Connect with us

Hi, what are you looking for?

Ekonomi

EYT’de yanıtı merak edilen 11 soru

OLCAY BÜYÜKTAŞ 1. Düzenleme ne vakit ve neden gündeme geldi? Emeklikte yaşa takılanlar (EYT) konusu 1999’da DSP, ANAP ve MHP koalisyon hükümeti tarafından kabul edilen ve emeklilik yaşını yükselten 4447 sayılı kanun ile ortaya çıkmıştı. 8 Eylül…

 • 01

  OLCAY BÜYÜKTAŞ

  1. Düzenleme ne vakit ve neden gündeme geldi?

  Emeklikte yaşa takılanlar (EYT) konusu 1999’da DSP, ANAP ve MHP koalisyon hükümeti tarafından kabul edilen ve emeklilik yaşını yükselten 4447 sayılı kanun ile ortaya çıkmıştı. 8 Eylül 1999 gününe kadar SSK kapsamındaki personellerin emeklilik için iki koşulu yerine getirmesi gerekiyordu: Bayanlar için 20, erkekler için 25 yıl sigortalılık müddeti ve 5 bin günlük prim ödeme gün sayısı. 1999’dan sonra üçüncü bir kaide olarak yaş kaidesi getirildi.

  Emeklilik yaşı bayanlarda 58, erkeklerde 60’a, prim gün sayısı ise 7 bin güne yükseltildi. 8 Eylül 1999 gününden evvel işe girenler için bayanlarda 40 ile 58, erkeklerde ise 44 ile 60 yaş ortasında değişen kademeli geçiş müddeti getirildi. Misal yaş hududu Emekli Sandığı ve Bağ-Kur kapsamındakiler için de getirildi. Böylelikle iki yıldan 18 yıla kadar mağduriyet doğdu.

  Ardından düzenlemenin iptali için yapılan Anayasa Mahkemesi müracaatları oldu.

  Anayasa Mahkemesi kademeli geçiş kararlarını “adil, makul ve ölçülü” bulmayarak iptal etti. Daha sonra 23 Mayıs 2002 tarihinden geçerli olmak üzere yeni bir kademeli geçiş takvimi kabul edildi. Geçiş şartları 20 ve 25 yıllık sigortalılık şartlarını korudu; fakat yeni sistem bayanlarda 40-56 ortası, erkeklerde ise 44-58 ortası değişen yaş şartı ile 5 bin ile 5 bin 975 gün ortası değişen prim gün şartı getirdi.

  Doğan mağduriyet yıllarca tartışmalara neden oldu. Sonunda seçim öncesi durumu çözeceğini savunan hükümet yapılan bir düzenleme ile yaş kuralını kaldıracağını, 5 bin prim günü dolduranların emekli olabileceğine yönelik en yetkili bireylerce açıklamalar yapılarak emeklilikte yaşa takılanların (EYT) yaş koşulu aranmaksızın emekli olabileceğini açıkladı.

 • 02

  2. Düzenlemeye ait beklenti neydi?

  Özellikle Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’in yaptığı açıklamalarla 5 bin prim günü olan bayanlarda 20 erkeklerde 25 yılı dolduran herkesin yaş ya da öteki bir kriteri yerine getirmeksizin emekli olabileceği kanısı yerleşti.

  Advertisement. Scroll to continue reading.

 • 03

  3. Düzenleme hangi noktaları içeriyor?

  Yapılan açıklamaların akabinde EYT konusuna hazırlanan yasa teklifi Meclis’e sunuldu. Dört husustan oluşan teklifin iki unsur temele ait.

  9 Eylül 1999 tarihi öncesi sigortalılık ve prim gününü doldurmuş herkesin emekli olmasına imkan tanındı.

  İkinci olarak, çalışma hayatının desteklenmesi ve kayıt içinde devam etmesi maksadıyla toplumsal güvenlik dayanak primi getirildi. Yüzde 5 oranında bir dayanak primi getirildi. 500 liralık bir dayanak sağlandı.

 • 04

  4. Prim günü tartışması nedir?

  Ancak yasa teklifinde prim günü ile ilgili kademelendirme olduğu görüldü. Düzenlemeye nazaran EYT’de kademeli prim günü aranacak. 8 Eylül 1999 tarihi öncesinde sigortalı çalışmaya başlayanlar yaş dışındaki şartları yerine getirerek emekli olabilecekler.

