Connect with us

Hi, what are you looking for?

Gündem

İmamoğlu: “Bunun adı bir zihniyet devrimidir”

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), içerisinde kütüphane, stant salonu, İstanbul Kitapçısı, tiyatro, sahne ve ortak çalışma alanı bulunan çok işlevli “Şişli Habitat Yeni Jenerasyon Ömür Merkezi”ni tamamladı. “300 Günde 300 Proje” maratonu …

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), içerisinde kütüphane, stant salonu, İstanbul Kitapçısı, tiyatro, sahne ve ortak çalışma alanı bulunan çok işlevli “Şişli Habitat Yeni Jenerasyon Ömür Merkezi”ni tamamladı. “300 Günde 300 Proje” maratonu kapsamında hizmete alınan merkezin açılışı; İBB Lideri Ekrem İmamoğlu, Şişli Belediye Lideri Muammer Keskin ve CHP milletvekili Sezgin Tanrıkulu’nun iştirakleriyle gerçekleştirildi. Yeni kuşak hayat merkezinin açılışında, sırasıyla; Keskin ve İmamoğlu birer konuşma yaptı. “İçi dopdolu, içi yaşadıkça büyüyecek, coşacak bir merkezi açıyoruz” diyen İmamoğlu, “Eminim ki, buraya gelen herkes, umutla meskenine yahut işine yola devam edecek. ‘Habitat’ diye tariflediğimiz bu merkez, İstanbul’umuza, Şişli’ye, İstanbul’un beşerlerine, başta gençlerimize iyi, uğurlu olsun” formunda konuştu.

“İBB OLARAK, SESSİZ VE DERİNDEN BİR İHTİLALE İMZA ATIYORUZ”

“İddiayla söylüyorum; İBB olarak, sessiz ve derinden bir ihtilale imza atıyoruz” diyen İmamoğlu’nun konuşmasında şu tabirleri kullandı:

“Yaptığımız şeyler ve ortaya koyduğumuz idare ideolojisi, bence bütün arkadaşlarımla hatta paydaşlarımızla, katılımcılarımızla, hatta yalnızca siyasi partimizin mensupları değil, yalnızca ittifakımız olan siyasi partilerin mensupları da değil, bugün tahminen İstanbul’da muhalefet olan öbür parti temsilcileriyle dahi ortak akıl arayışıyla nitelikli, ahlaklı, dürüst, adil bir yönetişim modeliyle ilgili arayış içerisinde olan İstanbul’uz biz. Ve bu kimlik, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’mizin hayal ettiği hoş günlerin bir Ar-Ge’si üzeredir. Yönetişim modeli manasında, bir inovasyon merkezi üzeredir. Her attığımız adımı bu manada atıyor ve onun bir büyük ölçeğini ülkemiz için hayal eder durumdayız. Zati konuya bu türlü bakmadığınız vakit, kısır kalırsınız, dünyanın bugünkü gereksinimlerine, bugünkü kuşağın taleplerine ne yazık ki karşılık veremezsiniz. O bakımdan bunun ismi bir zihniyet ihtilalidir. Lütfen bizi bu tarafıyla takip ediniz.”

“BU SAATTEN SONRA İSTANBUL’U HİÇ KİMSE ÖZENSİZ YÖNETEMEYECEK”

“Vatandaşın kente ve lokal idareye bakış açısını değiştiriyoruz. O denli şeyler yapıyoruz ki; bu saatten sonra İstanbul’u hiç kimse özensiz yönetemeyecek. İstanbul’un dinamiklerini, ömrün içindeki bireylerini, insanlarını yok sayarak eskisi üzere keyfi yönetemeyecek. Yanlış işleri yapmaya kalkan yöneticilerin karşısına İstanbullular, her zamankinden çok daha yiğit bir biçimde. Zira diyecekler ki, ‘Biz doğrusunu gördük. Daha doğrusunu, daha güzelini talep ediyoruz.’ ‘O işler o denli olmaz’ deyip, parmağını yöneticilere gösterecek. Mesela; İstanbul’un milyonlarca metrekarelik yeşil alanlarına göz koyamayacaklar. ‘İmara açarız kıyısından kıyısından’ diye düşünemeyecekler. Zira gördüler ki, kent ormanları yıllarca, onlarca yıldır bilinmeyen gizli tutuluyordu. Sanki neden? İşte bu değişimi ortaya koyan bizler, artık İstanbulluların o kent ormanlarında çok hoş anlar, anılar geçirmesine imkan tanıyoruz. İstanbullular, artık bu çeşit tehditlere müsaade vermeyecek. Mesela; dere yataklarına şu anda 15-16 noktada milyonlarca metrekarelik hayat vadilerini hizmete geçirmeyi başarıyoruz. İşte bu etaptan sonra, uçsuz bucaksız vadileri gören vatandaşlarımız, bu cins alanlarda kurulabilecek hayalleri hissettiler, yaşadılar. Bundan sonra, asla ve asla öteki türlüsüne müsaade etmeyecekler.”

