Connect with us

Hi, what are you looking for?

Siyaset

Erdoğan ‘ekonomistim’ demişti: Türkiye derin yoksulluk içinde

Ekonomik kriz tırmanıyor, yurttaş yoksullu-ğun tabanına vurdu, maaşlar pula döndü, çarşı pazar yanıyor. Buna rağmen Cumhurbaşkanı Erdoğan yeniden “Ben ekonomistim, sonuç ortada. Ben buna inanıyorum” diyerek iktidarında uyguladığı iktisat siyasetlerini savundu. Uzmanlar, “Ekonomi inançla değil bilimle yönetilir” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Ben ekonomistim” diyerek uyguladığı siyasetler ülkeyi krize ve derin yoksulluğa sürükledi. İktidarın, “Ekonomi şaha kalkacak” vaadi boş çıktı.

Erdoğan’ın 24 Haziran 2018’de ikinci defa cumhurbaşkanı seçilmesi sonrası “Türkiye İktisat Modeli” ismiyle yeni iktisat siyasetleri uygulanmaya başlandı.

Erdoğan, yeni modelde krize karşı “Bizim silahımız nas” sözünü kullandı. Fakat “nas” denilerek alınan kararlar, krizi bitirmek yerine daha da derinleştirdi. Son olarak evvelki akşam katıldığı televizyon programında iktisada ait kıymetlendirme yapan Erdoğan, “Ben ekonomistim, sonuç ortada” diyerek iktidarında uyguladığı iktisat siyasetlerini savundu.  

– Bakan ve lider dayanmadı: 2018’den beri dört Merkez Bankası lideri, üç Hazine ve Maliye bakanı değişti.  

– İşsizlik rekoru: 2018’de işsiz sayısı TÜİK datalarına nazaran 3 milyon 537 bin kişi ile yüzde 11’di. Son açıklanan bilgilere nazaran işsiz sayısı 2022 Kasım ayında 14 milyon 824 bin 187 kişi oldu.

– Cari açık büyüdü: Cari açık 2018’de 27 milyar 633 milyon dolar idi. Türkiye iktisadı 2022 Kasım ayında 3 milyar 666 milyar dolar cari süreçler açığı verdi. Ocak-kasım devri prestijiyle cari açık 41 milyar 814 milyon dolara ulaşırken kasım sonu prestijiyle yıllık cari açık da 44 milyar 988 milyon dolar oldu. 

– Dolar kuru fırladı: 2018’de dolar 6.8 TL düzeyini gördü. İktidar, kuru tutabilmek için Merkez Bankası rezervlerini kullandı. İhtiyat akçesi bile harcandı. Yeniden de doların yükselişi engellenemedi. Dün prestijiyle dolar kuru 18.81 TL idi. 

– Enflasyon ve artırım yağmuru: Erdoğan, “Belini kırdık, yurttaşı enflasyona ezdirmeyiz” dese de milyonlar enflasyona yenildi. Açıkladığı bilgiler tartışmalı olan TÜİK bile enflasyonu 2022 yılı için yüzde 64.27 olarak açıkladı.   

– Açlık ve yoksulluk arttı: 2018’de açlık sonu 1942 TL, yoksulluk sonu 6 bin 328 TL idi. TÜRK-İŞ’in datalarına nazaran 2023 yılı ocak ayında 4 kişilik bir aile için açlık sonu aylık 8 bin 864 TL, yoksulluk hududu 28 bin 875 TL oldu. 

Advertisement. Scroll to continue reading.

– Kuyruklar uzadı: Ekonomik krizle uğraş eden yurttaş, ülke genelinde Et ve Süt Kurumu önünde uzun kuyruklar oluşturdu. 

– Prestijden tasarruf etmedi: Sayıştay’a nazaran Beştepe’nin 2020’de 8 milyon lira olan günlük harcaması 2021 yılında 10 milyon liraya ulaştı. Saray, lüks otomobil sevdasından da vazgeçmedi. Devlet Materyal Ofisi’nin 2018 ve 2021 ortasında taşıt alımı için harcadığı para 1 milyar 454 milyon 734 TL’ye ulaştı. Geçilmeyen köprüler ve yollar ile  yatılmayan hastane yatakları için 2023’te 102 milyar lira ayrıldı.

BÜYÜK BÖLÜŞÜM KAYBI

– Prof. Dr. Korkut Boratav: İktisadın bir toplumsal bilim olarak inançlarla değil bilimsel olgularla temel savlarının ortaya konulması lazım. İnançlarla alakası yok. Direkt objektif olgularla kontaklı. 