  Düzenlemeye nazaran, SSK’lılar 4447 Sayılı Kanun ile getirilen kademeli prim gününe tabi olacaklar. Kademeli prim günü 5 binden başlayarak 5 bin 975 güne kadar çıkacak. 5 bin prim gün sayısı ile emekli olunamayacak. Zira çalışanların prim gün sayısı (1995-99 ortası girişliler için) 5 bin 750-5 bin 975 gün ortasında değişiyor.

  Bağ-Kur ve Emekli Sandığı sigortalıları için bayanlarda 7 bin 200, erkekler ise 9 bin gün prim gün koşulu var.

 • 05

  5. Düzenleme hizmet birleşimini içeriyor mu?

  Advertisement. Scroll to continue reading.

  Yasa teklifinde, kısaca bireylerin çalışma hayatlarındaki farklı statülerde geçen tüm çalışmaların bütünleştirilip tek bir statü üzerinden aylık bağlanması süreci olarak tanımlanabilecek hizmet birleştirmesinden EYT’lilerin yararlanıp yararlanamayacağına ait bir kısım yer almıyor.

 • 06

  6. EYT’liler kısmi emeklilikten yararlanacak mı?

  1999 yılındaki düzenleme öncesi 3600 prim günü ve 15 yıl sigortalılık müddetiyle bayanlar 50 yaş ve üstü, erkekler 55 yaş ve üzerinde kısmi emekli olabiliyordu.

  30 Ocak günü Meclis’e gelen EYT düzenlemesi ile 3600 prim günü kapsam dışında kaldı. Yürürlükte olan mevzuata nazaran kısmi emeklilik için bayanlarda 58, erkeklerde 60 yaş kuralı aranıyor.

  Kısmı emeklilik uygulaması prim ödeme gün sayısı şartını yerine getiremeyen, yaşı ilerleyen şahıslar için olağan emeklilikten daha az primle emeklilik imkânı sunuyor. Kısmi emekli olanlar en düşük emekli aylığı ile emekli oluyor.

  Bu durumda kısmi emeklilikte mevcut kanun kararları motamot devam edecek. Prim günü 3600’ün üzerinde olan SSK’lı bayanlar 58, erkekler 60 yaşında emekli olabilecekler.

  Bağ-Kurlu erkekler ise 5400 prim günü olmak kaidesiyle bayanlar 56, erkekler 58 yaşında emekli olabilecek.

 • 07

  7. EYT ile emekli olan öbür iş yerinde çalışabilecek mi?

  EYT sonrası emekli olan isterse 10 gün içinde tekrar kendi iş yerinde çalışmaya devam edecek. Bu şartlarda, patron yüzde 5 prim dayanağı verilecek. Lakin emekli olduktan sonra öteki bir iş yerinde çalışamaya başlayacak EYT’li için bu takviye kelam konusu olmayacak. Bu da patrona ek bir yük getirecek.

  Advertisement. Scroll to continue reading.

 • 08

  8. Prim takviyesi nasıl işleyecek?

  Çalışma hayatının desteklenmesi ve üretimin devam edebilmesi maksadıyla toplumsal güvenlik takviye primini getirmek suretiyle, 5 puan iş yerlerine her bir çalışan emekli olduktan sonra tıpkı iş yerinde 10 gün içerisinde tekrar işe başlama durumunda olanlarla ilgili yaklaşık 500 TL’lik desteklemeyi Hazine üstleniyor ve yüzde 5 oranında bir dayanak kelam konusu oluyor.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir

Siyaset

CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, iktidara, ağır kış şartlarını hatırlatarak hanelerde kullanılan doğalgaz ünite fiyatını indirme davetinde bulundu.

İş Dünyası

Geçen sene 164 milyar dolarlık rekor ziyan ettiğini ilan eden Norveç Varlık Fonu, Türkiye’de birçok şirkete yatırım yapıyor. İşte o şirketler....

Magazin

Popun kraliçesi Demet Akalın, Takipçisine Verdiği Karşılık İle Ağızları Açık Bıraktı. Ünlü müzikçi, sahnesine ünlü bir markanın çıkardığı siyah, uzun ve epey bol bir...

