Connect with us

Hi, what are you looking for?

Siyaset

Erdoğan’ın üçüncü sefer Cumhurbaşkanı adaylığına ait soruya cevap

ÂLÂ Parti Sözcüsü Kürşad Kuvvetli, AKP’li Cumhurbaşkan Erdoğan’ın üçüncü defa Cumhurbaşkanı adaylığına ait soruya karşılık vererek “Tarih resmen açıklandığında, Sayın Erdoğan da resmen başvurduğunda, YSK kesinlikle görüşünü açıklamak zorundadır. Bu görüş, hukuksal mi olacaktır? Tahminen bu türlü sunulmak istenecektir” dedi.

İYİ Parti Sözcüsü Kürşad Şiddetli, AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın üçüncü defa Cumhurbaşkanı adaylığı ile ilgili; “Biz; milletimizin iradesine, ferasetine hakikaten inanıyoruz. Sandıktan da asla korkmuyoruz. Tarih resmen açıklandığında, Sayın Erdoğan da resmen başvurduğunda, YSK kesinlikle görüşünü açıklamak zorundadır. Bu görüş, tüzel mi olacaktır? Tahminen bu türlü sunulmak istenecektir. Lakin yasal mu olacaktır? Asıl soru bu. Biz ülkemizde, hele ki bu türlü ağır sorun yaşadığımız periyotta bir yasallık tartışması çıkmasını istemiyoruz. Bu hepimizin sorumluluğundan olan bir iş, başta YSK olmak üzere” dedi.

İYİ Parti Sözcüsü Kürşad Şiddetli, bugün partisinin genel merkezinde gündeme ait basın toplantısı düzenledi.  

Zorlu, İran’daki Azerbaycan Büyükelçiliği’ne saldırıyı; “Azerbaycan halkına başsağlığı dileklerimizi iletiyoruz. Kardeşliğimizin; iki devlet, tek millet şiarıyla her vakit olduğu üzere devam edeceğinden kuşkumuz yok. UYGUN Parti iktidarında da gerek Türkiye-Azerbaycan ilgilerinde gerekse Türk dünyasının her alanında birlikteliğimiz ismine, çıkarlarımız ismine kazanılmış tüm haklar devam edecektir. Bölgemizin istikrarı açısından büyük kıymet taşıyor. Bu bahsin bir an evvel aydınlığa kavuşturulması gerekiyor. Çünkü Karabağ’da devam eden bir süreç var. İstikrarsızlığı tetiklemek isteyen çevrelerin kurguları olma ihtimaline karşı art planda ne olduğu çıkarılmalıdır” dedi.

Zorlu, İsveç’te Kur’an-ı Kerim’in yakılmasına ait de şunları söyledi:

  • Biz bu hareketin başından itibaren karşısında olduk. Lakin bir gerçeğin altını çizmek lazım. Siyasi iktidar maalesef her seçim periyodunda bir dış düşman algısı yaratarak, iç siyasette kendisine bir alan açmaya çalışıyor ve büyüyen ülkenin sorunlarını de bu halde gölgelemeye çalıştığını görüyoruz. En son Hollanda’da portakal bıçaklayarak siyasetin kullanıldığı bir örnekleme. Ulusal mevzularda ciddiyet gerekiyor. Bizim bir prensibimiz var: Devlete ciddiyet…
  • Biz bu ciddiyetle bir karar aldık: Bu ırkçı kişi ve onun ardındakileri, bununla birlikte bu türlü bir harekete müsaade veren İsveç hükümetini mahkemeye verdik, hata duyurusunda bulunduk. Süreci takip edeceğiz. Bütün isteğimiz bu davanın Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne son olarak götürülmesi, böylece İsveç ve buna misal terör örgütleriyle iltisaklı bir ekip aksiyonlara vakit zaman müsaade vererek bizim bu dertlerimizi derinleştiren ülkelerin de mevzuatlarını buna uygun formda düzenlemelerini gerektirecek bir karar çıkmasını sağlamak istiyoruz.

“HİÇ KİMSE BİZİM ULUSAL HASSASİYETİMİZİ SORGULAMAYA KALKMASIN”

Zorlu, basında İsveç’in NATO üyeliğine ait müracaatının dondurulduğuna, durdurulduğuna yönelik haberlere de değinerek, “Bu aksiyonlar, bu tutumlar ülkemizin ulusal hassasiyetlerine yönelik bu haller devam ettiği sürece bizim bu reaksiyonumuz de duruşumuz da GÜZEL Parti iktidarında birebir formda devam edecektir, değişmeyecektir. Hiç kimse bizim ulusal hassasiyetimizi sorgulamaya kalkmasın. Biz netiz” dedi.

