Pazarcık’ta 7.4 büyüklüğünde bir sarsıntı meydana geldi. Kahramanmaraş başta olmak üzere, birçok vilayetimizden göçük ihbarları aldık. Olası yaralılara ulaşmaya çalışıyoruz. Detaylı bilgileri paylaşacağız. Büyük bir acı yaşamamayı temenni ediyoruz” açıklamasını yaptı.

Advertisement. Scroll to continue reading.

İletişim Başkanlığı: GSM operatörleri kapasite artırdı

İletişim Başkanlığı, “Tüm GSM operatörleri kapasite arttırarak kapanan telefon sınırları açılmıştır. Tüm vatandaşlarımıza duyurulur” açıklamasını yaptı.

Deprem sonrası AFAD’dan uyarı

AFAD, 7,4 büyüklüğündeki sarsıntının akabinde bağlantının sürekliliğinin sağlanması için kritik ikazlarda bulundu.

Afet ve Acil Durum İdaresi Başkanlığı (AFAD), Kahramanmaraş’ta yaşanan 7,4’lük zelzelenin akabinde vatandaşlara “Hayati durumlar dışında telefon görüşmesi yapmaktan kaçının” uyarısı yapıldı.

AFAD tarafından yapılan ikazda şu sözler kullanıldı:

“Afet ve acil durumlarda irtibatın kesintisiz sürdürülebilmesi hayati kıymettedir. Haberleşmelerinizi kısa bildiri servisi (SMS) ve internet tabanlı iletileşme yazılımları üzerinden yapınız. Hayati durumlar dışında telefon görüşmesi yapmaktan kaçının”

AFAD: 50 artçı zelzele meydana geldi

AFAD Zelzele ve Risk Azaltma Genel Müdürü Orhan Tatar, “Yıkıcı birtakım artçı sarsıntılar meydana geliyor. Şu ana kadar 50 tane artçı meydana geldi. Muhtemelen bunun sayısı daha da fazla. Bunlardan üç tanesi 6’nın üzerinde. En büyüğü 6,6 büyüklüğünde. Sarsıntının ivmesi 664 gal olarak ölçüldü. Yani daha çok 100 ve üzeri galde yıkımın beklendiğini biliyoruz. 664 gal en büyük zelzelenin yer ivmesi olarak burada AFAD’ın merkezinde ölçülen bedel. Öbür bahislerde müdahale ve başka can ve hasarla ilgili size Fuat Oktay ilerleyen dakikalarda bilgi verecek” dedi.

Advertisement. Scroll to continue reading.

BOTAŞ: Zelzele bölgelerinde tedbiren doğalgaz akışı kesildi

BOTAŞ, Hatay ve Kahramanmaraş Vilayet merkezi de dahil olmak üzere sarsıntı bölgelerine doğalgaz akışının önlem maksatlı durdurulduğunu bildirdi.

Kurumun açıklamasında “Ham petrol boru sınırlarımızda yapılan denetimler sonucu rastgele bir hasar tespit edilmemiştir” sözlerine de yer verildi.

BOTAŞ açıklamasında şunlar belirtildi:

“06.02.2023 tarihinde saat 04.17’de merkez üssü Kahramanmaraş İli Pazarcık İlçesi olarak açıklanan ve etraf vilayetlerde de hissedilen zelzele meydana gelmiş olup BOTAŞ tarafından tüm gruplar çabucak teyakkuza geçirilmiş, gerekli güvenlik önlemleri alınarak hasar tespit çalışmalarına başlanmıştır.

Hatay Vilayet merkezi ile Kırıkhan İlçesi, Kahramanmaraş Vilayet merkezi ile Pazarcık ve Narlı İlçelerine önlem maksatlı doğalgaz akışı durdurulmuştur. BOTAŞ teknik grupları alanda gerekli denetim ve müdahaleleri yapmaktadır.

Bölgedeki Doğal Gaz Dağıtım Şirketleri ile koordineli olarak vatandaşlarımıza inançlı gaz akışı sağlanması emeliyle gerekli çalışmalar yürütülmektedir.

Ham petrol boru sınırlarımızda yapılan denetimler sonucu rastgele bir hasar tespit edilmemiştir.”

AYRINTILAR GELİYOR…

Advertisement. Scroll to continue reading.
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir

Siyaset

CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, iktidara, ağır kış şartlarını hatırlatarak hanelerde kullanılan doğalgaz ünite fiyatını indirme davetinde bulundu.

İş Dünyası

Geçen sene 164 milyar dolarlık rekor ziyan ettiğini ilan eden Norveç Varlık Fonu, Türkiye’de birçok şirkete yatırım yapıyor. İşte o şirketler....