“BUNA NİYETLENENLER, KARŞISINDA EN GÜÇLÜ HALDE KARAKTERLİ İSTANBULLULARI BULACAK”

“Yanlışların karşısında her vakit İstanbullular dimdik ayakta duracak. İşte Haliç Tersanesi’ni bir yandan hayata geçirirken, bir yandan kültür sanat odağı yapmak gibi… Yeniden kendi tersanemizde Paşabahçe Vapuru üzere, bu kentin geçmişten bugüne taşınan anılarını, değerli öykülerini güçlü bir biçimde var etme çabası… Yeniden kendi deniz taksilerimizi o tersanede üretmeye başlamak; İstanbul’un aslında ne derece kabiliyet alanları olduğunun bir göstergesi. Bundan sonra hiçbir idare bir alanı bir mekanizmayı etkisiz hale getirip o alan üzerinden rant elde etmeye yürek edemeyecek. Buna niyetlenenler, karşısında en güçlü biçimde karakterli İstanbulluları bulacak. Yalnızca 3,5 yıl içerisinde İstanbullular, katiyen sav ediyorum, o denli hoş şeyler gördüler ve yaşadılar ki, İstanbulluları bu hizmetlerin daha azına ya da daha kalitesizine asla bu müddetten sonra kimse razı edemeyecek.”

“İSTANBULLULAR, ARTIK BELEDİYELERİNDEN DAHA FAZLA KREŞ, YURT, İSTİHDAM OFİSİ VE TARIMA TAKVİYE İSTEYECEK”

Advertisement. Scroll to continue reading.

“İstanbullular, artık belediyelerinden daha fazla kreş isteyecek. Geçmişte kreşi ağzına bile alamayan, hatırlayamayan İstanbullular, artık daha fazlasını isteyecek. İstanbullular, artık yalnızca kreş değil, yurtlar isteyecek. Daha evvel bir tek yatak dahi üretememiş İBB, artık 6000 yatağa yanlışsız gidiyor Eylül 2023’te. İstanbul’un takviye nedir bilmeyen çiftçileri, ‘Üretim yapmam için gerekli tohumu senden istiyorum, mazotu senden istiyorum; dayanağım nerede’ diye haykıracak. ‘Birtakım işleri kelamda vakıfların, derneklerin istismarına bırakma. Bizimle birlikte hoş işler üret’ diye, yöneticilerin karşısına çıkacak. İBB’nin vatandaşa iş bulmak üzere bir kederi yoktu. Açtığımız Bölgesel İstihdam Ofisleriyle, neredeyse 100 bine yakın insanımıza İstanbul’un özel bölümünde iş bulma muvaffakiyetini ortaya koymuş bir mekanizmayı kurduk. Bundan sonra yönetenlere, ‘Söyle bakalım, sen kaç kişinin iş bulmasına, iş bulurken de o işe nazaran meslek edinmesine dayanak oldun’ diye şuurlu, rasyonel hesap soracak. Biz, İBB tarihinde -belki üzülecek bir şey ama- tarihinde birinci defa üst seviye idare takımlarına, ‘kadın’ demiyorum, ‘kadınları’ hak ettiği bir biçimde atayarak, İBB’yi bir erkek belediyesi değil, kadın-erkek eşitliğinin önde duran bir belediyesi haline getirdik. Bundan sonra bir idarede bayanın eksikliğini gören vatandaşlar, başta bu kentin yürekli bayanları, parmağını gösterip, bu türlü hesap soracak.”

