Connect with us

Hi, what are you looking for?

Siyaset

İYİ Parti’nin ‘üniversite öğrencilerine verilen bursların yetersizliği’ ile ilgili önergesine AKP ve MHP’den ret

GÜZEL Parti’nin “üniversite öğrencilerine verilen bursların yetersizliği”yle ilgili Meclis araştırması önergesinin bugün TBMM Genel Kurulu’nda görüşülmesine ait küme önerisi, AKP ve MHP milletvekillerinin oylarıyla reddedildi.

TBMM Genel Kurulu’nda, DÜZGÜN Parti bugün “Üniversite öğrencilerinin ekonomik nedenlerden okulu bırakmaması için burs verilen öğrenci sayısını ve burs ölçüsünü artırması için yapılması gerekenlerin belirlenmesi” emeliyle verilen araştırma önergesinin gündemin önüne çekilerek görüşülmesine ait küme önerisi verdi. Teklif, AKP ve MHP’li milletvekillerinin oylarıyla reddedildi.

Önergenin münasebetini açıklayan ÂLÂ Parti Trabzon Milletvekili Hüseyin Örs şunları söyledi:

*Üniversite öğrencilerinin birçoğunun üniversiteyi aile ve akrabalarından uzakta okuduğunu biliyoruz. Üniversiteli gençler yeni adım atmış oldukları tahsil hayatlarında barınma, beslenme, sağlıklı yaşama, inanç içerisinde hayat sürme üzere ferdî muhtaçlıklarını karşılamak zorundadırlar. Bu süreçte öğrenciler büyük zorluklar yaşamakta, gereksinimlerini karşılamak için başta aileleri olmak üzere çeşitli kaynaklara başvurmaktadırlar. Ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik koşullar ortalama aylık geliri olan bir ailenin dahi çocuğunun üniversitede okutmak için yaşamsal gereksinimlerinden ödün vermek zorunda olduğunu ortaya koymaktadır. Üniversite öğrencilerimize ailelerinin ayırdığı hudutlu bütçenin büyük bir kısmı da beslenme masraflarına dahi yetmemektedir.

*Yapılan araştırmalar devam etmek istemesine karşın eğitimini yarıda bırakmak zorunda kalan gençlerin okulu bırakma nedenlerinde birinci sırayı yüzde 48,1 ile ekonomik nedenlerin aldığını göstermektedir. Üniversite öğrenci sayısı 2020-2021 öğretim yılında, evvelki öğretim yılına nazaran 270 bin 864 artmasına rağmen, burs verilen öğrenci sayısı yalnızca 30 bin artırılmıştır. 2022 yılında 12 aylık ortalama TÜFE yüzde 72,3 olarak gerçekleşmiş lakin burs fiyatına yalnızca yüzde 30 artırım yapılmıştır. Öğrencilerin satın alma gücü yüzde 31,7 azalmıştır. Bu kayıplar dikkate alınarak 2023 yılı için beklenen yüzde 40 enflasyonu da telafi edecek yeni bir artışa gereksinim vardır.

“MEVCUT BURS MEBLAĞININ ÇOK DÜŞÜK KALDIĞINI GÖRÜYORUZ”

*Ailesinden farklı bir kentte üniversite okuyan öğrencilerimizin aile ziyareti için yapacakları harcamalar, barınma, kent içi ulaşım ve kırtasiye üzere faktörlerde gerçekleşen artırımlar göz önüne alındığında mevcut burs meblağının çok düşük kaldığını görüyoruz. Üniversite öğrencilerimizin ekonomik nedenlerle okul terki yoluna başvurmaması için burs verilen öğrenci sayısı ile verilen burs ve tahsil kredisi meblağının en az yüzde 72,31 oranında artırılması ve okul terkinin temel nedenleri üzerinde çalışmalar yapılarak gerekli tedbirlerin alınması gayesiyle verdiğimiz bu önergeye desteklerinizi bekliyoruz.

