Connect with us

Hi, what are you looking for?

Dünya

Berlin’de Müslümanlar için 2 binden fazla mezarlık ayrılacak

Kent idaresi, Müslüman mezarlıkları için yeni yerlerin açılacağını duyurdu. Lakin 2 bin civarındaki mezarlığın, orta ve uzun vadede kâfi olmayacağı belirtiliyor.

Almanya’nın başşehri Berlin’de Eyaleti Etraf, Tüketici ve İklimi Müdafaa Bakanlığı, kentte hayatını kaybeden Müslümanların defin yerleriyle ilgili açıklama yaptı.

Bakanlığın Basın Sözcüsü Jan Thomsen, Müslümanların dini usullülere nazaran defnedilmelerine imkan sağlamanın kendileri için ehemmiyetine dikkati çekti.

Thomsen, son yıllarda İslami metotlara uygun defin taleplerinin artmasından ötürü yeni alanların açılmasının gerekli olduğunu söyledi.

Mezarlık için yeni yerler açılacak

Thomsen, bu yıl için bunu başaracaklarını aktararak, Spandau ilçesinde Gatow semtindeki mezarlıkta İslami yöntemlere nazaran defin yapılması için yeni yerlerin açılacağı bilgisini paylaştı.

Söz konusu mezarlıktan sorumlu olan Spandau ilçesinin bununla ilgili gerekli planlamayı başlattığını, Bakanlığın da Federal Etraf Müdafaa Yasası kapsamında bunun için özel müsaade vereceğini söz eden Thomsen, “Gatow’daki genişlemenin muhtemelen mayıstan sonra tamamlanması bekleniyor.” dedi.

2 binden fazla yeni Müslüman mezar yeri oluşturulacak

Gatow’daki mezarlığın dışında martta Neukölln ilçesinde genişleme potansiyeli olan bir Protestan mezarlığında da yeni alanlar açılacağını, Pankow ilçesinde de küçük mezarlık alanının kullanıma sunulacağını aktaran Thomsen, Mitte, Steglitz-Zehlendorf ve Tempelhof-Schöneberg ilçelerinde de eyalete ilişkin mezarlıkların ve Mitte’deki diğer bir kilise mezarlığının genişletilmesinin planlandığını kaydetti.

“Özetlersek mevcut planlara, ön mutabakatlara ve mevcut duruma nazaran bu yıl içinde özel mezarlık alanlarında 2 binden fazla yeni Müslüman mezar yeri oluşturulacak.” diyen Thomsen, bu bahiste ortaya çıkan acil durumun şimdilik önlenebileceğine dikkati çekti.

Advertisement. Scroll to continue reading.

Yalnızca mezarlıkları işletenler karar verebiliyor

Thomsen, Etraf, Tüketici ve İklim Müdafaa Bakanlığı’nın diğer mezarlıkların da İslami yollara nazaran defin yapmayı mümkün kılması için uğraş sarf ettiğini belirterek, bunun için ilçe belediyelerden eyalete ilişkin mezarlıklarda Müslüman cenazeleri için potansiyel alanları incelemelerini ve belirlemelerini istediğini lisana getirdi.

Bu hususta Protestan mezarlıklarını işletenlerle de istişareler yapıldığını söyleyen Thomsen, Müslüman cenazeler için mezar alanları oluşturma kararını sırf mezarlıkları işletenlerin verebildiğini kaydetti.

Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) Eyalet Birliği Lideri ve Berlin Müslüman Mezarlıkları İnisiyatifi Sözcüsü Yakup Ayar, lokal makamlardan, Müslüman mezarlıklar konusunda oluşan acil durumda süratli bir karşılık vermelerinin kendilerini sevindirdiğini, bunu güzel niyet göstergesi olarak değerlendirdiklerini söyledi.

“Kısa vadede rahatlatır fakat…”

Ayar, fakat 2 bin mezar yerinin açılamasının kâfi olmadığını vurgulayarak, şöyle konuştu:

Bu bizim elimizi şu an için kısa vadede rahatlatacaktır. Lakin orta ve uzun vadeli düşündüğümüzde bu sayı çok az. Bunun üzerine eklemek gerekir. Farklı alternatifler ve tahliller bulunması gerekir.

Gözden Kaçmasın Almanya: Kur’an-ı Kerim’in yakılması saygısızlıktır Haberin Detayları

“İki yıl sonra tıpkı meselelerle karşılaşmak istemiyoruz”

Berlin’de 300 binden fazla Müslüman’ın yaşadığının ve bu sayının gelecek yıllarda daha da artacağının altını çizen Ayar, şöyle devam etti:

Almanya’da gömülmek isteyen Müslümanların sayıları da artıyor. Bilhassa üçüncü ve dördüncü jenerasyondan bu tarafta talepler var. Söylenen bu sayı mutlaka yetmez. Biz iki yıl sonra tıpkı problemlerle karşılaşmak istemiyoruz.

Wedding semtinde Müslüman mezarlığı talebi

Advertisement. Scroll to continue reading.

Berlin idaresinin gelecekte Müslümanlara tahsis edilecek yeni yerler konusunda Berlin Müslüman Mezarlıkları İnisiyatifi ile istişarelerde bulunmasını isteyen Ayar, Müslümanların ağır yaşadığı Wedding semtinde de bir Müslüman mezarlığının açılması talebinde bulundu.