“BİR AVUÇ İNSANI YOLLAYACAĞIZ, AZ KALDI”

“İnsana hürmet, kente itina anlayışıyla, vatandaşın kente ve mahallî idareye bakış açısını değiştiren, katiyen çok özel işler yaptığımıza yürekten inanıyorum. Örneğin; bugün daima birlikte hizmete açacağımız Habitat Yeni Jenerasyon Hayat Merkezi. Bu tıp işler nasıl doğuyor? Şöyle desem inanır mısınız? ‘Ben, akşam düşündüm, sabah da bu türlü yaptım, oldu!’ Değil. Ben, bu kentin yöneticilerine, bu kentin beşerlerine, açık platformlarına güvenerek, kendimi onların zihnine, bilgisine, fikrine emanet ederek, bu alanların var olmasına sebep olan bir yönetişim modeline liderlik ve moderatörlük yapıyorum. Yaptığım bu kadar. Yani zihinleri açık, fikirleri açık ve birebir vakitte özgür bir biçimde kendilerini tabir ettikleri bir mekanizmayı kurma marifetini ortaya koyduğunuzda, sizi bu derece hoş, bu derece karakterli ve bu kadar kalıcı hizmetlerle buluşturuyorlar. İşte onun için, bu yeni jenerasyon ömür merkezi, çok işlevli, çok kaliteli, çok özel bir merkez. Olağanüstü bir çalışma, üretme, öğrenme hoş vakit geçirme yeri. Umutlanma yeri, yarış yeri. Lakin yanlışsız yarış, centilmence yarış. Birinin ayağına çelme takarak değil. Seçimi kazanan bir insanın elinden seçimi alarak hiç değil. Ya da milletin iradesini yok sayarak, milletin iradesinin önüne geçip, ‘Ben her şeyi yapacak güçteyim’ diyen insanların yeri burası değil. Aslında onlardan bir avuç kaldı. Onları da yollayacağız. Az kaldı inşallah.”

“25 YIL BOYUNCA, KAMUYA İLİŞKİN ALANLARIN BİLE RANT ALANINA DÖNÜŞTÜĞÜ BİR İSTANBUL YAŞADIK”

“İstanbul’da yaşanan o zihniyet ihtilalinin hoş bir özeti niteliğinde burası. 25 yıl boyunca, kamuya ilişkin alanların bile rant alanına dönüştüğü bir İstanbul yaşadık. İstanbul, artık nerede bir kamu yeri görse, ‘Ya burası da ne vakit AVM olacak? Ne vakit diğer bir rezidansa yahut bu üslup alana dönüşecek’ demeye başladığı bir İstanbul yaşıyordu. Biz, bunu tam bilakis çevirdik. Kamuya ilişkin alanları vatandaşın kullanımına açmakla yetinmiyoruz, gereksinim halinde özel dalda, hele hele kendinize çok özel bir partner bulursanız, onlarla hoş iş birliği yaparsanız, çok kıymetli kamu faydasına yerler üretebilirsiniz örneğidir burası. O bakımdan bu binanın sahibi Tufan Bey’e (Balkan) de ben yürekten teşekkür ediyorum bizimle akıl birliği, fikir birliği ve gönül birliği yaptığı için. Burası AVM olarak kullanılan bir yer iken, bir anda ortak akılla, ortak seyahatle, yeni kuşak bir ömür merkezine dönüştü. Artık artık 500 kişilik kapasiteye ve 25 bin kitaplık dev bir arşive sahip Habitat Kütüphanesi burada var. Tekrar 500 metrekarelik bir stant salonu ve atölye içeren habitat sanat alanı var. 200 kişi kapasiteli iki sahneye sahip habitat sahneleri mevcut. 10000 metrekarelik alanda yer alan İstanbul Planlama Ajansı ve İstanbul Teknik Üniversitesi Çekirdek Girişimcilik Merkezi’yle çok özel bir statüsü bu kentin yetenekli gençlerine, teşebbüsçü gençlerine açılacak. Değerli hocam, birebir liseden mezun olmaktan gurur duyduğum Gülsün (Sağlamer) Hanım, teşekkür ediyoruz iş birliğine; sağ olun, var olun.”