*Biz bir an evvel seçim kararını açıklayın dediğimizde ‘seçim vaktinde olacaktır’ diyenler artık seçimlere bu kadar az bir müddet kala erken seçim kararı aldılar. Zira iktidar gençlerden, gençlerin oy kullanmasından korkuyor. Gençlerin iktidarı sandığa gömeceğini görüyor, okulların açık olduğu bir vakitte hatta imtihanların olduğu bir devirde seçim yapmak öteki ne manaya gelir? İktidar gençlere adeta ‘oy kullanmayın’ diyor. Öğrencilerimizin birçoğunun ikametgahı okuluyla birebir kentte değil. Yani seçim için memleketlerine dönmek zorundalar ancak bu öğrencilerimizin oy kullanmak için memleketlerine gidip geri dönecekleri durumu yok. Ailelerinde çocuklarının otobüs biletini dahi karşılayacak gücü yok.

*Sevgili gençler önünüzde iki seçenek var; birincisi öğrenci evrakı ve kalınan yurttan konaklamaya dair evrak alıp ilçe nüfus müdürlüğüne başvurmak, müracaat dokümanıyla de ilçe seçim şurasına gidip okuduğunuz vilayette seçmen olmak. İkincisi ise seçim günü memleketinize giderek daimi ikametgahınızda oy kullanmak. UYGUN Parti olarak Türkiye’deki tüm gençleri parti gözetmeksizin bu durum hakkında bilgilendiriyoruz. Gençleri oy kullanmaya teşvik ediyoruz. Şayet gençlerimiz birinci seçenekteki süreci kaçırırlarsa hangi partiye oy vereceklerini gözetmeksizin ikametgah adresinin bulunduğu kente onları fiyatsız olarak getirip götürmeyi taahhüt ediyoruz.

“YURT FİYATINI ÖDEYEMEDİĞİ İÇİN YURTTAN ATILAN ÖĞRENCİLER VAR”

Advertisement. Scroll to continue reading.

İYİ Parti’nin önergesi hakkında kelam alan HDP Gaziantep Milletvekili Mahmut Toğrul ise şunları kaydetti:

*Ekonomi en çok ülkemizde eğitimi vurdu desek yeridir. Zira ortaöğretimde bilhassa lisede şu anda gençler örgün eğitimden koparak açık liseye kayıt yapıyorlar. Bir taraftan zarurî çalışma hayatına atılmak durumunda kalıyorlar. Üniversiteler daha büyük bir keder. Üniversiteyi kazandığı halde devlet üniversitesine 86 bin 975 öğrenci kayıt yaptırmamış. Vakıf üniversitelerinde 18 bin 977 kişi yani toplam 105 bin 772 öğrenci okula kaydını yapmamış. 50 bin öğrenci tıp kazandığı halde okula gidememiş. 50 bin diş doktoru okul kazanmış okula gidemiyor. 80 bin eczacı okula gidemiyor. 150 bin hukuk fakültesi öğrencisi kazandığı halde kayıt yaptıramıyor. Bunun en kıymetli nedeninin de ekonomik kaideler olduğu apaçıktır.

*Ekonomi insanları, öğrencileri o denli vurdu ki öğrencilerin bugün aldığı burslar yalnızca beslenmesine dahi yetmiyor. Birçok öğrenci yurt fiyatını ödeyemez durumda. Yurt fiyatını ödeyemediği için yurttan atılan öğrenciler var. Öğrenciler şayet ailesinden uzakta bir yerdeyse bir yıl boyunca orta tatil dahil olmak üzere ailesinin yanına gidemiyor. Bir öğrencinin İstanbul’dan Gaziantep’e gelip gitmesi için bin 200 lira otobüs bileti parası vermesi gerekiyor. Bu mümkün değil. Ülkeyi yönetenler üniversitenin başına habire çorap örüyorlar, öğrenciyi disiplinle yola getirmeye çalışıyorlar ancak öğrenci nasıl okuyor, hangi şartlarda okuyor bununla hiç ilgilenmiyorlar.

