Connect with us

Hi, what are you looking for?

Ekonomi

Akbank’tan 4. çeyrekte piyasa beklentisi üzerinde net kâr

Akbank 2022 yılının dördüncü çeyreğinde piyasa beklentilerinin üzerinde net kâr elde etti. Banka 2022 yılında elde ettiği kârını geçen yıla nazaran yüzde 396 artırarak 60 milyar TL’ye yükseltti.

BLOOMBERG HT – ARAŞTIRMA

Akbank 2022 yılının dördüncü çeyreğinde 20,3 milyar TL’nin piyasa beklentisinin üzerinde 21,8 milyar TL net periyot kârı elde etti. Banka bir evvelki çeyrekte de 17,07 milyar TL net kar elde etmişti. Böylece banka 2022 yılının tamamında, bir evvelki yıla nazaran kârını yüzde 396 artırarak 60 milyar TL’ye yükseltti. Banka 2021 yılının tamamında 12,1 milyar TL net kâr elde etmişti.

Şirketin 2022 sonunda özkaynak kârlılığı yüzde 54,7 düzeyine, etkin kârlılığı ise yüzde 6,2’ye çıktı. Bankanın son çeyrek faal kârlılığı yüzde 7,9’a, özkaynak kârlılığı ise yüzde 62,3e yükseldi. Şirketin, sermaye yeterlilik oranı da yüzde 20,8 düzeyinde gerçekleşti.

Bankanın kredi aktivitesinde son çeyrekte yüzde 10 büyüme görülürken, devam eden maliyet baskısı ile operasyonel masraflarında çeyreksel bazda yüzde 48’lik artış yaşandı. Bankanın yıllık TL kredi büyümesi ise yüzde 77,8 düzeyinde artarken YP kredilerde dala paralel yıllık yüzde 8,8 düşüş görüldü.

Enflasyon muhasebesi konusunda banka; regülasyonun şimdi uygulanmaya konulmadığını belirtirken 2022 sonunda enflasyona nazaran düzeltilmiş öz sermaye karlılığının düşük onlu seviyede olduğunu belirtti.

Akbank’ın 2022 yılında TÜFE’ye endeksli gelirleri 51,3 milyar TL oldu

Akbank, 2022 yılında gelirlerini yüzde 259 oranında artırarak 84,4 milyar TL’ye yükseltti. Şirketin swap dahil ve TÜFE hariç net faiz geliri yüzde 144 artışla 11,9 milyar TL ve TÜFE’li menkul geliri yüzde 489 artışla 51,3 milyar TL’ye çıktı.

TÜFE’li ve değişken faizli menkullerin toplam TL menkuller içindeki oranı yüzde 64’e geriledi. TÜFE’ye endeksli menkuller yüzde 65 Ekim-Ekim enflasyon ile pahalanırken, TÜFE’li menkuller 118 milyar TL’yi buldu. Bankanın 2023 yılı için Ekim-Ekim enflasyon beklentisi yüzde 30 düzeyinde.

2022 yılında net 2,3 milyon yeni müşteri kazanımı sağlandı. Müşteri artışları öncülüğünde bankanın TL mevduat büyümesi sürerken, mevduatlar toplam pasifler içerisinde yüzde 63’lük hisseye sahip oldu. Kuvvetli mevduat kimi ve KKM tesiri ile TL kredi/mevduat oranında yılbaşından bu yana 35 puan düzgünleşme görüldü.

Advertisement. Scroll to continue reading.

Bankanın 2022 yılı swap hariç net faiz marjı yüzde 7,0 olan banka iddiasının üzerinde yüzde 8,2 düzeyinde gerçekleşti. 386 baz puanlık artış ile yüzde 7,09 düzeyine çıktı.

Ücret ve komite gelirlerinde güçlü seyir sürüyor

Bankanın fiyat ve kurul gelirleri tarafında güçlü seyri devam etti. Net fiyat komiteleri 2022 yılında geçen yıla nazaran yüzde 96 arttı. Bankanın bu yıl için fiyat ve kurul artışı iddiası yüzde 65 düzeyindeydi.

Operasyonel masraflar tarafında yıllık bazda yüzde 106,2’lik artış yaşanırken, NPL oranı yüzde 2,9 düzeyinde gerçekleşti.

Banka 2023 yılına dair iddialarında revizyona gitti. Akbank 2023 yılında; yüzde 40 üzerinde TL kredi büyümesi, yabancı para kredide düşük tek haneli büyüme, net faiz marjında yaklaşık 4-5’lik düzey ve öz kaynak kârlılığında ise yaklaşık yüzde 30’lu düzeyler öngörüyor.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir

Siyaset

CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, iktidara, ağır kış şartlarını hatırlatarak hanelerde kullanılan doğalgaz ünite fiyatını indirme davetinde bulundu.