“BAĞCILAR MEYDANI’NDAKİ İSTANBUL KİTAPÇISI BİRİNCİ 3’TE”

“İstanbul Kitapçısı çok özel bir yer. Sayısını haberi arttırıyoruz. ‘Ya İstanbullular kitap okur mu, Okumaz mı? Satar mı, satmaz mı?’ O denli bir kaygımız, ölçümüz yok. Ancak gördük ki, Bağcılar’ın meydanına hoş bir kitapçı açarsanız, İstanbul Kitapçıları ortasında Bağcılar Meydanı’ndaki kitapçınız birinci 3’e giriyor. Siz, bu memleketin hoş beşerlerine, hangi yöresinde, hangi kentinde, hangi köyünde, hangi mahallesinde, ne verirseniz verin, düzgün şeyleri alma uğraşında olan hoş kalpli insanları var. Bu cennet vatanın hoş evlatları var. Kâfi ki, onlara uygun hizmet verin. Onun için ben, her açılan İstanbul Kitapçısı’na farklı bir güzellikle bakıyorum. Yeme içme yerleri olacak. Çok fonksiyonlu ve her gün on binlerce bireye hizmet verecek bir kamusal ömür merkezi. İstanbul’un göbeğindeki bu alana bütün İstanbulluları, sevgili gençleri bekliyorum. Natürel ki tam da şöyle bir tarife uygun bir yer burası; -Ben bu türlü yapınca da ‘sesin çok benziyor’ falan diyorlar fesupanallah-: Nereden nereye diyeyim, bir benzetme daha yapsınlar.”

“YAŞAM MERKEZLERİNİN SAYISI ÇOĞALACAK”

Beykoz, Üsküdar, Arnavutköy, Bayrampaşa, Güngören ve Altınşehir’de de hayat merkezleri açtıklarını hatırlatan İmamoğlu, “Yaşam merkezleri; bölgesel gereksinimlere nazaran, içinde spordan eğitime, sağlıktan istihdama, farklı hizmetleri tek adreste barındıran toplumsal hayat alanları demek. Şişli Habitat Yeni Jenerasyon Hayat Merkezimiz, tam da bu pozisyonla işlevlendirildi. Bu çerçevede, bilhassa bu merkez içerisindeki girişimcilik merkezimize bir dikkat daha çekeyim. Burası, İTÜ Arı Teknokent ve İstanbul Planlama Ajansı Çekirdek Girişimcilik Merkezi olacak. Girişimcilik ekosistemine girmek isteyen gençlerin, halihazırda ekosisteminin bir kesimi olan genç girişimcilerin bu alandaki çalışmalarını destekleyecek. ‘300 Günde 300 Proje’ kapsamında, bu türlü özel bir kavramla da buranın süslenmesi, kıymetlenmesi beni çok keyifli etmiştir” dedi.

Advertisement. Scroll to continue reading.

“BAŞIMIZ, YALNIZCA MİLLETİMİZİN KARŞISINDA EĞİLİR”

Şişli ilçesi özelinde İBB olarak yaptıkları hizmetlerden örnekler veren İmamoğlu, konuşmasını, “Bütün bu yatırımların, bu hizmetlerin kısa müddet içerisinde gerçekleşmesinin altında yatan şey; liyakate, adalete dayalı, bu milletin o hoş parasını, bütçesini ahlaklı bir formda harcayan, münasebetiyle rahmetini artıran bir anlayışla hareket etmemizin karşılığıdır. Gücümüzü milletten alıyoruz. Kendimizi milletimize karşı sorumlu hissediyoruz. Başımız, yalnızca milletimizin karşısında eğilir. Çok net. Bunu herkes bilsin. Kendini milletin üstünde gören hiçbir odağa da -buradan hepinizin huzurunda söylüyorum- asla boyun eğmeyeceğiz. Bu hislerle ve bu kararlılıkla, bu merkezin açılmasında emeği geçen bütün işçi dostlarıma, çalışma arkadaşlarıma, mimarımıza, emek ortaya koyan, aklını, fikrini bize katan herkese yürekten teşekkür ediyorum” kelamlarıyla tamamladı.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir

Siyaset

CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, iktidara, ağır kış şartlarını hatırlatarak hanelerde kullanılan doğalgaz ünite fiyatını indirme davetinde bulundu.

İş Dünyası

Geçen sene 164 milyar dolarlık rekor ziyan ettiğini ilan eden Norveç Varlık Fonu, Türkiye’de birçok şirkete yatırım yapıyor. İşte o şirketler....

Magazin

Popun kraliçesi Demet Akalın, Takipçisine Verdiği Karşılık İle Ağızları Açık Bıraktı. Ünlü müzikçi, sahnesine ünlü bir markanın çıkardığı siyah, uzun ve epey bol bir...