*AKP zihniyetinin üniversite olgusunu anlamadığını düşünüyorum. Yalnızca gidip meslek öğrenilen bir yer değil. Üniversite kültürlenme, toplumsallaşma hayatı öğrenme yerleridir. Bunun için toplumsal aktivitelere katılmaları lazım. Fakat öğrenciler hangi parayla katılsınlar? Bin 250 lira burs veriyorsunuz bunu müjde üzere sunuyorsunuz bin 250 lira bir kere ailesinin yanına gidip gelmeye bile kâfi değil. Bu öğrencilerimize dayanak vermeliyiz, okul hayatında tutmalıyız.

“EKONOMİK DÜŞÜNCELER SEBEBİYLE OKULLARA KAYIT YAPTIRAMAZ HALDELER”

CHP Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi ise şunları söyledi:

*Evlat anne babaya yük olmaktan, anne baba da evlatlarına harçlık verememekten utanır hale geldi. En büyük hırsızlık gelecek hırsızlığıdır. Gençlerin geleceğini ve umudunu çalmak bu ülkeye yapılmış en büyük ihanetlerden biridir. Bugün pırıl pırıl gençler bu ülkeden gitmek istiyorsa yerine hiçbir vasfı olmayan mülteciler ülkeyi istila etmişse bunun sebebi 20 yıllık AKP iktidarıdır. Bugün öğrenciler yurt bulamıyorsa, karınlarını doyuramıyorsa, harçlıklarıyla geçinemiyorsa, toplumsal ve kültürel etkinliklere iştirak edemiyorsa bunun sebebi 20 yıllık AKP iktidarıdır. Üniversiteyi bitirip hala annesinin babasının eline bakan işsizlikten kıvranan gençlerimiz varsa bunun sebebi de 20 yıllık AKP iktidarıdır.

“GENÇLER BİRİNCİ SEÇİMDE BUNUN HESABINI SİZDEN SORACAKTIR”

*Gençlerimizin birden fazla gerçek manasıyla burs kahrı yaşıyor. Bu düşünceyi vatandaşın çocukları yaşıyor lakin bu badireyi AKP ve yandaşları yaşamıyor. AKP ve yandaşlarına milyonluk bursçuklar veriyorlar. En son AKP Vilayet Bayan Kolları Lideri Rabia Kalender’e, AKP Milletvekili Fatma Betül Sayan’a ve AKP Milletvekili Revza Kavakçı’ya milyonluk burslar verdiniz. Lakin vatandaşın fakir çocuklarına bursları vermediniz. AKP’nin 20 yıllık özeti budur. Eğitim haktır, bu ülkenin öğrencileri huzur ve refah içinde kaliteli okullarda okumalı ve yeterli eğitimler almalı dönüp ülkelerine hizmet edip ülkeyi aydınlığa taşımalıdır. Bunu sağlamak iktidarın birincil ödevlerindendir. Umudunu çaldığınız, geleceğini çaldığınız gençler birinci seçimde bunun hesabını sizden soracaktır.

Advertisement. Scroll to continue reading.
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir

Siyaset

CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, iktidara, ağır kış şartlarını hatırlatarak hanelerde kullanılan doğalgaz ünite fiyatını indirme davetinde bulundu.

İş Dünyası

Geçen sene 164 milyar dolarlık rekor ziyan ettiğini ilan eden Norveç Varlık Fonu, Türkiye’de birçok şirkete yatırım yapıyor. İşte o şirketler....

Magazin

Popun kraliçesi Demet Akalın, Takipçisine Verdiği Karşılık İle Ağızları Açık Bıraktı. Ünlü müzikçi, sahnesine ünlü bir markanın çıkardığı siyah, uzun ve epey bol bir...

Gündem

İçişleri Bakanlığı, güvenlik uyarısı kapsamında devir periyot Türkiye'ye iletilen istihbari bilgilerin titizlikle incelendiğini bildirerek, "Dost bir ülkeden de daha evvel gelen ve bu ülkenin...

