Connect with us

Hi, what are you looking for?

Dünya

Blinken’dan Çin ziyaretine erteleme

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, ABD hava alanında Çin’e ilişkin bir casus balonun tespit edilmesi üzerine Pekin ziyaretini erteledi.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, ABD Dışişleri Bakanlığında Kore Dışişleri Bakanı Park Jin ile bir ortaya geldi.

Blinken, Koreli mevkidaşıyla ortak basın toplantısı düzenledi.

‘Casus balon’, ziyareti ertelettirdi

Çin’e ilişkin yüksek irtifalı gözetleme balonunun ABD hava alanında tespit edilmesinin akabinde uzun bir müddettir planlanan kapsamlı Pekin ziyaretini ertelediğini hatırlatan Blinken, takımının ABD müttefikleri, Amerikan kurumları ve Kongre ile istişarede bulunduğunu ve “yapıcı bir ziyaret” için kaidelerin elverişli olmadığı sonucuna vardıklarını söyledi.

Blinken şöyle konuştu:

“Öncelikle hava alanımızda, ABD üzerinde bir gözetleme balonunun uçurulması açık bir biçimde bizim egemenliğimizin ve milletlerarası hukukun ihlalidir. Bu kabul edilemez ve bunu Çin’e beyan ettik.”

“Bu sorumsuzca bir eylemdir”

Balon krizinin Pekin’e ikili bağlantılar ve iki ülke halkının ortak telaşı olan birçok mevzuyu kapsayacak seyahatinin emelinin altını oyduğunu belirten Blinken,

“Hava alanı bu biçimde ihlal edilmiş her ülkenin tıpkı karşılığını vereceğini düşünüyorum. Bu olay Çin’de olsaydı verilecek yansıyı hayal edebiliyorum.”

diye konuştu.

Advertisement. Scroll to continue reading.

Gün içerisinde, Çin Komünist Partisi (ÇKP) Dış Münasebetler Yöneticisi Vang Yi ile telefonda görüştüğü bilgisini veren Blinken, “Bu sorumsuzca bir harekettir ve Çin’in tam da benim planlanan seyahatimden evvel bu adımı atmaya karar vermesi, yapmayı planladığımız kapsamlı görüşmelere ziyan verdi.” değerlendirmesinde bulundu.

Blinken, öbür taraftan ÇKP Dış İlgiler Yöneticisi’ne, ABD’nin hala Pekin ile diplomatik angajmanlara bağlı olduğunu söylediğini kaydetti.

Bakan Blinken, iki ülke ortasında irtibat kanallarının açık olmasının ehemmiyetine de vurgu yaptı.ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), birkaç gün evvel ABD hava alanına Çin’e ilişkin bir gözetleme balonunun girdiğini ve balonun takip edildiğini açıklamıştı.

Tehdit oluşturmadığı için düşürülmedi

Pentagon balonun sivil hava trafiğine, sivil ve askeri manada ABD’ye direkt bir tehdit teşkil etmediği için düşürülmediğini açıklamıştı.

Ayrıca bakanlık, Çin’in balonun bir meteoroloji balonu olduğu ve hava kurallarından ötürü sürüklendiği açıklamasını da kabul etmemiş, balonun bir hareket kabiliyetine sahip olduğunu ve ABD hava alanında rota değiştirdiğini açıklamıştı.

ABD Dışişleri Bakanlığı da Blinken’ın Pekin ziyaretinin ertelendiğini açıklamıştı.

“Çip ve Bilim Yasası kapsamında işbirliğinin yollarını arayacağız”

Öte yandan Blinken ile görüşmesini kıymetlendiren Koreli Bakan Park, Kuzey Kore’nin nükleer silah programını, ABD, Japonya ve Güney Kore’nin üçlü ittifakını ve bölgenin güvenliğinin yanı sıra tedarik zinciri üzerine işbirliğini ele aldıklarını söyledi.

Park şunları söyledi:

“Bakan ve ben global tedarik zincirindeki aksamaları gidermek için yakın uyum içinde olacağımızı konuştuk. Çip ve Bilim Yasası kapsamında işbirliğinin yollarını arayacağız. Ayrıyeten, Enflasyonu Düşürme Yasasının Koreli şirketlerin telaşlarını giderecek formda uygulanması ve iki ülkenin iş ve sanayi bölümüne yarar sağlaması için birlikte çalışacağız.”

Advertisement. Scroll to continue reading.

Enflasyonu Düşürme Yasası

ABD’de enflasyonun düşürülmesine yönelik kapsamlı sıhhat, iklim ve vergi düzenlemeleri ile çeşitli yatırımların desteklenmesini içeren Enflasyonu Düşürme Yasası, stratejik ve pak güç bölümlerine yaklaşık 400 milyar dolarlık yatırım planı içeriyor.

Vergi indirimleriyle elektrikli araba satın almayı teşvik etmeyi de öngören yasa kapsamında, Kuzey Amerika’da üretilen bataryaların kullanıldığı ve bu bölgedeki madenlerden çıkan mineralleri içeren elektrikli araçlara 7 bin 500 dolara kadar vergi indirimi verilmesi üzere düzenlemeler yer alıyor.

ABD Senatosunda 27 Temmuz 2022’de, bir gün sonra da Amerikan Temsilciler Meclisinde kabul edilen ve 9 Ağustos 2022’de ABD Lideri Biden tarafından imzalanan yarı iletken üretiminin artırılmasına yönelik Çip ve Bilim Yasası, arabadan elektroniğe kadar birçok sanayide üretimde aksamaya neden olan çip kıtlığını hafifletmeyi amaçlıyor.

