Connect with us

Hi, what are you looking for?

İş Dünyası

Borsa kapatılmadı: İki günlük kayıp yüzde 10’a çıktı

Türkiye, büyük bir felaket yaşarken, Borsa İstanbul’da da zelzelenin tesirleri sürüyor.

Böyle büyük felaketin sonrasında borsanın kapatılması gerektiğini söyleyen piyasa uzmanları, süreksiz tedbirlerin piyasada karşılık bulmadığı görüşünde. BIST 100 endeksinde satışlar dün Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 10 vilayette 3 ay müddetle OHAL ilan edildiğini açıklamasıyla hızlandı. Borsa iki günde yüzde 10 düştü.

Kahramanmaraş’ta 7,7 ve 7,6 büyüklüğünde yaşanan zelzelelerin akabinde süreçlerin devam etmesine yönelik tartışmaların devam ettiği Borsa İstanbul ikinci süreç gününde de sert hareketlere sahne oldu.

Dünya’dan Birol Bozkurt’un haberine nazaran Pazartesi günü zelzeleler nedeniyle hayli düşük süreç hacminin gerçekleştiği BIST 100 endeksi, birinci günü yüzde 1,35 paha kaybıyla 4 bin 930 puandan tamamlamıştı. İkinci günde ise satışlar derinleşerek büyüdü.

SPK tarafından açıklanan açığa satış yasağının devam edeceği ve depo kuralı uygulamasının sonlandırılması tedbirleri de borsada sert satışların önüne geçemedi. Ayrıyeten Borsa İstanbul’da endekste kaybın yüzde 3’ü aşması sebebiyle seans sonuna kadar üst adım kuralının uygulandığı açıklandı. Tüm bu tedbirlere karşın dün iki kez devre kesicilerin çalıştığı Borsa İstanbul’da düşüş yüzde 9’u aştı.

Borsada sert hareketler baş döndürdü

Dün Borsa İstanbul’da birinci devre kesici saat 12:11’de satışların yüzde 5’i aşmasıyla devreye girdi. Süreçlerin saat 12:41’de yine başladığı Borsa İstanbul’da düşüş durmadı ve paha kaybının yüzde 7’nin üzerine çıkmasıyla ikinci defa devre kesici çalıştı. Borsada devre kesicinin çalıştığı saat 13:04 prestijiyle BIST 100 endeksi evvelki kapanışa nazaran 345,69 puan kıymet kaybederek 4.584’e indi. Toplam süreç hacmi 22,5 milyar lira seviyesinde gerçekleşti. Endekste süreçler 13:34 prestijiyle tekrar başladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 10 vilayette 3 ay mühletle OHAL ilan edildiğini açıklamasının akabinde borsada satışlar hızlandı. Endekste düşüş yüzde 9’u aşarak 4 bin 484 puanı buldu.

Borsa İstanbul’da Endekse Bağlı Devre Kesici Sistemi, anlık olarak endekste yüzde 5 ve yüzde 7’lik kıymet kayıplarının oluşması ile tetiklenerek yatırımcıların panik süreçleriyle ziyan görmesini en aza indirmek için kullanılıyor. Uzmanlar, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 4.800 ve 5.000 düzeylerinin direnç, 4.400 puanın takviye pozisyonunda bulunduğu görüşünde.

“Borsa süreçlere kapatılsın”

Advertisement. Scroll to continue reading.

Konuyla ilgili görüştüğümüz piyasa uzmanları Borsa İstanbul’un bu türlü büyük bir felaketin yaşandığı periyotta süreçlere kapatılmasının tüm yatırımcılar açısından daha sağlıklı olacağını söyledi. Uzmanlar, SPK’nın aldığı tedbirlerin yaşanan sert hareketlere bir tedbir olmadığı görüşünde. Uzmanlar süreçlerin bir an evvel durdurulmasını, küçük yatırımcıların mağdur edilmemesi için panik havasının dağılmasının akabinde süreçlerin başlatılması gerektiği konusunda hem fikir. Küçük yatırımcıyı uyaran uzmanlar panikle hareket edilmemesi gerektiğini, piyasada panik havasının dağılmasının akabinde süreçlerin olağanlaşacağını söylüyor.

