Connect with us

Hi, what are you looking for?

Gündem

“30 tane taşeron kökenli milletvekili olsaydı” dedi ve ekledi… Asgari ücrete ek zam var mı

TÜRK-İŞ Genel Lideri Ergün Atalay, 2023-2025 devrinde yapılması planlanan kamu toplu iş mukavelelerine ait kamu uyum şurası ile birlikte sendika genel merkezinde bugün basın toplantısı düzenledi. Atalay, Türkiye’deki taşeron personel sorunu …

TÜRK-İŞ Genel Lideri Ergün Atalay, 2023-2025 periyodunda yapılması planlanan kamu toplu iş kontratlarına ait kamu uyum konseyi ile birlikte sendika genel merkezinde bugün basın toplantısı düzenledi. Atalay, Türkiye’deki taşeron emekçi sorunu, EYT ve çalışma hayatını ilgilendiren başka birçok meseleye ait değerlendirmelerde bulundu. Atalay, şöyle konuştu:

“İŞÇİNİN DE TALEBİ BİZİM DE TALEBİMİZ DE SEÇİM SATHINA GİRMEDEN BU KAMU MUKAVELELERİNİ BİTİRMEK”

“Bugün kamu uyum şurası kamu mukaveleleri ile ilgili dördüncü toplantı için arkadaşlar toplandı. Şu anda 700 bine yakın kamu mukavelesinin bir an önce bitmesi ile ilgili arkadaşlarımız çalışma yapıyor. Personelin de talebi bizim de talebimiz de seçim sathına girmeden bu kamu kontratlarını bitirmek. Kamu kontratlarının gündeminde taban fiyatlarının uygunlaştırma var, refah hissesi var, birinci altı ayla ilgili talep edilecek artırım var. Onun dışında da toplumsal yardımlar var, fazla çalışma fiyatları var. Hizmet artırımı var; 18’e yakın husus var. Son biçiminin arkadaşlar verecekler, hafta başında da Bakanlığa her ne kadar ana husus görüşmeleri başlasa da HAK-İŞ’ten arkadaşlarımızın yaptığı görüşmede Bakanlığa teslim edecekler.

“SELÜLOZ-İŞ SENDİKASI 168 TANE EMEKÇİ İLE BİRLİKTE 43 GÜNDÜR GREVDE”

Burada ülkenin emekçinin alım gücü ortada, o denli bir noktadayız ki şu anda özel bölümde büyük bir kısmı, bizim bu kamu mukavelelerine bakıyor. Şu anda biz İzmit’te Selüloz-İş Sendikası 168 tane emekçi ile birlikte 43 gündür grevde. Buraya gelmeden sendika liderine son durumu sordum, arkadaşlar 10 yıllık nitelikli eleman. Aldıkları para 10 bin 800 lira brüt. Yani taban fiyat düzeyinin altında bir fiyat. Talebimiz, 18 bin lira brüt. 50 yıllık bir firma hala orada ayak sürüyor. Bizim bu arkadaşlarımız ile ilgili deposundaki malları tüketmeye çalışıyor veyahut grevi kırmaya çalışıyor. Bu türlü bir uğraş devam ediyor.

“MECLİSİ, İKTİDARI, MUHALEFETİ SERMAYE KARŞISINDA EMEĞİ KORUMAK MECBURİYETİNDE. MAALESEF EMEĞİ KORUYAMIYORLAR”

Eskişehir’de de bir alçı fabrikasında 100 tane personel 8 aydır grevde. Oradaki durumda öbür bir durum. Oradaki emekçiler örgütlendi, işveren bunlar niçin örgütlendi diye milleti kapının önüne koydu, 8 aydır arkadaşlarımız orada. Sendikanın verdiği yardımla ya da kendi imkanları ile yaşamaya çaba sarf ediyor. Ülkeyi yönetenler, Meclis’i, iktidarı, muhalefeti sermaye karşısında emeği korumak mecburiyetinde; maalesef emeği koruyamıyorlar. Bir yerde örgütleniyorsun, mahkeme 7 sene sürüyor. 7 sene sonunda ne sendika kalıyor ne iş yeri kalıyor. Bu ülkede emekçi olarak 17 milyonuz, örgütlü yüzde 14. Yani her 100 bireyden 14 bireyi örgütlü, 86 şahsı örgütsüz. Bu kabul edilebilir bir tablo değil. Kabul edilebilir bir sayı değil. Burada 100 bireyden 86 kişi örgütsüzse bunun sendikalarla, iktidardan muhalefete uygun düşünmesi lazım.