“DAHA TABAN ÜCRETLİNİN CEBİNE GİRMEDEN SAYI UÇTU GİTTİ”

Türk-İş’in bugün açıkladığı açlık ve yoksulluk sayılarını hatırlatan Kuvvetli, “Açlık hududu ne bugün 8 bin 864 lira. Taban fiyata verilen artırım eridi gitti. Şöyle optimist bakacağımız bir tablo var; taban fiyatın açlık hududunun altında kaldığı durum geçen yılın başında, şubat ayında gerçekleşmişti. Artık birinci ayda bu gerçekleşmiş durumda. Artık şaşırmıyoruz. Bakan Nebati, gerçekleri örtbas etmekle uğraşsa da hakikat her şeyden daha parlaktır” dedi.

Yeni proje hazırladıklarını belirten Şiddetli, “18 şubatta Ankara Arena Spor Salonu’nda Büyük Gençlik Buluşması’nı gerçekleştireceğiz. Bilhassa genç arkadaşlarımızı buraya bekliyoruz. herkesi Ankara’da bir ortaya getirmekten de gurur duyacağız” dedi

“ÖĞRENCİYE HEM, ‘İKAMETGAH DEĞİŞTİR’ DİYORSUNUZ. HEM DE YURDUNU ELİNDEN ALABİLECEK BİR KADEMEYİ DA ONA SUNMUŞ OLUYORSUNUZ”

Advertisement. Scroll to continue reading.

Önümüzdeki seçimlerde üniversite öğrencilerin oy kullanabilme durumlarında sorun yaşayabileceklerini söz eden Güçlü, şöyle devam etti:

  • Gençler, ‘biz bu seçime mührümüzü vuracağız’ diyorlar. Bir evvelki seçimde bunu göz önüne almayan siyasi iktidar, bir anda haziran ayındaki seçimi 14 Mayıs tarihine alma eforu içinde. Olup olmayacağını daima birlikte göreceğiz. Şu anda bilhassa üniversite öğrencilerinin oy kullanmalarının önünde birkaç tane pürüz, bariyer var.
  • 14 Mayıs bilhassa ve sonrasında seçim ikinci çeşide kalırsa bu ikisini bir bütün olarak düşündüğümüzde final imtihanlarına denk gelebilme mümkünlüğü çok yüksek, birçok üniversitede. Seçim Kanunu değişikliğinin gerçekleştiği sırada bir teklifte bulunduk. Üniversite öğrencilerinin bu süreci rahatlıkla yapabilmeleri için teklifte bulunduk. Reddedildi. Yurtta kalan bir üniversite öğrenci seçim takvimi açıklandıktan sonra bu aralıkta ikametgah değişikliği yapmaya kalktığında, yurtta kalamaz hale gelecek. Öğrenciye hem ikametgah değiştir diyorsunuz; hem de yurdunu elinden alabilecek bir kademeyi da ona sunmuş oluyorsunuz. Bu türlü bir anlayış olamaz. Bu tahminen de 1 milyona yakın bir sayı, totalde.

YSK’YA ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNİN OY KULLANABİLMESİ İÇİN ÇAĞRI

  • Parti olarak, Yüksek Seçim Kurulu’nda gerekli teşebbüsleri başlatacağız; sanki bir genelge yoluyla yurtta kalan üniversite öğrencileri kısıtlı takvime sıkışmadan bugünden itibaren isterlerse bu değişikliği yapabilirler mi? İkincisi, yurtta kalmaları halinde bulundukları vilayette oy kullanabilirler mi bunun YSK tarafından araştırılıp, çabucak bir toplantı sonrasında kamuoyuna açıklanmasını istiyoruz. YÖK’e bir davetimiz var, gelin bu tarihlerde yapılması muhtemelen olan imtihanları erteleyelim, en azından bir hafta. İkametgahını alamamış arkadaşlarımızın, Cuma günü ve pazartesi günü tatil olmasını, ders yapılmamasını öneriyoruz.
  • Bütün bunlar gerçekleşmediği takdirde; Gençlik Siyasetleri Başkanlığımızın bu hususta değerli bir çalışması var. İlgili web sayfasına girerek, müracaatlarını bütün arkadaşlarımız yapabilirler. Hiçbir parti ayrımı gözetmeden, bu başvuruyu yapan bütün arkadaşlarımızın bulundukları vilayetlere giderek oy kullanmalarını ve daha sonra tahsil gördükleri yere dönmelerine imkan tanıyacağız, bu hususta maddi takviyesi biz karşılayacağız. Bu da GÜZEL Parti taahhüdü olarak kayıtlara geçsin.

