Connect with us

Hi, what are you looking for?

Dünya

Afrika’da 278 milyon kişi aç

Afrika kıtası, 2050’ye kadar 9 milyar kişiyi besleyecek potansiyele sahip olsa da iklim değişikliği, tarım kesimindeki yatırım azlığı, terör ve Rusya-Ukrayna savaşı üzere ögeler nedeniyle 278 milyon Afrikalının karnını doyuramıyor.

Geçen hafta Senegal’in başşehri Dakar’da düzenlenen Afrika’yı Besle Doruğu kıtanın varlıklı kaynakları ve iş gücüne karşın besin konusunda dışa bağımlılığını bir kere daha gözler önüne serdi.

Afrika Kalkınma Bankası (AfDB) tarafından organize edilen tepede, kıtanın kalkınma ortakları Afrika’da besin egemenliğinin sağlanabilmesi için gelecek 5 yıl için toplam 30 milyar dolar finansman kelamı vermişti.

Tarım projeleri desteklense bile…

Bu kaynakla Afrika’daki tarım projelerinin desteklenmesi ve besin ithalatının azaltılması hedeflense de sayılar kıtanın besin ithalatının her geçen yıl arttığını ortaya koyuyor.

AfDB bilgilerine nazaran, Afrika 2015’te 35 milyar dolarlık besin ithalatı yaparken bu sayı 7 yıl içinde 2 katına çıkarak 70 milyar dolara ulaştı.

Tüketim alışkanlıklarının değişmesi ve besine olan talebin artmasıyla 2025’te besin ithalatının 110 milyar doları aşması bekleniyor.

Uzmanların ‘istihdam oluşabilir’ görüşü

Afrika en çok tahıl, sıvıyağ, şeker, et ve süt eserleri üzere temel besin unsurlarında dışa bağımlıyken kakao, kahve, çay ve baharat üzere eserleri ihraç ediyor.

Oysa uzmanlar, Afrika’nın, dışarıdan satın aldığı temel besin hususlarının neredeyse tamamını üretebileceğini ve bu ziraî üretimin kıymetli bir istihdam oluşturabileceğine işaret ediyor.

Advertisement. Scroll to continue reading.

2021’de 55 milyon ton tahıl ithal edildi

Afrika’nın besin talebini kendi kendine karşılaması için tarım kesimine yatırım ehemmiyet arz ederken, ithal eserlerin lokal alternatifleriyle de ithalat sayılarının düşebileceği belirtiliyor.

Örneğin 2021’de 55 milyon ton tahıl ithalatı yapan Afrika, bunun yerine fonio, amarant, teff üzere mahallî hububat eserleri kullanabilir.

Afrika, 9 milyar insanı doyurabilir

AfDB’nin 2022 sayılarına nazaran dünyada açlık çeken 828 milyon kişinin 278 milyonu Afrika’da yaşıyor.

Birleşmiş Milletler Besin ve Tarım Örgütü, Afrika’da açlık çekenlerin sayısının 2030’da 310 milyona ulaşabileceği konusunda uyarıyor.

Afrika, dünyada el değmemiş tarım topraklarının yüzde 65’ine mesken sahipliği yapıyor.

Her yıl 257 milyar dolara muhtaçlık duyuluyor

Kıta 2050’ye kadar 9 milyar insanı beslemeye yetecek ekilebilir yere sahip olmasına rağmen 100 milyon tondan fazla besin ithal ediyor.

Advertisement. Scroll to continue reading.

2022 Afrika Tarım Durum Raporu ise iklim değişikliğinin tesirleri ve global krizlere dayanıklılık için Afrika’daki tarım dalının her yıl 257 milyar dolara gereksinim duyduğunu ortaya koyuyor.

Afrika’da ekilebilir yerler ve verimli topraklara rağmen yaşanan besin sıkıntısının temel nedenlerinden birisini, sömürge periyodundan kalma alışkanlıkla devamlı birebir ve tek eser üzerinden tarım yapılması oluşturuyor.

30’dan fazla silahlı terörist küme var

Sömürgeci devletlerin, bağımsızlık öncesi Afrikalı çiftçilere kendi muhtaçlıkları doğrultusunda tek eser dayatması ve bu alışkanlığın bugün hala sürdürülüyor olması kıtanın tarım alanında kalkınmasının önüne geçiyor.