OHAL borsayı nasıl etkileyecek?

Daha evvel 17 Ağustos 1999 sarsıntısından sonra OHAL ilan edilmiş ve Borsa İstanbul 9 gün boyunca süreçlere kapatılmıştı. O periyot Türkiye iktisadının yüzde 50’sinin sarsıntıdan etkilendiğini söyleyen uzmanlar, bu yüzden Kahramanmaraş sarsıntılarını 1999 zelzelesi ile kıyaslamanın çok gerçek olmadığını söylüyor.

Uzmanlar, 1999 sarsıntısının ülkenin ekonomik üretim merkezinde yaşanması ve borsa şirketlerinin bu bölgede yer alması nedeniyle piyasalar daha çok etkilendiğini belirtti. Bu nedenle borsadaki düşüşler açıklanabiliyordu.

Ancak şu anki tabloda, sarsıntıdan etkilenmeyen birçok şirketin payı de önemli kayıplar yaşamış durumda. Uzmanlar, “Volatilitenin yüksek olduğu bir periyotta yaşanan bu elim felaket sürecinde düzenleyici kurumların faal atılımlar alamamış olması yatırımcılarda önemli bir itimat kaybı yaratmış durumda. Yatırımcılar açısından epeyce külfet yaratan bu tablo bir çok platformda borsa kapatılsın telaffuzlarıyla reaksiyon çekerken düzenleyici kurumlardan ise bu tarafta bir adım gelmedi” diye konuştular.

Yukarı adım kuralı getirildi

Borsa İstanbul, yaşanan sert fiyat hareketliliğinin önüne geçebilmek için 2 Şubat’ta aldığı karar çerçevesinde, dün birinci sefer üst adım kuralını devreye aldı. Borsa İstanbul, dün endekste yaşanan yüzde 3’ü aşan paha kaybı sebebiyle seans sonuna kadar üst adım kuralının uygulandığını duyurdu.

Depo kaidesi kaldırıldı

Sermaye Piyasası Şurası (SPK), sarsıntı bölgesinde bulunan müşterilerin kredili süreçler, Vadeli Süreç ve Opsiyon Borsası (VİOP) ve kaldıraçlı süreçlerine esneklik getirirken, açığa satış yasağının devam ettiğini, satışa husus edilecek hisseler için depo kaidesi uygulamasının ise sonlandırıldığını duyurdu.

Advertisement. Scroll to continue reading.

Buna nazaran, aracı kurumların kendi risk siyasetlerine uygun düştüğü ölçüde ve müşteri talepleri de olabildiğince gözetilerek, kredili süreçler, VİOP ve kaldıraçlı süreçlerle ilgili mevzuatta yer alan kararlar esnek bir formda uygulanabilecek. Kredili süreçlerle ilgili unsurlar 10 Mart’a, VİOP ve kaldıraçlı süreçleriyle ilgili hususlar ise 24 Şubat’a kadar esnek bir biçimde uygulanabilecek.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir

Siyaset

CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, iktidara, ağır kış şartlarını hatırlatarak hanelerde kullanılan doğalgaz ünite fiyatını indirme davetinde bulundu.

İş Dünyası

Geçen sene 164 milyar dolarlık rekor ziyan ettiğini ilan eden Norveç Varlık Fonu, Türkiye’de birçok şirkete yatırım yapıyor. İşte o şirketler....

Magazin

Popun kraliçesi Demet Akalın, Takipçisine Verdiği Karşılık İle Ağızları Açık Bıraktı. Ünlü müzikçi, sahnesine ünlü bir markanın çıkardığı siyah, uzun ve epey bol bir...

Gündem

İçişleri Bakanlığı, güvenlik uyarısı kapsamında devir periyot Türkiye'ye iletilen istihbari bilgilerin titizlikle incelendiğini bildirerek, "Dost bir ülkeden de daha evvel gelen ve bu ülkenin...