Cumhurbaşkanının konuşmasından da anlıyoruz ki ekonomiyi bilimsel desteklere değil inançlara dayandırıyor. İktisat siyasetlerinden geniş kitlelerin nasıl etkilendiğini ise ulusal gelir dataları gösteriyor. Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) son yayımladığı datalara nazaran 2016 ile 2022 ortasında fiyatların ulusal gelirdeki hissesi neredeyse 10 puan düştü. Sermayenin hissesi ise 10 puan arttı. Yani bu olgu ortada. Refah durumunun düzeldiğine ait tezde bulunulamaz. Ülkede büyük bir bölüşüm kayıbı var. Gerçek fiyatlarda 2016 ile 2022 ortasında yüzde 15 civarında düşüş var. 

– Prof. Dr. Duran Bülbül: İktisat biliminin kendi kuralları vardır. Bu inanıp inanmama sorunu değildir. Erdoğan’ın açıkladığı “sebep-sonuç” alakasının iktisat biliminde yeri yok. Siyaset faizlerini yüzde 9’a çekmiş olabilirler fakat bankalardaki mevduat faizleri şu anda yüzde 30’larda. Bu durum fakirleşmeye işaret ediyor. Varlıklı daha güçlü, fakir daha fakir. Türkiye’de 2 sınıf ortaya çıktı. Zenginler ve fakirler.

ERDOĞAN FARKINDA BİLE DEĞİL

– İdris Şahin (DEVA PARTİSİ): Neticeyi beşerler görüyor lakin Erdoğan farkında değil. O denli bir izolasyonlu ortamda yaşıyor ki çarşıda pazarda ne olup bittiğini bir türlü göremiyor. Gerçek enflasyon vatandaşın sokakta yaşadığıdır. Erdoğan’ın etrafındakiler bir ilüzyonla milleti aldatmaya çalışıyor ve Erdoğan da buna inanıyor. Bir kişinin inancından öte ilmin, aklın ve iktisadın kendine nazaran gerçekleri vardır. Bu tezin iflas ettiğini son 4 yıldaki ekonomik ıstıraplarla çok net görüyoruz. 

EKONOMİ ASIL BİZİM ALANIMIZ

Advertisement. Scroll to continue reading.

– Prof. Dr. Bilge Yılmaz (İYİ PARTİ): Erdoğan’ın bu özgüveninin içi boş, bunu hepimiz biliyoruz. İktidar, Berat Albayrak periyodundan bu yana, Erdoğan’ın “ inançlarına” dayanan iktisat siyasetleriyle ülkede bir deney gerçekleştiriyor. 85 milyon vatandaş çok ağır bedeller öderken bu kelamları nasıl bu kadar rahat sarf edebiliyor anlamak çok güç. Yaşadığımız tüm zahmetler cumhurbaşkanının inadından kaynaklanıyor. “İnancı” yanlış. İktisat asıl bizim alanımız. Kendisini yahut kurmaylarını, tartışmaya beklerim.

BİR GECEDE 35 MİLYAR DOLAR GELDİ

– Prof. Dr. Esfender Korkmaz: Cumhurbaşkanının tek haneli faiz inadını, yeterli bir iktisat siyaseti olarak görüyor. Bundan ötürü da kendisinin iktisatçı ve ekonomist olduğunu tez ediyor. Türkiye’de 70 dolayında bir enflasyon varken faizleri tek haneye indirmek Türk Lirası’ndan kaçışı hızlandırdı. TÜİK’in açıklamasına nazaran mevduat, enflasyon yatırım araçları içerisinde mevduat faizi eksi 37 oldu. Yani bankaya 100 lira mevduat yatıranın satın alma gücü olarak elinde 63 TL kaldı. 

2021’de AKP yandaşları, hane kur artışı nedeniyle Türkiye’ye çok büyük oranda döviz getirdi. 35 milyar dolar bir gecede o kurdan bozduruldu. Bu paralar siyasetin finansmanı için geldi. Siyasetin finansmanını yapabilmek için kurları bilerek artırdı. İkincisi Türkiye’de Merkez Bankası rezervleri eksi olduğu için her vakit dış borçlarda döviz muhtaçlığı var. Bunun için karaparanın gelmesine göz yumdular.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir

Siyaset

CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, iktidara, ağır kış şartlarını hatırlatarak hanelerde kullanılan doğalgaz ünite fiyatını indirme davetinde bulundu.

İş Dünyası

Geçen sene 164 milyar dolarlık rekor ziyan ettiğini ilan eden Norveç Varlık Fonu, Türkiye’de birçok şirkete yatırım yapıyor. İşte o şirketler....