Gündem

Türkiye'de kurulan ve dünyaya da satış yapan baharat markası Arifoğlu'nun üç eseri geçtiğimiz yılın kasım ayında Singapur'da toplatıldı, Singapur Besin Ajansı (SFA), Türkiye'den ithal...

Son Dakika

ERZURUM'da bir iş yerinde yanan kömür sobası bomba üzere patladı.

Gündem

Yargılandığı davada ceza alan İBB Lideri Ekrem İmamoğlu’na Saraçhane’de ziyaret etmeye hazırlanan muhtarlara kaymakamlıklardan resmi yazı gönderildi.2022’İN DEĞERLENDİRMESİ 2023’ÜN İKİNCİ AYINDA2023’ün birinci ayının son...

Gündem

Ankara Üniversitesi Su İdaresi Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Gökşen Çapar, iklim krizinin su döngüsünü etkilediğini söyledi. İklim krizinin su kaynaklarına tesirinin su döngüsü üzerinde...

Ekonomi

FC Barcelona'nın stadı Spotify Nou Camp’ın yenileme çalışmaları liglerin bitmesinin akabinde Haziran ayında başlayarak 3 yıl içinde tamamlanacak. Stadyumun yenilenmesi ile birlikte seyirci kapasitesi...

Haberler

Amerika Birleşik Devletleri merkezli memleketler arası askeri güç datalarını toplayan Küresel Firepower, 2023 yılında askeri gücü en yüksek olan ülkeleri derledi. 2022 yılına nazaran...

Siyaset

İktidara yakınlığıyla bilinen Rasim Ozan Kütahyalı, CHP'nin Ankara Büyükşehir Belediyesi ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin kazanmasının gerisinde kendisinin bulunduğunu ileri sürdü.

Siyaset

Son dakika gelişmesi... Kontratlı akademik işçiye takım getiren teklif, TBMM Genel Şurası'nda kabul edilerek maddeleşti.

Siyaset

ÂLÂ Parti Sözcüsü Kürşad Kuvvetli, AKP'li Cumhurbaşkan Erdoğan’ın üçüncü defa Cumhurbaşkanı adaylığına ait soruya karşılık vererek "Tarih resmen açıklandığında, Sayın Erdoğan da resmen başvurduğunda,...

Gündem

2023 seçimleri yaklaşmasıyla birlikte ülke genelindeki heyecan da artmaya başladı.Özellikle Cumhur İttifakı’nın Cumhurbaşkanı Adayı Erdoğan karşısında Millet İttifakı’nın kimi Cumhurbaşkanı adayı çıkaracağı büyük bir...

Gündem

Olay, Beşevler Mahallesi 1306’ncı Sokak’ta bulunan bir kömürlükte meydana geldi. Teyzesine ilişkin kömürlükte 7 yaşındaki A.A.’nın cansız vücudunun bulunduğu ihbarı üzerine olay yerine sıhhat...

Haberler

Pakistan'ın Peşaver kentinde bir mescide düzenlenen akında çok sayıda kişi yaralandı.

Dünya

4 erkek çocuğu ve 10 torunu olan Belçikalı çift, 80'inci evlilik yıl dönümünü kutladı. Yaşlı çiftin, meşe yılına ulaştığı öğrenildi.

Spor

Beşiktaş Spor Toto Üstün Lig in 23 haftasında Demir Küme Sivasspor la deplasmanda karşılaşacak

Ekonomi

OLCAY BÜYÜKTAŞ 1. Düzenleme ne vakit ve neden gündeme geldi? Emeklikte yaşa takılanlar (EYT) konusu 1999'da DSP, ANAP ve MHP koalisyon hükümeti tarafından kabul...

Ekonomi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) enflasyonun 2022'de maksat aralığının üzerinde gerçekleşmesi münasebetiyle hükümete açıklamalarda bulunan bir mektup gönderdi.

Ekonomi

Merkezi Frankfurt'ta bulunan Almanya'nın en büyük bankalarından Deutsche Bank, geçen yıl 5,02 milyar euro ile 2007'den bu yana en yüksek net kâra ulaştı.