Connect with us

Hi, what are you looking for?

Dünya

Güney Kıbrıs’ta başkan adayları, silahlanma vaatleriyle öne çıkıyor

Ada’da KKTC aksisi adımlara hazırlanan adaylar, savunma bütçesini artırmayı ve NATO’ya katılma isteği üzere amaçlarını sıraladı.

Güney Kıbrıs Rum İdaresi’nde (GKRY) pazar günü başkanlık seçimleri yapılacak.

Seçimlerin birinci çeşidinde 14 aday yarışacak. Adayların büyük bir kısmı, savunma bütçesini artıracaklarının kelamını verdi.

Bununla yetinmeyen kelam konusu adaylar ayrıyeten, Rum Ulusal Muhafız Ordusu’na (RMMO) yeni silahlar almayı vadediyor. KKTC ve Türkiye zıddı planlar da vaatler ortasında göze çarpıyor.

Silahlanma vaatleri

Bağımsız aday Nikos Hristodulidis, Demokratik Seferberlik Partisi (DİSİ) Genel Başkanlığını yürüten ve partinin adayı Averof Neofitu’nun yanı sıra diğer bağımsız aday Andreas Mavroyannis’in, seçim sürecinin başladığı son 40 günlük süreçte yapılan anketlerde, birinci 3’e girebilecekleri iddia ediliyor.

Savunma bütçesini artırmayı hedefliyorlar

Adaylar, seçim vaatlerinde ve katıldıkları canlı yayınlarda, RMMO’nun çağdaş ve akıllı silah sistemleriyle donatılması ve 2023 yılı için savunma bütçesine ayrılan 200 milyon euronun daha yüksek sayılara çıkarılması konusunda görüş birliği içinde bulunuyor.

Ada’nın silahlandırılması ve savunma hissesinin artırılması konusunda başka adayların büyük bir kısmı de seçim vaatlerinde tıpkı temayı işleyerek RMMO’nun güçlendirilmesi gerektiği ve bunun için de daha fazla silaha gereksinim duyulduğu konusunda hemfikir.

KKTC ile müzakere mesajı

GKRY’nin 8. liderini belirleyecek seçimlerin birinci tipinde yarışacak adayların tamamına yakınının ortak görüşe sahip olduğu ikinci bahis da seçmene verdikleri, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) ile Rumların masayı terk etmesiyle 2017’de çöken barış müzakerelerine geri dönüş iletisi oldu.

Advertisement. Scroll to continue reading.

14 adayın yarısından fazlası KKTC ile diyaloğun başlatılmasından yana ve müzakerelere dönüleceğine dair açıklamalarda bulundu.

Hristodulidis: KKTC’yi baskı altına alma yolunu izleyeceğiz

Seçimlerin favori adaylarından biri olarak gösterilen Hristodulidis, müzakereler için Berlin, Paris ve Brüksel’in dayanağının daha çok alınması, Avrupa Birliği’nin (AB) Kıbrıs meselesine daha faal iştiraki ve bu sürecin Türkiye-AB bağlarına yansıtılarak KKTC’nin baskı altına alınması yolunu takip edeceklerini vadetti.

“NATO’ya üyelik başvurusu yapacağız”

Neofitu da federasyon temelli görüşmeleri başlatmak için güç kozunu kullanacağını ve GKRY için NATO’ya üyelik başvurusu yapacaklarını açıkladı.

Seçimlerin favori adaylarından gösterilen Mavroyannis ise federasyon temelli müzakerelere geri dönülmesi için Kıbrıs’ta garantör olan ülkelere davet yapacağını ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Kurulu (BMGK) daimi üyelerine mektup göndereceğini seçim vaadi olarak verdi.

Silahlanma ve Kıbrıs sorunu dışında GKRY’nin son vakitlerde gündeminde bulunan, ortalarında silah tüccarları, uyuşturucu baronları ve kaçakçıların da olduğu binlerce yabancıya koşullarını yerine getirmeden para karşılığı vatandaşlık verilmesi, göçmen krizi ve kamudaki yolsuzluklar, yeni seçilecek başkanın öncelikle çözmesi gereken sıkıntılar olarak gösteriliyor.

561 bin kayıtlı seçmen var

GKRY Yüksek Seçim Konseyi datalarına nazaran, Güney Kıbrıs’ı 5 yıl boyunca yönetecek olan 8. lideri belirleyecek seçimlerde, 561 bin kayıtlı seçmenin oy hakkı bulunuyor.