Magazin

Popun kraliçesi Demet Akalın, Takipçisine Verdiği Karşılık İle Ağızları Açık Bıraktı. Ünlü müzikçi, sahnesine ünlü bir markanın çıkardığı siyah, uzun ve epey bol bir...

Gündem

İçişleri Bakanlığı, güvenlik uyarısı kapsamında devir periyot Türkiye'ye iletilen istihbari bilgilerin titizlikle incelendiğini bildirerek, "Dost bir ülkeden de daha evvel gelen ve bu ülkenin...

Gündem

Türkiye'de kurulan ve dünyaya da satış yapan baharat markası Arifoğlu'nun üç eseri geçtiğimiz yılın kasım ayında Singapur'da toplatıldı, Singapur Besin Ajansı (SFA), Türkiye'den ithal...

Son Dakika

ERZURUM'da bir iş yerinde yanan kömür sobası bomba üzere patladı.

Gündem

Yargılandığı davada ceza alan İBB Lideri Ekrem İmamoğlu’na Saraçhane’de ziyaret etmeye hazırlanan muhtarlara kaymakamlıklardan resmi yazı gönderildi.2022’İN DEĞERLENDİRMESİ 2023’ÜN İKİNCİ AYINDA2023’ün birinci ayının son...

Gündem

Ankara Üniversitesi Su İdaresi Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Gökşen Çapar, iklim krizinin su döngüsünü etkilediğini söyledi. İklim krizinin su kaynaklarına tesirinin su döngüsü üzerinde...

Ekonomi

FC Barcelona'nın stadı Spotify Nou Camp’ın yenileme çalışmaları liglerin bitmesinin akabinde Haziran ayında başlayarak 3 yıl içinde tamamlanacak. Stadyumun yenilenmesi ile birlikte seyirci kapasitesi...

Haberler

Amerika Birleşik Devletleri merkezli memleketler arası askeri güç datalarını toplayan Küresel Firepower, 2023 yılında askeri gücü en yüksek olan ülkeleri derledi. 2022 yılına nazaran...

Siyaset

İktidara yakınlığıyla bilinen Rasim Ozan Kütahyalı, CHP'nin Ankara Büyükşehir Belediyesi ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin kazanmasının gerisinde kendisinin bulunduğunu ileri sürdü.

Gündem

Olay, Beşevler Mahallesi 1306’ncı Sokak’ta bulunan bir kömürlükte meydana geldi. Teyzesine ilişkin kömürlükte 7 yaşındaki A.A.’nın cansız vücudunun bulunduğu ihbarı üzerine olay yerine sıhhat...

Siyaset

Son dakika gelişmesi... Kontratlı akademik işçiye takım getiren teklif, TBMM Genel Şurası'nda kabul edilerek maddeleşti.

Siyaset

ÂLÂ Parti Sözcüsü Kürşad Kuvvetli, AKP'li Cumhurbaşkan Erdoğan’ın üçüncü defa Cumhurbaşkanı adaylığına ait soruya karşılık vererek "Tarih resmen açıklandığında, Sayın Erdoğan da resmen başvurduğunda,...

Gündem

2023 seçimleri yaklaşmasıyla birlikte ülke genelindeki heyecan da artmaya başladı.Özellikle Cumhur İttifakı’nın Cumhurbaşkanı Adayı Erdoğan karşısında Millet İttifakı’nın kimi Cumhurbaşkanı adayı çıkaracağı büyük bir...

Haberler

Pakistan'ın Peşaver kentinde bir mescide düzenlenen akında çok sayıda kişi yaralandı.

Spor

Beşiktaş Spor Toto Üstün Lig in 23 haftasında Demir Küme Sivasspor la deplasmanda karşılaşacak

Dünya

4 erkek çocuğu ve 10 torunu olan Belçikalı çift, 80'inci evlilik yıl dönümünü kutladı. Yaşlı çiftin, meşe yılına ulaştığı öğrenildi.

Ekonomi

OLCAY BÜYÜKTAŞ 1. Düzenleme ne vakit ve neden gündeme geldi? Emeklikte yaşa takılanlar (EYT) konusu 1999'da DSP, ANAP ve MHP koalisyon hükümeti tarafından kabul...

Ekonomi

Merkezi Frankfurt'ta bulunan Almanya'nın en büyük bankalarından Deutsche Bank, geçen yıl 5,02 milyar euro ile 2007'den bu yana en yüksek net kâra ulaştı.

Ekonomi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) enflasyonun 2022'de maksat aralığının üzerinde gerçekleşmesi münasebetiyle hükümete açıklamalarda bulunan bir mektup gönderdi.