Berlin’de faaliyetlerini sürdüren Müslümanların kurduğu çatı dernekleri, Müslümanların İslami metotlarla definlerinin yapıldığı mezarlıkların dolması problemine Berlin eyalet hükümetinin acil tahlil bulmasını istemişti.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir

Siyaset

CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, iktidara, ağır kış şartlarını hatırlatarak hanelerde kullanılan doğalgaz ünite fiyatını indirme davetinde bulundu.

İş Dünyası

Geçen sene 164 milyar dolarlık rekor ziyan ettiğini ilan eden Norveç Varlık Fonu, Türkiye’de birçok şirkete yatırım yapıyor. İşte o şirketler....

Magazin

Popun kraliçesi Demet Akalın, Takipçisine Verdiği Karşılık İle Ağızları Açık Bıraktı. Ünlü müzikçi, sahnesine ünlü bir markanın çıkardığı siyah, uzun ve epey bol bir...

Gündem

İçişleri Bakanlığı, güvenlik uyarısı kapsamında devir periyot Türkiye'ye iletilen istihbari bilgilerin titizlikle incelendiğini bildirerek, "Dost bir ülkeden de daha evvel gelen ve bu ülkenin...

Gündem

Türkiye'de kurulan ve dünyaya da satış yapan baharat markası Arifoğlu'nun üç eseri geçtiğimiz yılın kasım ayında Singapur'da toplatıldı, Singapur Besin Ajansı (SFA), Türkiye'den ithal...

Son Dakika

ERZURUM'da bir iş yerinde yanan kömür sobası bomba üzere patladı.

Gündem

Yargılandığı davada ceza alan İBB Lideri Ekrem İmamoğlu’na Saraçhane’de ziyaret etmeye hazırlanan muhtarlara kaymakamlıklardan resmi yazı gönderildi.2022’İN DEĞERLENDİRMESİ 2023’ÜN İKİNCİ AYINDA2023’ün birinci ayının son...

Gündem

Ankara Üniversitesi Su İdaresi Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Gökşen Çapar, iklim krizinin su döngüsünü etkilediğini söyledi. İklim krizinin su kaynaklarına tesirinin su döngüsü üzerinde...

Ekonomi

FC Barcelona'nın stadı Spotify Nou Camp’ın yenileme çalışmaları liglerin bitmesinin akabinde Haziran ayında başlayarak 3 yıl içinde tamamlanacak. Stadyumun yenilenmesi ile birlikte seyirci kapasitesi...

Haberler

Amerika Birleşik Devletleri merkezli memleketler arası askeri güç datalarını toplayan Küresel Firepower, 2023 yılında askeri gücü en yüksek olan ülkeleri derledi. 2022 yılına nazaran...

Siyaset

İktidara yakınlığıyla bilinen Rasim Ozan Kütahyalı, CHP'nin Ankara Büyükşehir Belediyesi ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin kazanmasının gerisinde kendisinin bulunduğunu ileri sürdü.

Siyaset

Son dakika gelişmesi... Kontratlı akademik işçiye takım getiren teklif, TBMM Genel Şurası'nda kabul edilerek maddeleşti.

Siyaset

ÂLÂ Parti Sözcüsü Kürşad Kuvvetli, AKP'li Cumhurbaşkan Erdoğan’ın üçüncü defa Cumhurbaşkanı adaylığına ait soruya karşılık vererek "Tarih resmen açıklandığında, Sayın Erdoğan da resmen başvurduğunda,...

Gündem

Olay, Beşevler Mahallesi 1306’ncı Sokak’ta bulunan bir kömürlükte meydana geldi. Teyzesine ilişkin kömürlükte 7 yaşındaki A.A.’nın cansız vücudunun bulunduğu ihbarı üzerine olay yerine sıhhat...

Spor

Beşiktaş Spor Toto Üstün Lig in 23 haftasında Demir Küme Sivasspor la deplasmanda karşılaşacak

Gündem

2023 seçimleri yaklaşmasıyla birlikte ülke genelindeki heyecan da artmaya başladı.Özellikle Cumhur İttifakı’nın Cumhurbaşkanı Adayı Erdoğan karşısında Millet İttifakı’nın kimi Cumhurbaşkanı adayı çıkaracağı büyük bir...

Haberler

Pakistan'ın Peşaver kentinde bir mescide düzenlenen akında çok sayıda kişi yaralandı.

Dünya

4 erkek çocuğu ve 10 torunu olan Belçikalı çift, 80'inci evlilik yıl dönümünü kutladı. Yaşlı çiftin, meşe yılına ulaştığı öğrenildi.

Ekonomi

Merkezi Frankfurt'ta bulunan Almanya'nın en büyük bankalarından Deutsche Bank, geçen yıl 5,02 milyar euro ile 2007'den bu yana en yüksek net kâra ulaştı.

Ekonomi

OLCAY BÜYÜKTAŞ 1. Düzenleme ne vakit ve neden gündeme geldi? Emeklikte yaşa takılanlar (EYT) konusu 1999'da DSP, ANAP ve MHP koalisyon hükümeti tarafından kabul...

Ekonomi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) enflasyonun 2022'de maksat aralığının üzerinde gerçekleşmesi münasebetiyle hükümete açıklamalarda bulunan bir mektup gönderdi.