Connect with us

Hi, what are you looking for?

Ekonomi

AB, LNG için yeni referans fiyat belirleme uygulaması başlattı

Avrupa Birliği’nin (AB) güç kurumu, doğalgazda tavan fiyat teşebbüsü kapsamında sıvılaştırılmış doğal gaza (LNG) yönelik global düzeyleri referans alan yeni fiyat belirleme uygulamasını başlattı.

AB Güç Düzenleyicileri İşbirliği Ajansı (ACER), doğalgazda tavan fiyat uygulaması olarak bilinen ve 15 Şubat tarihinde yürürlüğe girecek olan “gaz piyasası düzeltme mekanizması” çerçevesinde birinci kere günlük referans LNG fiyatını yayımladı.

ACER’in 1 Şubat tarihli birinci LNG referans fiyatı megavatsaat başına 55,21 euro oldu. Birebir gün, Avrupa’da derinliği en fazla olan Hollanda merkezli sanal doğalgaz ticaret noktası TTF’deki fiyat düzeyi ise 59,5 eurodan kapandı. İki fiyat ortasındaki fark yaklaşık 4 euro oldu.

ACER bundan sonra hafta içi her gün yeni referans fiyatı yayımlayacak.

Piyasa düzeltme sistemi kapsamındaki referans fiyat, farklı kuruluşların LNG fiyatlarının ortalaması ile türev piyasalarındaki uzlaşma fiyatı temel alınarak hesaplanıyor.

Fiyatın tespitinde Kuzey Batı Avrupa, Akdeniz, Kuzey Doğu Asya, türev takas ve ACER LNG fiyat kıymetlendirme raporu kullanılıyor.

ACER, para ünitesi dönüştürme süreci için Avrupa Merkez Bankasının euro döviz kurlarını temel alıyor.

Tavan fiyat uygulaması

AB ülkeleri, Aralık ayında piyasalardaki gaz fiyatlarında “tavan fiyat” olarak bilinen bir düzeltme sisteminin 15 Şubat’ta yürürlüğe girmesi konusunda anlaşmıştı.

Tavan fiyat, sanal doğal gaz ticaret noktası TTF’de süreç gören vadeli gaz kontratının 3 iş günü boyunca 180 euroyu aşması ve birebir devirde Avrupa’da sıvılaştırılmış doğal gazın megavatsaat fiyatının global piyasaların 35 euro üzerine çıkması durumunda yürürlüğe girecek.

Advertisement. Scroll to continue reading.

Söz konusu yeni referans fiyat, global piyasalardaki fiyat düzeyiyle farkın belirlenmesinde kullanılacak.

Öte yandan, TTF’de süreç gören vadeli gaz kontrat fiyatı, Ağustos’ta megavatsaat başına 340 euroya kadar ulaşmıştı. Kelam konusu fiyat bugün ise 57,2 euro.

AB’nin gelecek kışı atlatmak için gaz tüketimini düşürmesi gerektiği belirtildi

Avrupa Birliği’nin (AB) gelecek kış periyodunu atlatabilmesi için doğal gaz tüketimini düşürmeye yönelik önlemleri sürdürmesi gerektiği söz edildi.

Brüksel merkezli fikir kuruluşu Bruegel’in “Avrupa 2023 Gaz Görünümü” başlıklı çalışması yayımlandı.

Çalışmaya nazaran, AB’de bu kış devrinde güç krizi yaşanması mümkünlüğü, geçen yıl uygulamaya konulan acil durum önlemleri ve kış aylarının sıcak geçmesi hasebiyle azaldı.

Gelecek kış görünümünün şimdi net olmadığının belirtildiği çalışmaya nazaran, AB’nin gelecek kış devri gaz depolarını doldurmak, tüketimi azaltmak ve LNG tedarikinde Çin ile rekabet etmek zorunda kalabileceği öngörülüyor.

Bu kapsamda, bilhassa gaz depolama tesislerinin 1 Ekim 2023 tarihine kadar yüzde 90 dolu olması gerekiyor.

Gelecek kış periyodu güç krizi yaşamamak için AB’nin, 31 Mart 2023’te sona erecek gazda talep azaltma kararının mühletini uzatması ve depoların dolması için gaz talebini düşürmesine muhtaçlık duyuluyor.

Advertisement. Scroll to continue reading.

Gelecek kış Rusya’dan boru çizgileriyle sağlanan doğal gaz akışının mevcut düzeylerde devam etmesi ve sıcaklıkların mevsim normallerinde seyretmesi halinde AB’nin gaz talebini yüzde 13 azaltması gerekiyor.

Rusya’dan boru sınırlarıyla sağlanan doğal gazın büsbütün kesilmesi ve kışın soğuk geçmesi halinde ise daha sert tedbirler gerekeceği, bu durumda AB’nin kış periyodunu atlatabilmesi için gaz talebini yüzde 26 düşürmesi gerekebileceği öngörülüyor.

Öte yandan, AB’nin uygulamaya koyduğu doğal gaz talebini yüzde 15 düşürme kararının uygulama müddeti gelecek ay sona eriyor. Üye ülkelerin bu süreyi uzatması bekleniyor.

