Connect with us

Hi, what are you looking for?

Siyaset

Ali Babacan’dan ’13 Şubat’ açıklaması: ’10 gün uzayabilir…’

Millet İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayını 13 Şubat’ta belirleme niyetinde olduğunu söyleyen DEVA Partisi önderi Ali Babacan, bunun bir hafta ya da 10 gün uzayabileceğini belirtti.

DEVA Partisi Genel Lideri Ali Babacan, Halk TV’de İsmail Küçükkaya’nın Yeni Bir Sabah programının konuğu oldu.

Millet İttifakı’nın evvelki gün açıklanan mutabakat metnine dair açıklamalarda bulunan Babacan, altı partinin bu metinin her sözünde mutakabıt kaldığını söyledi. Babacan, “Tek bir parti tek bir kelimeyi istemiyorsa buradan çıktı” dedi.

ADAYIN ÖZELLİKLERİ NASIL OLACAK?

Cumhurbaşkanı adayının özelliklerini açıklayan Babacan, “Kapsayıcı, çoğulcu demokrasiye inanan, kendini hukukla bağlı kılan biri olacak. Cumhurbaşkanı yeni sistemde 7 yıl ve 1 kez seçilecek. Geçiş devrindeki cumhurbaşkanlığı sistemi farklı olacak. Parlamenter sisteme geçişte farklı yönetecek. Bu hususta çalışmalarımız devam ediyor. Bunu Cumhurbaşkanı adayıyla birlikte açıklanacak” diye konuştu.

Babacan’ın açıklamalarından öne çıkanlar satırlar şu biçimde:

“KRİZDEN ÜLKEYİ ÇEKİP ÇIKARAN TAKIMIN BAŞINDA BEN VARDIM”

* Makus bir idaresi sonucu ülkemizi berbat yönetiliyor. Nitekim bu ülke kaliteli beşerler tarafından dürüst ve ehil beşerler tarafından yönetildiğinde, hakikat kararlar alındığında her sorun çok çabuk bir halde çözecektir. Bu ülkenin çözülemeyecek hiçbir sorunu yoktur. Yani ben bu işleri hiç yapmamış olsam yani yalnızca dışarıdan izliyor olsam ya da birinci kez bu işleri yapmaya talip olsam diyebilirsiniz. Türkiye’yi 2001 krizinden çıkaran grubun başında olan şahıstım.

* Bütün dünyayı kavuran Yunanistan’ın, İtalya’nın, İspanya’nın, Portekiz’in, İrlanda’nın batmasına sebep olan 2008-2009 krizinden ülkeyi çekip çıkaran takımın başında ben vardım. Ülkenin prestijinin en yüksek olduğu periyotlarda Türkiye’deki dış siyasetin başına ben vardım Dışişleri Bakanı olarak. Kararlarınızı istişare ile alın ondan sonra korkmayın. Bu ülke inanın şu anda 2023’te rahatlıkla 25 bin dolarlık ulusal gelirine ulaşırdı. Zira biz o kadar kısa müddet içerisinde ülkeyi zenginleştirdik ki, o kadar kısa müddet içerisinde 3 bin 500 dolardan aldık.

* 12 bin 500 dolarların üzerine çıkarttık birebir performansı devam etseydi rahatlıkla bugün biz 25 bin doların üzerinde yüksek gelir sahibi ülke olabilirdik. Tek imza ile karar alan bir Cumhurbaşkanı devrinde yaşadık. Bu türlü bir ülke idaresi kabul edilemez bakın. Biz iddialıyız.

Advertisement. Scroll to continue reading.

10 GÜN ‘AYRINTISI’

Babacan, ortak adayın 13 Şubat’ta açıklamayı öngördüklerini belirterek sürecin 10 gün uzayabileceğini söyledi.

Babacan, “Altılı masa adayının belirlenmesi ve adayın seçim bittikten sonra ülkeyi nasıl yöneteceği konusunda yüzde 95 oranında mutabık, yüzde beşle tekrar kıymetlendirilmesi gereken hususlar” diyerek adayın altılı masa dışından da olabileceğini söyledi.

“ADAYI TESPİT ETTİKTEN SONRA ARDINDA DURMAMIZ LAZIM”

* Altı partinin üzerinde mutabık kalacağı isim ve bizim ortak Cumhurbaşkanı adayımız hem seçilecektir, Cumhurbaşkanlığı misyonunu çok âlâ bir formda yapacaktır. Bunlar hiç kimsenin kuşkusu olmasın ve biz ortak adayı tespit ettikten sonra daima altı parti olarak sapasağlam ardında durmamız lazım. Lakin yalnızca seçime kadar değil. Seçimden sonra da bu ülkeyi yönetmemiz lazım. Yoksa biz adayları izleyelim bakalım becerebilecek mi? Elimizi taşın altına koyması lazım.