“KIDEM TAZMİNATI SENDİKACILARIN KIRMIZI ÇİZGİSİ”

Burada kıdem tazminatı gündeme geliyor, kıdem tazminatı sendikacıların kırmızı çizgisi. Almayanlar ile ilgili bir düzenleme yapılırsa iktidarı muhalefeti varız. Ancak işverenlerle oturalım, konuşalım dediğimiz vakit eldeki imkanları kaybettik. Onun için kıdem tazminatına, örgütlenmeye işverenler dışında herkesin gereksinimi var.

Advertisement. Scroll to continue reading.

“TÜRK-İŞ’İN TALEBİ BİR AN ÖNCE TAŞERON SORUNU ÜLKE GÜNDEMİNDEN ÇIKSIN”

Kamu kontratının dışında büyük sorunlardan bir tanesi şu an iki üç aydır Meclis’te 3600 ek gösterge bu ülkenin gündemindeydi, EYT bu ülkenin gündemindeydi, 4/B’liler bu ülkenin gündemindeydi… Taşeronlarımız var, bu ‘taşeron’ lafı ülke gündeminden çıksın. Bir kez taşeron lafı düzgün bir laf da değil. Taşeron lafından ne ben hoşlanıyorum ne taşeronlar hoşlanıyor. Bunlarla ilgili de bir yasal düzenleme bir an önce yapılsın. Bu sorun ülke gündeminden çıkıp hallolsun. Sıhhat Bakanlığı’nda, Güç Bakanlığı’nda, Ulaştırma Bakanlığı’nda çok fazla taşeron var. Onların dışında öbür bakanlıklarda da az da olsa her yerde var. TÜRK-İŞ’in talebi bir an önce taşeron sorunu ülke gündeminden çıksın, bu sıkıntı bitsin.

“DEPREM BÖLGESİNE MAHSUS BİR DÜZENLEME YAPILMASI LAZIM”

EYT ile ilgili Plan ve Bütçe’de görüşmeler devam ediyor. EYT ne vakit çıktı? 8 Eylül 1999’da. Zelzeleyle ilgili… Ben de o vakit zelzele bölgesindeydim, millet ölüsünü daha mezara koymadan, daha binanın altında ölüsü çıkmadan bir hafta sonra bir kanun çıkardılar. Sarsıntı bölgesine mahsus bir düzenleme yapılması lazım. Bugün arkadaşlarımız plan ve bütçe kurulunda bununla ilgili bir teklif sunacaklar.

“TAŞERON NE? BİZ FETÖ’YE TAŞERON DİYORUZ, PKK’YA TAŞERON DİYORUZ”

Kısa özü şu: Bizim seçim sathına girmeden önce, seçim tarihi açıklanmadan önce kamu mukavelelerinin bitmesine talep ediyoruz. Süreksiz personellerin takıma alınmasını talep ediyoruz, açıklanmadan önce KİT’lerin tamamında, taşeronların tamamında taşeron sıkıntısını ülke gündeminden kalkmasını talep ediyoruz. Taşeron ne? Biz FETÖ’ye taşeron diyoruz, PKK’ya taşeron diyoruz. Bu lafı ülke gündeminden çıkartalım.

“ÖZELLEŞTİRMENİN BEDELİNİ ÖDÜYORUZ”

Özelleştirmenin bedelini ödüyoruz, gücün büyük bir kısmı özelleşti. Sendikanın talebi güç dalının kamulaşması. Demiryolları gündeme geliyor, hiç konuşmamak lazım demiryolların özelleşmesini. Yani bunlar, bu ülkede silah kadar, mühimmat kadar değerli mevzular. Biz sendikalar, sivil toplum örgütleri olarak bizler de bu ülkenin birer bireyiz. Biz bunları söylemek mecburiyetindeyiz.