Gündem

İçişleri Bakanlığı, güvenlik uyarısı kapsamında devir periyot Türkiye'ye iletilen istihbari bilgilerin titizlikle incelendiğini bildirerek, "Dost bir ülkeden de daha evvel gelen ve bu ülkenin...

Gündem

Türkiye'de kurulan ve dünyaya da satış yapan baharat markası Arifoğlu'nun üç eseri geçtiğimiz yılın kasım ayında Singapur'da toplatıldı, Singapur Besin Ajansı (SFA), Türkiye'den ithal...

Son Dakika

ERZURUM'da bir iş yerinde yanan kömür sobası bomba üzere patladı.

Gündem

Yargılandığı davada ceza alan İBB Lideri Ekrem İmamoğlu’na Saraçhane’de ziyaret etmeye hazırlanan muhtarlara kaymakamlıklardan resmi yazı gönderildi.2022’İN DEĞERLENDİRMESİ 2023’ÜN İKİNCİ AYINDA2023’ün birinci ayının son...

Ekonomi

FC Barcelona'nın stadı Spotify Nou Camp’ın yenileme çalışmaları liglerin bitmesinin akabinde Haziran ayında başlayarak 3 yıl içinde tamamlanacak. Stadyumun yenilenmesi ile birlikte seyirci kapasitesi...

Gündem

Ankara Üniversitesi Su İdaresi Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Gökşen Çapar, iklim krizinin su döngüsünü etkilediğini söyledi. İklim krizinin su kaynaklarına tesirinin su döngüsü üzerinde...

Haberler

Amerika Birleşik Devletleri merkezli memleketler arası askeri güç datalarını toplayan Küresel Firepower, 2023 yılında askeri gücü en yüksek olan ülkeleri derledi. 2022 yılına nazaran...

Siyaset

İktidara yakınlığıyla bilinen Rasim Ozan Kütahyalı, CHP'nin Ankara Büyükşehir Belediyesi ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin kazanmasının gerisinde kendisinin bulunduğunu ileri sürdü.

Gündem

Olay, Beşevler Mahallesi 1306’ncı Sokak’ta bulunan bir kömürlükte meydana geldi. Teyzesine ilişkin kömürlükte 7 yaşındaki A.A.’nın cansız vücudunun bulunduğu ihbarı üzerine olay yerine sıhhat...

Siyaset

ÂLÂ Parti Sözcüsü Kürşad Kuvvetli, AKP'li Cumhurbaşkan Erdoğan’ın üçüncü defa Cumhurbaşkanı adaylığına ait soruya karşılık vererek "Tarih resmen açıklandığında, Sayın Erdoğan da resmen başvurduğunda,...

Haberler

Pakistan'ın Peşaver kentinde bir mescide düzenlenen akında çok sayıda kişi yaralandı.

Siyaset

Son dakika gelişmesi... Kontratlı akademik işçiye takım getiren teklif, TBMM Genel Şurası'nda kabul edilerek maddeleşti.

Gündem

2023 seçimleri yaklaşmasıyla birlikte ülke genelindeki heyecan da artmaya başladı.Özellikle Cumhur İttifakı’nın Cumhurbaşkanı Adayı Erdoğan karşısında Millet İttifakı’nın kimi Cumhurbaşkanı adayı çıkaracağı büyük bir...

Dünya

4 erkek çocuğu ve 10 torunu olan Belçikalı çift, 80'inci evlilik yıl dönümünü kutladı. Yaşlı çiftin, meşe yılına ulaştığı öğrenildi.

Ekonomi

Merkezi Frankfurt'ta bulunan Almanya'nın en büyük bankalarından Deutsche Bank, geçen yıl 5,02 milyar euro ile 2007'den bu yana en yüksek net kâra ulaştı.

Ekonomi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) enflasyonun 2022'de maksat aralığının üzerinde gerçekleşmesi münasebetiyle hükümete açıklamalarda bulunan bir mektup gönderdi.

Dünya

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin, Batılı ülkelerin Ukrayna'ya verdiği silah dayanağına ait, “Rusya'ya karşı ilan edilmemiş bir savaş yürüten güçler, sert bir karşılık alacak”...

Spor

Beşiktaş Spor Toto Üstün Lig in 23 haftasında Demir Küme Sivasspor la deplasmanda karşılaşacak