MUTABAKAT METNİ

* Türkiye Cumhuriyeti birinci kez bu süreçlerden geçiyor. Biz dünya örneklerini çok âlâ çalıştık, tarihi çok uygun çalıştık. Münasebetiyle biz kazanacağız. Adım adım ilerliyoruz ve sapa sağlam temelden başladık. Temelden ne yaptık temele sapasağlam bir anayasa metni koyduk. Şu anda ülkeyi yönetenler iftar gücünü elinde tutanlar, hukuk, adaleti çiğneme alışkanlığını elde ettiler ve bu gücü hukuku adaleti çiğnemede kullanıyorlar. Yasalar olmadan hukuk çalışmadan adalet olmadan bu ülkenin hiçbir alanda başarılı olması mümkün değildir. En başa koyduk burada. Mesela neler var; yargıçlar ve savcılar konusunu biz ayrılacağız dedik.

* Savcılarla avukatları mahkemelerde silahlar eşitliği unsuruna nazaran eşit düzlemde olması lazım lakin öylesin adaleti sağlayabilirsiniz. Birebir heyet hem savcılara hem yargıçlara bakıyorsa olmaz. İki farklı heyeti olması lazım heyetin bir tanesi büsbütün yargıçlardan sorumlu başka kuruluş savcılardan sorumlu olması lazım.

* Güçler ayrılığını ayrıldı lakin o denli sağlayabilirsiniz. Farklı bir periyot başlayacak yani insanların yargıya güvendiği, ben Türkiye Cumhuriyeti’nin yargısına giderim kendime emanet ederim. Bunu yapmak için yargının insan kaynağı yapısına da yapmak gerekiyor.

Advertisement. Scroll to continue reading.

Babacan, İstanbul Sözleşmesi’nin “mutabakat metninde” yer almasını “demokrasiyle” açıkladı.

Babacan, “Mutabakat metni yani ne demek altı partinde yüzde 100 mutabık kaldığı konular. Şayet partilerden biri ikisi üçü neyse mutabık değilse o konular bu metne girmiyor. Münasebetiyle bu tam bir konsensus mukavelesi ile ilgili. Farklı görüşü olan partiler var çok doğal, demokrasi bunu gerektirir” dedi.

Mutabakat içinde çok kıymetli hususlar olduğunu vurgulayan Babacan, İstanbul Sözleşmes’iyle ilgili kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Mesela cumartesi günü bir iki hususa itiraz geldi. Oturduk konuştuk. Mutabakat metni basılanlar iptal edildi Tekrar bastırdık bunu yani Demokraside bunların hepsi var. Birçok çoğulculuk var. Seçimlerden sonra biz Deva Partisi olarak karşılığı olarak bu tezimizden geri çekilecek halimiz yok. Biz 12 kişilik bir heyet kurduk. İçinde diplomatların olduğu, toplumsal bilimcilerin olduğu, siyaset bilimcilerin olduğu ve hukukçuların olduğu. İstanbul Kontratı üzerine arkadaşlarımız iki hafta çalıştı.”

HDP’NİN DEVA LİSTESİNDEN SEÇİME GİRİLECEĞİ SAVI:

* Bu türlü bir şey yok. Fakat biz parti kapatmalarına karşıyız. Varsa bir kabahat varsa kanuna muhalif bir hareket. Bu cürmün değişkenliği çerçevesinde ele alınması lazım. Şahıslarla ilgili şayet nitekim bir cürüm varsa ortadaki birden fazla vakit o da olmuyor. Zira evraklara bakıyoruz boş yani şu anda tutuklu yargılanan beşerler, Demirtaş, Kavala evrakında bir şey yok.

* Sivil toplum iş dünyası Ben birkaç kişiyi içeride fiyatım ve bu birkaç kişi üzerinden bütün sivil topluma ve iş dünyasından kaygı yayabilirim, onları sindirebilirim. çok gerek yok birkaç gazeteciyi içeride fiyatım, bir iki siyasetçiyi içerde fiyatım öteki siyasetçileri attırırım.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir

Siyaset

CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, iktidara, ağır kış şartlarını hatırlatarak hanelerde kullanılan doğalgaz ünite fiyatını indirme davetinde bulundu.

İş Dünyası

Geçen sene 164 milyar dolarlık rekor ziyan ettiğini ilan eden Norveç Varlık Fonu, Türkiye’de birçok şirkete yatırım yapıyor. İşte o şirketler....