Seçimlerin birinci tipinde oy verme süreci saat 07.00’de başlayarak 18.00’de sona erecek ve seçmenler, 35’i yurt dışında olmak üzere, toplam 1150 seçim merkezinde oy kullanabilecek.

GKRY Yüksek Seçim Kurulunca 23 Aralık 2022’de yayımlanan kararnameyle resmen işlemeye başlayan başkanlık seçimleri için açıklanan 40 günlük takvimin akabinde seçim yasakları, cumartesi ve pazar günü yürürlüğe girecek.

İlk tıpta yüzde 50+1 şartı

Seçimlerin birinci cinsine iştirak hakkı kazanan 14 adaydan biri, birinci cinste yüzde 50’den bir fazla oy alması halinde Rum bölümünün yeni başkanı seçilecek, adaylardan hiç birinin yüzde 50’yi geçememesi durumunda ise birinci çeşidin en çok oyunu alan 2 aday, 12 Şubat Pazar günü yapılacak 2. çeşit seçimlerde yarışacak ve en fazla oyu alan lider seçilecek.

Advertisement. Scroll to continue reading.

Rum bölümünde 1959’dan bu yana 13. kere yapılacak başkanlık seçimlerinin birinci çeşidi, tıpkı vakitte “14 isimle en çok adayın yarışacağı seçim” olarak kayıtlara geçecek. GKRY’de 2013 başkanlık seçimlerinde 11, 2018 seçimlerinde 9 aday birinci tipe katılmıştı.

Başkent Lefkoşa’da nadiren seçim afişlerine ve adayların irtibat ofislerine rastlanırken, adaylar daha çok basın ve toplumsal medya üzerinden kampanyalarını yürütüyor.

Anastasiadis, iki devir kuralına takıldı

Hristodulidis’i başkanlık seçiminde, Kıbrıs Rum milliyetçisi Demokrat Parti (DİKO) Toplumsal Demokrat Hareketi (EDEK) Dayanışma Hareketi ve Demokratik Cephe (DİPA) destekliyor.

Neofitu’ya da partisi DİSİ ve kimi muhafazakar örgütler takviye verirken, öteki favori aday Mavroyannis ise çok sol görüşlü İşçi Halkın İlerici Partisi’nin (AKEL) takviyesini aldı.

Ada’nın Rum kısmını 2013’ten beri 2 periyottur yürüten Nikos Anastasiadis, yasalar gereği “2 dönem” kuralına takıldığı için 3. periyot aday olamadı.

Geçmiş periyotlarda Rum kesitinde yaşananlar

İngiliz sömürge yönetiminden ayrıldıktan sonra evvelki ismi “Kıbrıs Cumhuriyeti” olan GKRY’de en uzun başkanlığı, 1960’dan 1977’ye kadar 17 yılla Başpiskopos 3. Makarios yaptı.

3. Makarios’u 1977-1988 devrinde 11 sene vazifede kalan Spiros Kiprianu, 1993-2003 periyodunda başkanlık vazifesini yürüten Glafkos Klerides ve 2013’ten beri hala bu misyonda bulunan mevcut Lider Nikos Anastasiadis 10’ar yılla takip etti.

GKRY tarafından remi olarak lider kabul edilmese de EOKA başkanı Nikos Sampson, Yunan cuntasının dayanağıyla 15 Temmuz 1974’te iktidardaki 3. Makarios’a darbe yaparak 23 Temmuz 1974’e kadar fiili lider olarak Ada’yı 8 gün yönetti.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir

Siyaset

CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, iktidara, ağır kış şartlarını hatırlatarak hanelerde kullanılan doğalgaz ünite fiyatını indirme davetinde bulundu.

İş Dünyası

Geçen sene 164 milyar dolarlık rekor ziyan ettiğini ilan eden Norveç Varlık Fonu, Türkiye’de birçok şirkete yatırım yapıyor. İşte o şirketler....

Magazin

Popun kraliçesi Demet Akalın, Takipçisine Verdiği Karşılık İle Ağızları Açık Bıraktı. Ünlü müzikçi, sahnesine ünlü bir markanın çıkardığı siyah, uzun ve epey bol bir...