Gündem

İçişleri Bakanlığı, güvenlik uyarısı kapsamında devir periyot Türkiye'ye iletilen istihbari bilgilerin titizlikle incelendiğini bildirerek, "Dost bir ülkeden de daha evvel gelen ve bu ülkenin...

Gündem

Türkiye'de kurulan ve dünyaya da satış yapan baharat markası Arifoğlu'nun üç eseri geçtiğimiz yılın kasım ayında Singapur'da toplatıldı, Singapur Besin Ajansı (SFA), Türkiye'den ithal...

Son Dakika

ERZURUM'da bir iş yerinde yanan kömür sobası bomba üzere patladı.

Gündem

Yargılandığı davada ceza alan İBB Lideri Ekrem İmamoğlu’na Saraçhane’de ziyaret etmeye hazırlanan muhtarlara kaymakamlıklardan resmi yazı gönderildi.2022’İN DEĞERLENDİRMESİ 2023’ÜN İKİNCİ AYINDA2023’ün birinci ayının son...

Gündem

Ankara Üniversitesi Su İdaresi Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Gökşen Çapar, iklim krizinin su döngüsünü etkilediğini söyledi. İklim krizinin su kaynaklarına tesirinin su döngüsü üzerinde...

Ekonomi

FC Barcelona'nın stadı Spotify Nou Camp’ın yenileme çalışmaları liglerin bitmesinin akabinde Haziran ayında başlayarak 3 yıl içinde tamamlanacak. Stadyumun yenilenmesi ile birlikte seyirci kapasitesi...

Siyaset

İktidara yakınlığıyla bilinen Rasim Ozan Kütahyalı, CHP'nin Ankara Büyükşehir Belediyesi ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin kazanmasının gerisinde kendisinin bulunduğunu ileri sürdü.

Haberler

Amerika Birleşik Devletleri merkezli memleketler arası askeri güç datalarını toplayan Küresel Firepower, 2023 yılında askeri gücü en yüksek olan ülkeleri derledi. 2022 yılına nazaran...

Siyaset

Son dakika gelişmesi... Kontratlı akademik işçiye takım getiren teklif, TBMM Genel Şurası'nda kabul edilerek maddeleşti.

Gündem

Olay, Beşevler Mahallesi 1306’ncı Sokak’ta bulunan bir kömürlükte meydana geldi. Teyzesine ilişkin kömürlükte 7 yaşındaki A.A.’nın cansız vücudunun bulunduğu ihbarı üzerine olay yerine sıhhat...

Haberler

Pakistan'ın Peşaver kentinde bir mescide düzenlenen akında çok sayıda kişi yaralandı.

Siyaset

ÂLÂ Parti Sözcüsü Kürşad Kuvvetli, AKP'li Cumhurbaşkan Erdoğan’ın üçüncü defa Cumhurbaşkanı adaylığına ait soruya karşılık vererek "Tarih resmen açıklandığında, Sayın Erdoğan da resmen başvurduğunda,...

Gündem

2023 seçimleri yaklaşmasıyla birlikte ülke genelindeki heyecan da artmaya başladı.Özellikle Cumhur İttifakı’nın Cumhurbaşkanı Adayı Erdoğan karşısında Millet İttifakı’nın kimi Cumhurbaşkanı adayı çıkaracağı büyük bir...

Dünya

4 erkek çocuğu ve 10 torunu olan Belçikalı çift, 80'inci evlilik yıl dönümünü kutladı. Yaşlı çiftin, meşe yılına ulaştığı öğrenildi.

Spor

Beşiktaş Spor Toto Üstün Lig in 23 haftasında Demir Küme Sivasspor la deplasmanda karşılaşacak

Ekonomi

OLCAY BÜYÜKTAŞ 1. Düzenleme ne vakit ve neden gündeme geldi? Emeklikte yaşa takılanlar (EYT) konusu 1999'da DSP, ANAP ve MHP koalisyon hükümeti tarafından kabul...

Ekonomi

Merkezi Frankfurt'ta bulunan Almanya'nın en büyük bankalarından Deutsche Bank, geçen yıl 5,02 milyar euro ile 2007'den bu yana en yüksek net kâra ulaştı.

Ekonomi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) enflasyonun 2022'de maksat aralığının üzerinde gerçekleşmesi münasebetiyle hükümete açıklamalarda bulunan bir mektup gönderdi.