Magazin

Popun kraliçesi Demet Akalın, Takipçisine Verdiği Karşılık İle Ağızları Açık Bıraktı. Ünlü müzikçi, sahnesine ünlü bir markanın çıkardığı siyah, uzun ve epey bol bir...

Gündem

İçişleri Bakanlığı, güvenlik uyarısı kapsamında devir periyot Türkiye'ye iletilen istihbari bilgilerin titizlikle incelendiğini bildirerek, "Dost bir ülkeden de daha evvel gelen ve bu ülkenin...

Gündem

Türkiye'de kurulan ve dünyaya da satış yapan baharat markası Arifoğlu'nun üç eseri geçtiğimiz yılın kasım ayında Singapur'da toplatıldı, Singapur Besin Ajansı (SFA), Türkiye'den ithal...

Son Dakika

ERZURUM'da bir iş yerinde yanan kömür sobası bomba üzere patladı.

Gündem

Yargılandığı davada ceza alan İBB Lideri Ekrem İmamoğlu’na Saraçhane’de ziyaret etmeye hazırlanan muhtarlara kaymakamlıklardan resmi yazı gönderildi.2022’İN DEĞERLENDİRMESİ 2023’ÜN İKİNCİ AYINDA2023’ün birinci ayının son...

Gündem

Ankara Üniversitesi Su İdaresi Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Gökşen Çapar, iklim krizinin su döngüsünü etkilediğini söyledi. İklim krizinin su kaynaklarına tesirinin su döngüsü üzerinde...

Ekonomi

FC Barcelona'nın stadı Spotify Nou Camp’ın yenileme çalışmaları liglerin bitmesinin akabinde Haziran ayında başlayarak 3 yıl içinde tamamlanacak. Stadyumun yenilenmesi ile birlikte seyirci kapasitesi...

Haberler

Amerika Birleşik Devletleri merkezli memleketler arası askeri güç datalarını toplayan Küresel Firepower, 2023 yılında askeri gücü en yüksek olan ülkeleri derledi. 2022 yılına nazaran...

Siyaset

İktidara yakınlığıyla bilinen Rasim Ozan Kütahyalı, CHP'nin Ankara Büyükşehir Belediyesi ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin kazanmasının gerisinde kendisinin bulunduğunu ileri sürdü.

Gündem

Olay, Beşevler Mahallesi 1306’ncı Sokak’ta bulunan bir kömürlükte meydana geldi. Teyzesine ilişkin kömürlükte 7 yaşındaki A.A.’nın cansız vücudunun bulunduğu ihbarı üzerine olay yerine sıhhat...

Haberler

Pakistan'ın Peşaver kentinde bir mescide düzenlenen akında çok sayıda kişi yaralandı.

Siyaset

Son dakika gelişmesi... Kontratlı akademik işçiye takım getiren teklif, TBMM Genel Şurası'nda kabul edilerek maddeleşti.

Siyaset

ÂLÂ Parti Sözcüsü Kürşad Kuvvetli, AKP'li Cumhurbaşkan Erdoğan’ın üçüncü defa Cumhurbaşkanı adaylığına ait soruya karşılık vererek "Tarih resmen açıklandığında, Sayın Erdoğan da resmen başvurduğunda,...

Gündem

2023 seçimleri yaklaşmasıyla birlikte ülke genelindeki heyecan da artmaya başladı.Özellikle Cumhur İttifakı’nın Cumhurbaşkanı Adayı Erdoğan karşısında Millet İttifakı’nın kimi Cumhurbaşkanı adayı çıkaracağı büyük bir...

Dünya

4 erkek çocuğu ve 10 torunu olan Belçikalı çift, 80'inci evlilik yıl dönümünü kutladı. Yaşlı çiftin, meşe yılına ulaştığı öğrenildi.

Ekonomi

OLCAY BÜYÜKTAŞ 1. Düzenleme ne vakit ve neden gündeme geldi? Emeklikte yaşa takılanlar (EYT) konusu 1999'da DSP, ANAP ve MHP koalisyon hükümeti tarafından kabul...

Ekonomi

Merkezi Frankfurt'ta bulunan Almanya'nın en büyük bankalarından Deutsche Bank, geçen yıl 5,02 milyar euro ile 2007'den bu yana en yüksek net kâra ulaştı.

Ekonomi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) enflasyonun 2022'de maksat aralığının üzerinde gerçekleşmesi münasebetiyle hükümete açıklamalarda bulunan bir mektup gönderdi.

Dünya

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin, Batılı ülkelerin Ukrayna'ya verdiği silah dayanağına ait, “Rusya'ya karşı ilan edilmemiş bir savaş yürüten güçler, sert bir karşılık alacak”...