Gündem

İçişleri Bakanlığı, güvenlik uyarısı kapsamında devir periyot Türkiye'ye iletilen istihbari bilgilerin titizlikle incelendiğini bildirerek, "Dost bir ülkeden de daha evvel gelen ve bu ülkenin...

Gündem

Türkiye'de kurulan ve dünyaya da satış yapan baharat markası Arifoğlu'nun üç eseri geçtiğimiz yılın kasım ayında Singapur'da toplatıldı, Singapur Besin Ajansı (SFA), Türkiye'den ithal...

Son Dakika

ERZURUM'da bir iş yerinde yanan kömür sobası bomba üzere patladı.

Gündem

Yargılandığı davada ceza alan İBB Lideri Ekrem İmamoğlu’na Saraçhane’de ziyaret etmeye hazırlanan muhtarlara kaymakamlıklardan resmi yazı gönderildi.2022’İN DEĞERLENDİRMESİ 2023’ÜN İKİNCİ AYINDA2023’ün birinci ayının son...

Gündem

Ankara Üniversitesi Su İdaresi Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Gökşen Çapar, iklim krizinin su döngüsünü etkilediğini söyledi. İklim krizinin su kaynaklarına tesirinin su döngüsü üzerinde...

Ekonomi

FC Barcelona'nın stadı Spotify Nou Camp’ın yenileme çalışmaları liglerin bitmesinin akabinde Haziran ayında başlayarak 3 yıl içinde tamamlanacak. Stadyumun yenilenmesi ile birlikte seyirci kapasitesi...

Haberler

Amerika Birleşik Devletleri merkezli memleketler arası askeri güç datalarını toplayan Küresel Firepower, 2023 yılında askeri gücü en yüksek olan ülkeleri derledi. 2022 yılına nazaran...

Siyaset

İktidara yakınlığıyla bilinen Rasim Ozan Kütahyalı, CHP'nin Ankara Büyükşehir Belediyesi ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin kazanmasının gerisinde kendisinin bulunduğunu ileri sürdü.

Siyaset

Son dakika gelişmesi... Kontratlı akademik işçiye takım getiren teklif, TBMM Genel Şurası'nda kabul edilerek maddeleşti.

Siyaset

ÂLÂ Parti Sözcüsü Kürşad Kuvvetli, AKP'li Cumhurbaşkan Erdoğan’ın üçüncü defa Cumhurbaşkanı adaylığına ait soruya karşılık vererek "Tarih resmen açıklandığında, Sayın Erdoğan da resmen başvurduğunda,...

Gündem

Olay, Beşevler Mahallesi 1306’ncı Sokak’ta bulunan bir kömürlükte meydana geldi. Teyzesine ilişkin kömürlükte 7 yaşındaki A.A.’nın cansız vücudunun bulunduğu ihbarı üzerine olay yerine sıhhat...

Gündem

2023 seçimleri yaklaşmasıyla birlikte ülke genelindeki heyecan da artmaya başladı.Özellikle Cumhur İttifakı’nın Cumhurbaşkanı Adayı Erdoğan karşısında Millet İttifakı’nın kimi Cumhurbaşkanı adayı çıkaracağı büyük bir...

Haberler

Pakistan'ın Peşaver kentinde bir mescide düzenlenen akında çok sayıda kişi yaralandı.

Spor

Beşiktaş Spor Toto Üstün Lig in 23 haftasında Demir Küme Sivasspor la deplasmanda karşılaşacak

Dünya

4 erkek çocuğu ve 10 torunu olan Belçikalı çift, 80'inci evlilik yıl dönümünü kutladı. Yaşlı çiftin, meşe yılına ulaştığı öğrenildi.

Ekonomi

Merkezi Frankfurt'ta bulunan Almanya'nın en büyük bankalarından Deutsche Bank, geçen yıl 5,02 milyar euro ile 2007'den bu yana en yüksek net kâra ulaştı.

Ekonomi

OLCAY BÜYÜKTAŞ 1. Düzenleme ne vakit ve neden gündeme geldi? Emeklikte yaşa takılanlar (EYT) konusu 1999'da DSP, ANAP ve MHP koalisyon hükümeti tarafından kabul...

Ekonomi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) enflasyonun 2022'de maksat aralığının üzerinde gerçekleşmesi münasebetiyle hükümete açıklamalarda bulunan bir mektup gönderdi.