Gündem

Türkiye'de kurulan ve dünyaya da satış yapan baharat markası Arifoğlu'nun üç eseri geçtiğimiz yılın kasım ayında Singapur'da toplatıldı, Singapur Besin Ajansı (SFA), Türkiye'den ithal...

Son Dakika

ERZURUM'da bir iş yerinde yanan kömür sobası bomba üzere patladı.

Gündem

Yargılandığı davada ceza alan İBB Lideri Ekrem İmamoğlu’na Saraçhane’de ziyaret etmeye hazırlanan muhtarlara kaymakamlıklardan resmi yazı gönderildi.2022’İN DEĞERLENDİRMESİ 2023’ÜN İKİNCİ AYINDA2023’ün birinci ayının son...

Gündem

Ankara Üniversitesi Su İdaresi Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Gökşen Çapar, iklim krizinin su döngüsünü etkilediğini söyledi. İklim krizinin su kaynaklarına tesirinin su döngüsü üzerinde...

Ekonomi

FC Barcelona'nın stadı Spotify Nou Camp’ın yenileme çalışmaları liglerin bitmesinin akabinde Haziran ayında başlayarak 3 yıl içinde tamamlanacak. Stadyumun yenilenmesi ile birlikte seyirci kapasitesi...

Haberler

Amerika Birleşik Devletleri merkezli memleketler arası askeri güç datalarını toplayan Küresel Firepower, 2023 yılında askeri gücü en yüksek olan ülkeleri derledi. 2022 yılına nazaran...

Siyaset

İktidara yakınlığıyla bilinen Rasim Ozan Kütahyalı, CHP'nin Ankara Büyükşehir Belediyesi ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin kazanmasının gerisinde kendisinin bulunduğunu ileri sürdü.

Siyaset

Son dakika gelişmesi... Kontratlı akademik işçiye takım getiren teklif, TBMM Genel Şurası'nda kabul edilerek maddeleşti.

Siyaset

ÂLÂ Parti Sözcüsü Kürşad Kuvvetli, AKP'li Cumhurbaşkan Erdoğan’ın üçüncü defa Cumhurbaşkanı adaylığına ait soruya karşılık vererek "Tarih resmen açıklandığında, Sayın Erdoğan da resmen başvurduğunda,...

Gündem

Olay, Beşevler Mahallesi 1306’ncı Sokak’ta bulunan bir kömürlükte meydana geldi. Teyzesine ilişkin kömürlükte 7 yaşındaki A.A.’nın cansız vücudunun bulunduğu ihbarı üzerine olay yerine sıhhat...

Gündem

2023 seçimleri yaklaşmasıyla birlikte ülke genelindeki heyecan da artmaya başladı.Özellikle Cumhur İttifakı’nın Cumhurbaşkanı Adayı Erdoğan karşısında Millet İttifakı’nın kimi Cumhurbaşkanı adayı çıkaracağı büyük bir...

Haberler

Pakistan'ın Peşaver kentinde bir mescide düzenlenen akında çok sayıda kişi yaralandı.

Dünya

4 erkek çocuğu ve 10 torunu olan Belçikalı çift, 80'inci evlilik yıl dönümünü kutladı. Yaşlı çiftin, meşe yılına ulaştığı öğrenildi.

Ekonomi

OLCAY BÜYÜKTAŞ 1. Düzenleme ne vakit ve neden gündeme geldi? Emeklikte yaşa takılanlar (EYT) konusu 1999'da DSP, ANAP ve MHP koalisyon hükümeti tarafından kabul...

Spor

Beşiktaş Spor Toto Üstün Lig in 23 haftasında Demir Küme Sivasspor la deplasmanda karşılaşacak

Ekonomi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) enflasyonun 2022'de maksat aralığının üzerinde gerçekleşmesi münasebetiyle hükümete açıklamalarda bulunan bir mektup gönderdi.

Ekonomi

Merkezi Frankfurt'ta bulunan Almanya'nın en büyük bankalarından Deutsche Bank, geçen yıl 5,02 milyar euro ile 2007'den bu yana en yüksek net kâra ulaştı.