Zorlu, açıklamalarının akabinde gazetecilerin sorularını yanıtladı. Cumhurbaşkanı adayının 13 Şubat’ta açıklanıp açıklanmayacağı ile ilgili soruya Kuvvetli, şunları söyledi:

  • 13 Şubat’la ilgili… Son açıklanan altılı masa toplantısındaki bildiride, bir bilgi mevcut. Ancak adaylık açıklamasına yönelik bir bilgi mevcut değil. Lakin prosedür olarak. 13 Şubat öncesinde başkanlar ortasında bir görüşme trafiği olacak ve bizim en başından beri söylediğimiz konu var: Sonuncu adaylık tartışmasının isimler üzerinden masada olduğu bir etapta, biz kesinlikle yetkili heyetlerimizi toplayacağız. Bu değerlendirmemizin akabinde da sonuncu olarak ÂLÂ Parti, kararını ortaya koyacaktır.

Zorlu, Cumhurbaşkanı’nın üçüncü defa adaylığı ile ilgili soruya ise şu karşılığı verdi:

  • Biz; milletimizin iradesine, ferasetine hakikaten inanıyoruz. Sandıktan da asla korkmuyoruz. Lakin şu birkaç hususu da hatırlamakta yarar var. 2007 ve 2017 Anayasa değişikliklerinde anayasada çok net bir söz var. ‘Cumhurbaşkanı’nın iki kereden fazla seçilemeyeceği.’ Anayasanın lafzına ve ruhuna bir bütün olarak baktığınızda, bu anayasa demokrasi, kuvvetler ayrılığına, tek bir kişinin tahakkümüne bırakılmaması için idarenin; bu maddeyi onun için konuşlandırmış. Burada tarih resmen açıklandığında ve sayın Erdoğan da resmen başvurduğunda; bu süreçte YSK kesinlikle görüşünü açıklamak zorundadır. Artık vatandaşlarımız da buradan nasıl bir görüş çıkacağını merak etmiyor. Aksi bir görüş olmadığı halde, bu çıkan görüş türel mi olacaktır? Evet, tahminen bu türlü sunulmak istenecektir. Fakat legal mu olacaktır? Asıl soru bu. Biz ülkemizde bir yasallık tartışması çıkmasını istemiyoruz. Bu hepimizin sorumluluğundan olan bir iş, başta YSK olmak üzere.

“İSTANBUL MUKAVELESİ YAŞATILACAK VE BUNUN GERÇEKLEŞMESİ İÇİN DE ELİMİZDEN GELENİ YAPACAĞIZ”

Zorlu; bugün Millet İttifakı’nın Ortak Siyasetler Mutabakat Metni Tanıtım Toplantısı’nda, GÜZEL Parti Genel Lider Yardımcısı Ümit Özlale’nin, “İstanbul Mukavelesi yaşatır” kelamlarının hatırlatılması üzerine şunları söyledi:

  • Bizim parti olarak siyasetimiz net. İstanbul Kontratı yaşatılacak ve bunun gerçekleşmesi için de elimizden geleni yapacağız. Bu, ortak mutabakat metni, daha süreç devam ediyor, tahminen Cumhurbaşkanı adayının belirlendiği devirde, onunla birlikte geçiş süreci yol haritası açıklanabilecektir. Bu süreç devam edecektir ve biz bu hususta ısrarcı olmayı sürdüreceğiz.”
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir

Siyaset

CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, iktidara, ağır kış şartlarını hatırlatarak hanelerde kullanılan doğalgaz ünite fiyatını indirme davetinde bulundu.

İş Dünyası

Geçen sene 164 milyar dolarlık rekor ziyan ettiğini ilan eden Norveç Varlık Fonu, Türkiye’de birçok şirkete yatırım yapıyor. İşte o şirketler....