İş Dünyası

Geçen sene 164 milyar dolarlık rekor ziyan ettiğini ilan eden Norveç Varlık Fonu, Türkiye’de birçok şirkete yatırım yapıyor. İşte o şirketler....

Magazin

Popun kraliçesi Demet Akalın, Takipçisine Verdiği Karşılık İle Ağızları Açık Bıraktı. Ünlü müzikçi, sahnesine ünlü bir markanın çıkardığı siyah, uzun ve epey bol bir...

Gündem

İçişleri Bakanlığı, güvenlik uyarısı kapsamında devir periyot Türkiye'ye iletilen istihbari bilgilerin titizlikle incelendiğini bildirerek, "Dost bir ülkeden de daha evvel gelen ve bu ülkenin...

Gündem

Türkiye'de kurulan ve dünyaya da satış yapan baharat markası Arifoğlu'nun üç eseri geçtiğimiz yılın kasım ayında Singapur'da toplatıldı, Singapur Besin Ajansı (SFA), Türkiye'den ithal...

Son Dakika

ERZURUM'da bir iş yerinde yanan kömür sobası bomba üzere patladı.

Gündem

Yargılandığı davada ceza alan İBB Lideri Ekrem İmamoğlu’na Saraçhane’de ziyaret etmeye hazırlanan muhtarlara kaymakamlıklardan resmi yazı gönderildi.2022’İN DEĞERLENDİRMESİ 2023’ÜN İKİNCİ AYINDA2023’ün birinci ayının son...

Gündem

Ankara Üniversitesi Su İdaresi Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Gökşen Çapar, iklim krizinin su döngüsünü etkilediğini söyledi. İklim krizinin su kaynaklarına tesirinin su döngüsü üzerinde...

Ekonomi

FC Barcelona'nın stadı Spotify Nou Camp’ın yenileme çalışmaları liglerin bitmesinin akabinde Haziran ayında başlayarak 3 yıl içinde tamamlanacak. Stadyumun yenilenmesi ile birlikte seyirci kapasitesi...

Haberler

Amerika Birleşik Devletleri merkezli memleketler arası askeri güç datalarını toplayan Küresel Firepower, 2023 yılında askeri gücü en yüksek olan ülkeleri derledi. 2022 yılına nazaran...

Siyaset

İktidara yakınlığıyla bilinen Rasim Ozan Kütahyalı, CHP'nin Ankara Büyükşehir Belediyesi ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin kazanmasının gerisinde kendisinin bulunduğunu ileri sürdü.

Siyaset

Son dakika gelişmesi... Kontratlı akademik işçiye takım getiren teklif, TBMM Genel Şurası'nda kabul edilerek maddeleşti.

Siyaset

ÂLÂ Parti Sözcüsü Kürşad Kuvvetli, AKP'li Cumhurbaşkan Erdoğan’ın üçüncü defa Cumhurbaşkanı adaylığına ait soruya karşılık vererek "Tarih resmen açıklandığında, Sayın Erdoğan da resmen başvurduğunda,...

Gündem

2023 seçimleri yaklaşmasıyla birlikte ülke genelindeki heyecan da artmaya başladı.Özellikle Cumhur İttifakı’nın Cumhurbaşkanı Adayı Erdoğan karşısında Millet İttifakı’nın kimi Cumhurbaşkanı adayı çıkaracağı büyük bir...

Gündem

Olay, Beşevler Mahallesi 1306’ncı Sokak’ta bulunan bir kömürlükte meydana geldi. Teyzesine ilişkin kömürlükte 7 yaşındaki A.A.’nın cansız vücudunun bulunduğu ihbarı üzerine olay yerine sıhhat...

Haberler

Pakistan'ın Peşaver kentinde bir mescide düzenlenen akında çok sayıda kişi yaralandı.

Dünya

4 erkek çocuğu ve 10 torunu olan Belçikalı çift, 80'inci evlilik yıl dönümünü kutladı. Yaşlı çiftin, meşe yılına ulaştığı öğrenildi.

Spor

Beşiktaş Spor Toto Üstün Lig in 23 haftasında Demir Küme Sivasspor la deplasmanda karşılaşacak

Ekonomi

OLCAY BÜYÜKTAŞ 1. Düzenleme ne vakit ve neden gündeme geldi? Emeklikte yaşa takılanlar (EYT) konusu 1999'da DSP, ANAP ve MHP koalisyon hükümeti tarafından kabul...

Ekonomi

Merkezi Frankfurt'ta bulunan Almanya'nın en büyük bankalarından Deutsche Bank, geçen yıl 5,02 milyar euro ile 2007'den bu yana en yüksek net kâra ulaştı.

Ekonomi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) enflasyonun 2022'de maksat aralığının üzerinde gerçekleşmesi münasebetiyle hükümete açıklamalarda bulunan bir mektup gönderdi.