Bunun yanı sıra süratle artan nüfus, alt yapı ve tarım alanında yatırım eksikliği de Afrika’daki besin meselesini derinleştiriyor.

Kıtada 30’dan fazla silahlı terörist kümenin varlığı da tarım ve hayvancılığı olumsuz etkiliyor.

Gıda güvensizliği yaşanıyor

Özellikle Sahel bölgesi ve Çad Gölü havzasında milyonlarca kişinin terör ve güvenlik riski nedeniyle açlık ve besin güvensizliği yaşadığı biliniyor.

BM sayıları, dünyanın en uzun vadeli ve karmaşık çatışma bölgelerinden Çad Gölü havzasında yer alan Kamerun, Çad, Nijer ve Nijerya’da 5,6 milyon kişinin önemli besin güvensizliğiyle karşı karşıya olduğunu ortaya koyuyor.

Advertisement. Scroll to continue reading.

18 milyon kişi açlık riski altında

BM, Sahel’de terör örgütleri nedeniyle artan besin güvensizliği konusunda tedbir alınmazsa 18 milyon kişinin açlık riski altında olduğu konusunda uyarıyor.

Dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 15’ini barındıran Afrika, global ısınmaya neden olan sera gazı emisyonlarının yalnızca yüzde 3’ünden sorumlu olsa da iklim değişikliğinin tesirlerine en sert biçimde maruz kalıyor.

Son 40 yılın en ağır kuraklığı

Hint Okyanusundaki ada ülkesi Madagaskar 2021’de iklim değişikliğine neden olan faktörlerde hiç hisse sahibi olmasa da “sadece iklim değişikliğinin yol açtığı kıtlıkla gayret eden birinci ülke” olmuştu.

Son 40 yılın en ağır kuraklığının yaşayan ülkede kuraklığın her geçen yıl artması, 1 milyon 140 bin kişiyi hiç besin bulamaz hale getirmişti.

Dünya Bankası bilgileri, Afrika’yı “iklim değişikliğinden en çok etkilenen kıta” olarak nitelerken, kuraklık, sistemsiz yağışlar ve çok sıcakların tarım dalını derinden etkilemesi nedeniyle 86 milyon kişinin göç etmek zorunda kalacağını göstermişti.

Koronavirüs 200 milyondan fazla kişiyi etkiledi

Öte yandan koronavirüs salgınının neden olduğu besin krizi de Afrika’da 200 milyondan fazla kişiyi etkiledi.

Advertisement. Scroll to continue reading.

Salgının akabinde patlak veren Rusya-Ukrayna savaşı da Afrika ülkelerindeki tarım faaliyetlerini sekteye uğratarak buğday fiyatlarında yüzde 45 artışa yol açtı.

30 milyon ton besin açlığı

Buğday gereksiniminin yüzde 40’ını Rusya ve Ukrayna’dan karşılayan Afrika kıtasında savaş nedeniyle 30 milyon ton besin açığı oluştu.

Afrika ülkeleri gereksinim duydukları gübrenin büyük bir kısmını da Rusya ve Ukrayna’dan ithal ederken savaş nedeniyle gübre fiyatları 3 katına çıktı, piyasada 2 milyon tonluk gübre açığı baş gösterdi.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir

Siyaset

CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, iktidara, ağır kış şartlarını hatırlatarak hanelerde kullanılan doğalgaz ünite fiyatını indirme davetinde bulundu.

İş Dünyası

Geçen sene 164 milyar dolarlık rekor ziyan ettiğini ilan eden Norveç Varlık Fonu, Türkiye’de birçok şirkete yatırım yapıyor. İşte o şirketler....

Magazin

Popun kraliçesi Demet Akalın, Takipçisine Verdiği Karşılık İle Ağızları Açık Bıraktı. Ünlü müzikçi, sahnesine ünlü bir markanın çıkardığı siyah, uzun ve epey bol bir...

Gündem

İçişleri Bakanlığı, güvenlik uyarısı kapsamında devir periyot Türkiye'ye iletilen istihbari bilgilerin titizlikle incelendiğini bildirerek, "Dost bir ülkeden de daha evvel gelen ve bu ülkenin...