AB’nin bu kış periyodu bitiminde gaz depolarında doluluğun geçen yıldan daha yüksek düzeyde olması bekleniyor. Hali hazırda gaz depoları yaklaşık yüzde 73 doluluk düzeyinde bulunuyor. AB’nin bu yıl ayrıyeten ortak doğal gaz alım kontratları yapmaya başlaması da kelam konusu olacak.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir

Siyaset

CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, iktidara, ağır kış şartlarını hatırlatarak hanelerde kullanılan doğalgaz ünite fiyatını indirme davetinde bulundu.

İş Dünyası

Geçen sene 164 milyar dolarlık rekor ziyan ettiğini ilan eden Norveç Varlık Fonu, Türkiye’de birçok şirkete yatırım yapıyor. İşte o şirketler....

Magazin

Popun kraliçesi Demet Akalın, Takipçisine Verdiği Karşılık İle Ağızları Açık Bıraktı. Ünlü müzikçi, sahnesine ünlü bir markanın çıkardığı siyah, uzun ve epey bol bir...

Gündem

İçişleri Bakanlığı, güvenlik uyarısı kapsamında devir periyot Türkiye'ye iletilen istihbari bilgilerin titizlikle incelendiğini bildirerek, "Dost bir ülkeden de daha evvel gelen ve bu ülkenin...

Gündem

Türkiye'de kurulan ve dünyaya da satış yapan baharat markası Arifoğlu'nun üç eseri geçtiğimiz yılın kasım ayında Singapur'da toplatıldı, Singapur Besin Ajansı (SFA), Türkiye'den ithal...

Son Dakika

ERZURUM'da bir iş yerinde yanan kömür sobası bomba üzere patladı.

Gündem

Yargılandığı davada ceza alan İBB Lideri Ekrem İmamoğlu’na Saraçhane’de ziyaret etmeye hazırlanan muhtarlara kaymakamlıklardan resmi yazı gönderildi.2022’İN DEĞERLENDİRMESİ 2023’ÜN İKİNCİ AYINDA2023’ün birinci ayının son...

Gündem

Ankara Üniversitesi Su İdaresi Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Gökşen Çapar, iklim krizinin su döngüsünü etkilediğini söyledi. İklim krizinin su kaynaklarına tesirinin su döngüsü üzerinde...

Ekonomi

FC Barcelona'nın stadı Spotify Nou Camp’ın yenileme çalışmaları liglerin bitmesinin akabinde Haziran ayında başlayarak 3 yıl içinde tamamlanacak. Stadyumun yenilenmesi ile birlikte seyirci kapasitesi...

Haberler

Amerika Birleşik Devletleri merkezli memleketler arası askeri güç datalarını toplayan Küresel Firepower, 2023 yılında askeri gücü en yüksek olan ülkeleri derledi. 2022 yılına nazaran...

Siyaset

İktidara yakınlığıyla bilinen Rasim Ozan Kütahyalı, CHP'nin Ankara Büyükşehir Belediyesi ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin kazanmasının gerisinde kendisinin bulunduğunu ileri sürdü.

Siyaset

Son dakika gelişmesi... Kontratlı akademik işçiye takım getiren teklif, TBMM Genel Şurası'nda kabul edilerek maddeleşti.

Siyaset

ÂLÂ Parti Sözcüsü Kürşad Kuvvetli, AKP'li Cumhurbaşkan Erdoğan’ın üçüncü defa Cumhurbaşkanı adaylığına ait soruya karşılık vererek "Tarih resmen açıklandığında, Sayın Erdoğan da resmen başvurduğunda,...

Gündem

Olay, Beşevler Mahallesi 1306’ncı Sokak’ta bulunan bir kömürlükte meydana geldi. Teyzesine ilişkin kömürlükte 7 yaşındaki A.A.’nın cansız vücudunun bulunduğu ihbarı üzerine olay yerine sıhhat...

Gündem

2023 seçimleri yaklaşmasıyla birlikte ülke genelindeki heyecan da artmaya başladı.Özellikle Cumhur İttifakı’nın Cumhurbaşkanı Adayı Erdoğan karşısında Millet İttifakı’nın kimi Cumhurbaşkanı adayı çıkaracağı büyük bir...

Haberler

Pakistan'ın Peşaver kentinde bir mescide düzenlenen akında çok sayıda kişi yaralandı.

Dünya

4 erkek çocuğu ve 10 torunu olan Belçikalı çift, 80'inci evlilik yıl dönümünü kutladı. Yaşlı çiftin, meşe yılına ulaştığı öğrenildi.

Spor

Beşiktaş Spor Toto Üstün Lig in 23 haftasında Demir Küme Sivasspor la deplasmanda karşılaşacak

Ekonomi

OLCAY BÜYÜKTAŞ 1. Düzenleme ne vakit ve neden gündeme geldi? Emeklikte yaşa takılanlar (EYT) konusu 1999'da DSP, ANAP ve MHP koalisyon hükümeti tarafından kabul...

Ekonomi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) enflasyonun 2022'de maksat aralığının üzerinde gerçekleşmesi münasebetiyle hükümete açıklamalarda bulunan bir mektup gönderdi.

Ekonomi

Merkezi Frankfurt'ta bulunan Almanya'nın en büyük bankalarından Deutsche Bank, geçen yıl 5,02 milyar euro ile 2007'den bu yana en yüksek net kâra ulaştı.