Magazin

Popun kraliçesi Demet Akalın, Takipçisine Verdiği Karşılık İle Ağızları Açık Bıraktı. Ünlü müzikçi, sahnesine ünlü bir markanın çıkardığı siyah, uzun ve epey bol bir...

Gündem

İçişleri Bakanlığı, güvenlik uyarısı kapsamında devir periyot Türkiye'ye iletilen istihbari bilgilerin titizlikle incelendiğini bildirerek, "Dost bir ülkeden de daha evvel gelen ve bu ülkenin...

Gündem

Türkiye'de kurulan ve dünyaya da satış yapan baharat markası Arifoğlu'nun üç eseri geçtiğimiz yılın kasım ayında Singapur'da toplatıldı, Singapur Besin Ajansı (SFA), Türkiye'den ithal...

Son Dakika

ERZURUM'da bir iş yerinde yanan kömür sobası bomba üzere patladı.

Gündem

Yargılandığı davada ceza alan İBB Lideri Ekrem İmamoğlu’na Saraçhane’de ziyaret etmeye hazırlanan muhtarlara kaymakamlıklardan resmi yazı gönderildi.2022’İN DEĞERLENDİRMESİ 2023’ÜN İKİNCİ AYINDA2023’ün birinci ayının son...

Gündem

Ankara Üniversitesi Su İdaresi Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Gökşen Çapar, iklim krizinin su döngüsünü etkilediğini söyledi. İklim krizinin su kaynaklarına tesirinin su döngüsü üzerinde...

Ekonomi

FC Barcelona'nın stadı Spotify Nou Camp’ın yenileme çalışmaları liglerin bitmesinin akabinde Haziran ayında başlayarak 3 yıl içinde tamamlanacak. Stadyumun yenilenmesi ile birlikte seyirci kapasitesi...

Haberler

Amerika Birleşik Devletleri merkezli memleketler arası askeri güç datalarını toplayan Küresel Firepower, 2023 yılında askeri gücü en yüksek olan ülkeleri derledi. 2022 yılına nazaran...

Siyaset

İktidara yakınlığıyla bilinen Rasim Ozan Kütahyalı, CHP'nin Ankara Büyükşehir Belediyesi ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin kazanmasının gerisinde kendisinin bulunduğunu ileri sürdü.

Siyaset

Son dakika gelişmesi... Kontratlı akademik işçiye takım getiren teklif, TBMM Genel Şurası'nda kabul edilerek maddeleşti.

Gündem

Olay, Beşevler Mahallesi 1306’ncı Sokak’ta bulunan bir kömürlükte meydana geldi. Teyzesine ilişkin kömürlükte 7 yaşındaki A.A.’nın cansız vücudunun bulunduğu ihbarı üzerine olay yerine sıhhat...

Spor

Beşiktaş Spor Toto Üstün Lig in 23 haftasında Demir Küme Sivasspor la deplasmanda karşılaşacak

Gündem

2023 seçimleri yaklaşmasıyla birlikte ülke genelindeki heyecan da artmaya başladı.Özellikle Cumhur İttifakı’nın Cumhurbaşkanı Adayı Erdoğan karşısında Millet İttifakı’nın kimi Cumhurbaşkanı adayı çıkaracağı büyük bir...

Haberler

Pakistan'ın Peşaver kentinde bir mescide düzenlenen akında çok sayıda kişi yaralandı.

Dünya

4 erkek çocuğu ve 10 torunu olan Belçikalı çift, 80'inci evlilik yıl dönümünü kutladı. Yaşlı çiftin, meşe yılına ulaştığı öğrenildi.

Ekonomi

Merkezi Frankfurt'ta bulunan Almanya'nın en büyük bankalarından Deutsche Bank, geçen yıl 5,02 milyar euro ile 2007'den bu yana en yüksek net kâra ulaştı.

Ekonomi

OLCAY BÜYÜKTAŞ 1. Düzenleme ne vakit ve neden gündeme geldi? Emeklikte yaşa takılanlar (EYT) konusu 1999'da DSP, ANAP ve MHP koalisyon hükümeti tarafından kabul...

Ekonomi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) enflasyonun 2022'de maksat aralığının üzerinde gerçekleşmesi münasebetiyle hükümete açıklamalarda bulunan bir mektup gönderdi.

Dünya

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin, Batılı ülkelerin Ukrayna'ya verdiği silah dayanağına ait, “Rusya'ya karşı ilan edilmemiş bir savaş yürüten güçler, sert bir karşılık alacak”...