Gündem

Türkiye'de kurulan ve dünyaya da satış yapan baharat markası Arifoğlu'nun üç eseri geçtiğimiz yılın kasım ayında Singapur'da toplatıldı, Singapur Besin Ajansı (SFA), Türkiye'den ithal...

Son Dakika

ERZURUM'da bir iş yerinde yanan kömür sobası bomba üzere patladı.

Gündem

Yargılandığı davada ceza alan İBB Lideri Ekrem İmamoğlu’na Saraçhane’de ziyaret etmeye hazırlanan muhtarlara kaymakamlıklardan resmi yazı gönderildi.2022’İN DEĞERLENDİRMESİ 2023’ÜN İKİNCİ AYINDA2023’ün birinci ayının son...

Gündem

Ankara Üniversitesi Su İdaresi Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Gökşen Çapar, iklim krizinin su döngüsünü etkilediğini söyledi. İklim krizinin su kaynaklarına tesirinin su döngüsü üzerinde...

Ekonomi

FC Barcelona'nın stadı Spotify Nou Camp’ın yenileme çalışmaları liglerin bitmesinin akabinde Haziran ayında başlayarak 3 yıl içinde tamamlanacak. Stadyumun yenilenmesi ile birlikte seyirci kapasitesi...

Haberler

Amerika Birleşik Devletleri merkezli memleketler arası askeri güç datalarını toplayan Küresel Firepower, 2023 yılında askeri gücü en yüksek olan ülkeleri derledi. 2022 yılına nazaran...

Siyaset

İktidara yakınlığıyla bilinen Rasim Ozan Kütahyalı, CHP'nin Ankara Büyükşehir Belediyesi ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin kazanmasının gerisinde kendisinin bulunduğunu ileri sürdü.

Siyaset

Son dakika gelişmesi... Kontratlı akademik işçiye takım getiren teklif, TBMM Genel Şurası'nda kabul edilerek maddeleşti.

Siyaset

ÂLÂ Parti Sözcüsü Kürşad Kuvvetli, AKP'li Cumhurbaşkan Erdoğan’ın üçüncü defa Cumhurbaşkanı adaylığına ait soruya karşılık vererek "Tarih resmen açıklandığında, Sayın Erdoğan da resmen başvurduğunda,...

Gündem

2023 seçimleri yaklaşmasıyla birlikte ülke genelindeki heyecan da artmaya başladı.Özellikle Cumhur İttifakı’nın Cumhurbaşkanı Adayı Erdoğan karşısında Millet İttifakı’nın kimi Cumhurbaşkanı adayı çıkaracağı büyük bir...

Gündem

Olay, Beşevler Mahallesi 1306’ncı Sokak’ta bulunan bir kömürlükte meydana geldi. Teyzesine ilişkin kömürlükte 7 yaşındaki A.A.’nın cansız vücudunun bulunduğu ihbarı üzerine olay yerine sıhhat...

Haberler

Pakistan'ın Peşaver kentinde bir mescide düzenlenen akında çok sayıda kişi yaralandı.

Dünya

4 erkek çocuğu ve 10 torunu olan Belçikalı çift, 80'inci evlilik yıl dönümünü kutladı. Yaşlı çiftin, meşe yılına ulaştığı öğrenildi.

Ekonomi

OLCAY BÜYÜKTAŞ 1. Düzenleme ne vakit ve neden gündeme geldi? Emeklikte yaşa takılanlar (EYT) konusu 1999'da DSP, ANAP ve MHP koalisyon hükümeti tarafından kabul...

Spor

Beşiktaş Spor Toto Üstün Lig in 23 haftasında Demir Küme Sivasspor la deplasmanda karşılaşacak

Ekonomi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) enflasyonun 2022'de maksat aralığının üzerinde gerçekleşmesi münasebetiyle hükümete açıklamalarda bulunan bir mektup gönderdi.

Ekonomi

Merkezi Frankfurt'ta bulunan Almanya'nın en büyük bankalarından Deutsche Bank, geçen yıl 5,02 milyar euro ile 2007'den bu yana en yüksek net kâra ulaştı.