Magazin

Popun kraliçesi Demet Akalın, Takipçisine Verdiği Karşılık İle Ağızları Açık Bıraktı. Ünlü müzikçi, sahnesine ünlü bir markanın çıkardığı siyah, uzun ve epey bol bir...

Gündem

İçişleri Bakanlığı, güvenlik uyarısı kapsamında devir periyot Türkiye'ye iletilen istihbari bilgilerin titizlikle incelendiğini bildirerek, "Dost bir ülkeden de daha evvel gelen ve bu ülkenin...

Gündem

Türkiye'de kurulan ve dünyaya da satış yapan baharat markası Arifoğlu'nun üç eseri geçtiğimiz yılın kasım ayında Singapur'da toplatıldı, Singapur Besin Ajansı (SFA), Türkiye'den ithal...

Son Dakika

ERZURUM'da bir iş yerinde yanan kömür sobası bomba üzere patladı.

Gündem

Yargılandığı davada ceza alan İBB Lideri Ekrem İmamoğlu’na Saraçhane’de ziyaret etmeye hazırlanan muhtarlara kaymakamlıklardan resmi yazı gönderildi.2022’İN DEĞERLENDİRMESİ 2023’ÜN İKİNCİ AYINDA2023’ün birinci ayının son...

Gündem

Ankara Üniversitesi Su İdaresi Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Gökşen Çapar, iklim krizinin su döngüsünü etkilediğini söyledi. İklim krizinin su kaynaklarına tesirinin su döngüsü üzerinde...

Ekonomi

FC Barcelona'nın stadı Spotify Nou Camp’ın yenileme çalışmaları liglerin bitmesinin akabinde Haziran ayında başlayarak 3 yıl içinde tamamlanacak. Stadyumun yenilenmesi ile birlikte seyirci kapasitesi...

Haberler

Amerika Birleşik Devletleri merkezli memleketler arası askeri güç datalarını toplayan Küresel Firepower, 2023 yılında askeri gücü en yüksek olan ülkeleri derledi. 2022 yılına nazaran...

Siyaset

İktidara yakınlığıyla bilinen Rasim Ozan Kütahyalı, CHP'nin Ankara Büyükşehir Belediyesi ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin kazanmasının gerisinde kendisinin bulunduğunu ileri sürdü.

Siyaset

Son dakika gelişmesi... Kontratlı akademik işçiye takım getiren teklif, TBMM Genel Şurası'nda kabul edilerek maddeleşti.

Siyaset

ÂLÂ Parti Sözcüsü Kürşad Kuvvetli, AKP'li Cumhurbaşkan Erdoğan’ın üçüncü defa Cumhurbaşkanı adaylığına ait soruya karşılık vererek "Tarih resmen açıklandığında, Sayın Erdoğan da resmen başvurduğunda,...

Gündem

Olay, Beşevler Mahallesi 1306’ncı Sokak’ta bulunan bir kömürlükte meydana geldi. Teyzesine ilişkin kömürlükte 7 yaşındaki A.A.’nın cansız vücudunun bulunduğu ihbarı üzerine olay yerine sıhhat...

Gündem

2023 seçimleri yaklaşmasıyla birlikte ülke genelindeki heyecan da artmaya başladı.Özellikle Cumhur İttifakı’nın Cumhurbaşkanı Adayı Erdoğan karşısında Millet İttifakı’nın kimi Cumhurbaşkanı adayı çıkaracağı büyük bir...

Haberler

Pakistan'ın Peşaver kentinde bir mescide düzenlenen akında çok sayıda kişi yaralandı.

Dünya

4 erkek çocuğu ve 10 torunu olan Belçikalı çift, 80'inci evlilik yıl dönümünü kutladı. Yaşlı çiftin, meşe yılına ulaştığı öğrenildi.

Ekonomi

OLCAY BÜYÜKTAŞ 1. Düzenleme ne vakit ve neden gündeme geldi? Emeklikte yaşa takılanlar (EYT) konusu 1999'da DSP, ANAP ve MHP koalisyon hükümeti tarafından kabul...

Spor

Beşiktaş Spor Toto Üstün Lig in 23 haftasında Demir Küme Sivasspor la deplasmanda karşılaşacak

Ekonomi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) enflasyonun 2022'de maksat aralığının üzerinde gerçekleşmesi münasebetiyle hükümete açıklamalarda bulunan bir mektup gönderdi.

Ekonomi

Merkezi Frankfurt'ta bulunan Almanya'nın en büyük bankalarından Deutsche Bank, geçen yıl 5,02 milyar euro ile 2007'den bu yana en yüksek net kâra ulaştı.