“GEÇEN HAFTA İSVEÇ’TE KURAN YAKILIYOR, TOPLUMUN TAMAMI REAKSİYON KOYMASI LAZIM. DÜNYA SENDİKALARINA YAZI YAZDIK”

Advertisement. Scroll to continue reading.

Geçen hafta İsveç’te Kuran yakılıyor, toplumun tamamı reaksiyon koyması lazım. Dünya sendikalarına yazı yazdık, bugün İsveç Sendikası bana yanıt veriyor. ‘Haklısınız sonuna kadar, maalesef kanunlarımızda bunlar var’ diyor, Tevrat da yakılmasın İncil de yakılmasın. Bu sapıkça bir fikir. Hiç kimsenin özeline dokunulmasın. İsveç Sendikası diyor ki ‘kanunlarımızda bu var’. Bu sapıkça fikirlere dünyadaki herkesin, sivil toplum örgütleri karşı durmak mecburiyetinde.

“BİZ BU ÜLKENİN DÖRTTE ÜÇÜYÜZ, TEMSİL NOKTASINDA YÜZDE 1 BİLE DEĞİLİZ”

Örgütlenme ile ilgili sendikaların önünü açacak yasal düzenlemeye gereksinimimiz var. Sivil toplum yoksa sendikalar yoksa bu ülkede ne özgürlükten bahsedilebiliriz ne demokrasiden bahsedebiliriz. Herkesin sendikaya gereksinimi var. Meclis’te 30 tane taşeron kökenli milletvekili olsaydı bu taşeron sorunu çözülürdü. Süreksiz kökenli milletvekili olsaydı bu sıkıntı de çözülürdü. Onun için kitaptan okumak diğer, tulum giymemiş, tarlada çalışmamış, personel olmamış… Biz bu ülkenin dörtte üçüyüz, temsil noktasında yüzde 1 bile değiliz. Bu seçim periyodunda açık açık söylüyorum, ben bir yere aday değilim, aday da olmayacağım ancak emekten yana olanlar ile hareket etmek durumundasın.”

“ŞU ANDA O DENLİ BİR ARTIRIM TALEBİMİZ YOK”

Atalay, TÜRK-İŞ bilgilerine nazaran açlık hududunun minimum fiyatı geçmesi nedeniyle ‘ek zam’ talebiyle ilgili soru üzerine şu karşılığı verdi:

“Şu anda o denli bir artırım talebimiz yok, evvel gündemdeki kamu mukavelesini bir halledelim. Ondan sonraki ortama bakarız, bir şey dememiz gerekiyorsa…Biz taban fiyat komitesine katılmadık, toplantıya da gitmedik. Gitseydik daha yüksek olur muydu ‘olabilirdi’. Lakin TÜRK-İŞ bir sayı söyledi, söylediği sayının yanında durur. Bu geçmişte de bu türlü oldu, bugün de bu türlü oldu. Kimi sendikalar diyor ki ‘gitseydin daha yüksek olabilir miydi’, olurdu. Fakat pazarlık yapacak halimiz yok. Biz bir sayı söylüyoruz, o sayının ardında durmak zorundayız. Onun için şu kamu mukavelesinden, taşeronları, süreksiz işleri ülke gündeminden çıkaralım. Ondan sonra onunla ilgili yapacak bir şey varsa yaparız.”

Advertisement. Scroll to continue reading.
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir

Siyaset

CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, iktidara, ağır kış şartlarını hatırlatarak hanelerde kullanılan doğalgaz ünite fiyatını indirme davetinde bulundu.

İş Dünyası

Geçen sene 164 milyar dolarlık rekor ziyan ettiğini ilan eden Norveç Varlık Fonu, Türkiye’de birçok şirkete yatırım yapıyor. İşte o şirketler....

Magazin

Popun kraliçesi Demet Akalın, Takipçisine Verdiği Karşılık İle Ağızları Açık Bıraktı. Ünlü müzikçi, sahnesine ünlü bir markanın çıkardığı siyah, uzun ve epey bol bir...

Gündem

İçişleri Bakanlığı, güvenlik uyarısı kapsamında devir periyot Türkiye'ye iletilen istihbari bilgilerin titizlikle incelendiğini bildirerek, "Dost bir ülkeden de daha evvel gelen ve bu ülkenin...