Yasa, yarı iletken üretimi için yaklaşık 52 milyar dolarlık dayanağın yanı sıra yarı iletken fabrikalarının kurulumunu teşvik etmek için dört yıllığına yüzde 25’lik vergi indirimini içeriyor.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir

Siyaset

CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, iktidara, ağır kış şartlarını hatırlatarak hanelerde kullanılan doğalgaz ünite fiyatını indirme davetinde bulundu.

İş Dünyası

Geçen sene 164 milyar dolarlık rekor ziyan ettiğini ilan eden Norveç Varlık Fonu, Türkiye’de birçok şirkete yatırım yapıyor. İşte o şirketler....

Magazin

Popun kraliçesi Demet Akalın, Takipçisine Verdiği Karşılık İle Ağızları Açık Bıraktı. Ünlü müzikçi, sahnesine ünlü bir markanın çıkardığı siyah, uzun ve epey bol bir...

Gündem

İçişleri Bakanlığı, güvenlik uyarısı kapsamında devir periyot Türkiye'ye iletilen istihbari bilgilerin titizlikle incelendiğini bildirerek, "Dost bir ülkeden de daha evvel gelen ve bu ülkenin...

Gündem

Türkiye'de kurulan ve dünyaya da satış yapan baharat markası Arifoğlu'nun üç eseri geçtiğimiz yılın kasım ayında Singapur'da toplatıldı, Singapur Besin Ajansı (SFA), Türkiye'den ithal...

Son Dakika

ERZURUM'da bir iş yerinde yanan kömür sobası bomba üzere patladı.

Gündem

Yargılandığı davada ceza alan İBB Lideri Ekrem İmamoğlu’na Saraçhane’de ziyaret etmeye hazırlanan muhtarlara kaymakamlıklardan resmi yazı gönderildi.2022’İN DEĞERLENDİRMESİ 2023’ÜN İKİNCİ AYINDA2023’ün birinci ayının son...

Gündem

Ankara Üniversitesi Su İdaresi Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Gökşen Çapar, iklim krizinin su döngüsünü etkilediğini söyledi. İklim krizinin su kaynaklarına tesirinin su döngüsü üzerinde...

Ekonomi

FC Barcelona'nın stadı Spotify Nou Camp’ın yenileme çalışmaları liglerin bitmesinin akabinde Haziran ayında başlayarak 3 yıl içinde tamamlanacak. Stadyumun yenilenmesi ile birlikte seyirci kapasitesi...

Haberler

Amerika Birleşik Devletleri merkezli memleketler arası askeri güç datalarını toplayan Küresel Firepower, 2023 yılında askeri gücü en yüksek olan ülkeleri derledi. 2022 yılına nazaran...

Siyaset

İktidara yakınlığıyla bilinen Rasim Ozan Kütahyalı, CHP'nin Ankara Büyükşehir Belediyesi ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin kazanmasının gerisinde kendisinin bulunduğunu ileri sürdü.

Siyaset

Son dakika gelişmesi... Kontratlı akademik işçiye takım getiren teklif, TBMM Genel Şurası'nda kabul edilerek maddeleşti.

Siyaset

ÂLÂ Parti Sözcüsü Kürşad Kuvvetli, AKP'li Cumhurbaşkan Erdoğan’ın üçüncü defa Cumhurbaşkanı adaylığına ait soruya karşılık vererek "Tarih resmen açıklandığında, Sayın Erdoğan da resmen başvurduğunda,...

Gündem

Olay, Beşevler Mahallesi 1306’ncı Sokak’ta bulunan bir kömürlükte meydana geldi. Teyzesine ilişkin kömürlükte 7 yaşındaki A.A.’nın cansız vücudunun bulunduğu ihbarı üzerine olay yerine sıhhat...

Gündem

2023 seçimleri yaklaşmasıyla birlikte ülke genelindeki heyecan da artmaya başladı.Özellikle Cumhur İttifakı’nın Cumhurbaşkanı Adayı Erdoğan karşısında Millet İttifakı’nın kimi Cumhurbaşkanı adayı çıkaracağı büyük bir...

Haberler

Pakistan'ın Peşaver kentinde bir mescide düzenlenen akında çok sayıda kişi yaralandı.

Dünya

4 erkek çocuğu ve 10 torunu olan Belçikalı çift, 80'inci evlilik yıl dönümünü kutladı. Yaşlı çiftin, meşe yılına ulaştığı öğrenildi.

Ekonomi

OLCAY BÜYÜKTAŞ 1. Düzenleme ne vakit ve neden gündeme geldi? Emeklikte yaşa takılanlar (EYT) konusu 1999'da DSP, ANAP ve MHP koalisyon hükümeti tarafından kabul...

Spor

Beşiktaş Spor Toto Üstün Lig in 23 haftasında Demir Küme Sivasspor la deplasmanda karşılaşacak

Ekonomi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) enflasyonun 2022'de maksat aralığının üzerinde gerçekleşmesi münasebetiyle hükümete açıklamalarda bulunan bir mektup gönderdi.

Ekonomi

Merkezi Frankfurt'ta bulunan Almanya'nın en büyük bankalarından Deutsche Bank, geçen yıl 5,02 milyar euro ile 2007'den bu yana en yüksek net kâra ulaştı.