Gündem

Türkiye'de kurulan ve dünyaya da satış yapan baharat markası Arifoğlu'nun üç eseri geçtiğimiz yılın kasım ayında Singapur'da toplatıldı, Singapur Besin Ajansı (SFA), Türkiye'den ithal...

Son Dakika

ERZURUM'da bir iş yerinde yanan kömür sobası bomba üzere patladı.

Gündem

Ankara Üniversitesi Su İdaresi Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Gökşen Çapar, iklim krizinin su döngüsünü etkilediğini söyledi. İklim krizinin su kaynaklarına tesirinin su döngüsü üzerinde...

Gündem

Yargılandığı davada ceza alan İBB Lideri Ekrem İmamoğlu’na Saraçhane’de ziyaret etmeye hazırlanan muhtarlara kaymakamlıklardan resmi yazı gönderildi.2022’İN DEĞERLENDİRMESİ 2023’ÜN İKİNCİ AYINDA2023’ün birinci ayının son...

Ekonomi

FC Barcelona'nın stadı Spotify Nou Camp’ın yenileme çalışmaları liglerin bitmesinin akabinde Haziran ayında başlayarak 3 yıl içinde tamamlanacak. Stadyumun yenilenmesi ile birlikte seyirci kapasitesi...

Haberler

Amerika Birleşik Devletleri merkezli memleketler arası askeri güç datalarını toplayan Küresel Firepower, 2023 yılında askeri gücü en yüksek olan ülkeleri derledi. 2022 yılına nazaran...

Siyaset

İktidara yakınlığıyla bilinen Rasim Ozan Kütahyalı, CHP'nin Ankara Büyükşehir Belediyesi ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin kazanmasının gerisinde kendisinin bulunduğunu ileri sürdü.

Siyaset

ÂLÂ Parti Sözcüsü Kürşad Kuvvetli, AKP'li Cumhurbaşkan Erdoğan’ın üçüncü defa Cumhurbaşkanı adaylığına ait soruya karşılık vererek "Tarih resmen açıklandığında, Sayın Erdoğan da resmen başvurduğunda,...

Gündem

Olay, Beşevler Mahallesi 1306’ncı Sokak’ta bulunan bir kömürlükte meydana geldi. Teyzesine ilişkin kömürlükte 7 yaşındaki A.A.’nın cansız vücudunun bulunduğu ihbarı üzerine olay yerine sıhhat...

Siyaset

Son dakika gelişmesi... Kontratlı akademik işçiye takım getiren teklif, TBMM Genel Şurası'nda kabul edilerek maddeleşti.

Gündem

2023 seçimleri yaklaşmasıyla birlikte ülke genelindeki heyecan da artmaya başladı.Özellikle Cumhur İttifakı’nın Cumhurbaşkanı Adayı Erdoğan karşısında Millet İttifakı’nın kimi Cumhurbaşkanı adayı çıkaracağı büyük bir...

Spor

Beşiktaş Spor Toto Üstün Lig in 23 haftasında Demir Küme Sivasspor la deplasmanda karşılaşacak

Haberler

Pakistan'ın Peşaver kentinde bir mescide düzenlenen akında çok sayıda kişi yaralandı.

Dünya

4 erkek çocuğu ve 10 torunu olan Belçikalı çift, 80'inci evlilik yıl dönümünü kutladı. Yaşlı çiftin, meşe yılına ulaştığı öğrenildi.

Ekonomi

Merkezi Frankfurt'ta bulunan Almanya'nın en büyük bankalarından Deutsche Bank, geçen yıl 5,02 milyar euro ile 2007'den bu yana en yüksek net kâra ulaştı.

Ekonomi

OLCAY BÜYÜKTAŞ 1. Düzenleme ne vakit ve neden gündeme geldi? Emeklikte yaşa takılanlar (EYT) konusu 1999'da DSP, ANAP ve MHP koalisyon hükümeti tarafından kabul...

Ekonomi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) enflasyonun 2022'de maksat aralığının üzerinde gerçekleşmesi münasebetiyle hükümete açıklamalarda bulunan bir mektup gönderdi.